Irwinin autot

Irwinin leffassa esiintyvät Irwinin autot eivät ole totuudenmukaisia; esim Mustangia Irwin ei omistanut ikinä. Hänen ensimmäinen (Jenkki)autonsa oli -67 Chevy Camaro. Kiusallinen seikka muuten niin dokumentaarisuuteen pyrkivässä elokuvassa. Tarkkuutta Koivusalo.
81624
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

..varsinkin kuin Mika Sundqist on keräillyt noita härveleitä ja tehnyt mm. kopion tuosta Camarosta. Ei varmaan olisi ollut ylivoimainen juttu vuokrata....

Äänestä
  • oli muuten tosi hyvä leffa

    Äänestä

Who cares ????

Äänestä

Parempihan olisi että dokumentaarinen elokuva vapautuisi korrektiuteen pyrkivästä pakosta. Ihan hyvin John F. Kennedystä kertovassa elokuvassa Kennedyä voisi esittää musta mies.
Ja tätähän on kokeiltu. I'm Not There on löyhästi Bob Dylanin elämään ja lauluihin perustuva elämäkertaa ja arthousea yhdistävä elokuva. Nuorta Dylania esitti musta poika ja parikymppistä nainen. Ja lopputulos oli paljon parempi.

Olisi Koivusalo voinut ihan hyvin laittaa Irwinin ajelemaan vaikkapa Alfa Romeolla ja tehnyt kohtauksen jossa Alfa lähtee sillalla käsistä. Näinhan ei käynyt Irwinille vaan jollekin toiselle. Taiteellista vapautta.

Vaikkka parempi olisi ettei Koivusalo olisi ohjannut yhtään elokuvaa. Visa Mäkisen Pekko -sarja olisi riittänyt.

Äänestä

Tuliko mieleen että Irwin saattoi olla koeajamassa kyseisiä autoja? Koivusaloa arvostan juuri yksityiskohtien tarkkuudesta.

Äänestä
  • Mahtoikohan Irwinillä sitä chevelle malibuakaan olla siinä rekkakuskin tapaamiskohtauksessa, olisko pitänyt olla Ford Thunderbird.
    Muutenkin elokuvasta on jätetty 80-luvun alkupuolisko kokonaan pois, tekihän Irwin hyvät levyt vuosina 1984-85 Härmäläinen perusjuntti ja Dirly dirly dee.
    Kappale "Suomen suurin sirkus" on aina ajankohtainen tässä maassa.

    Äänestä

  • Goodmania kirjoitti:

    Mahtoikohan Irwinillä sitä chevelle malibuakaan olla siinä rekkakuskin tapaamiskohtauksessa, olisko pitänyt olla Ford Thunderbird.
    Muutenkin elokuvasta on jätetty 80-luvun alkupuolisko kokonaan pois, tekihän Irwin hyvät levyt vuosina 1984-85 Härmäläinen perusjuntti ja Dirly dirly dee.
    Kappale "Suomen suurin sirkus" on aina ajankohtainen tässä maassa.

    Aivan hyvin on voinu irwin ajella vaikka kenen autoilla,ihan normaali ihmisen tapaan,tosin normaali ihmiselläkin voi autot olla jonkun toisen nimissä syystä tai toisesta.
    Elokuva on elokuvaa ja kaikkea aitoa ei niihin koskaan saada,aikataulu ON useinkin tiukka kun kuvataan ei ole aikaa vuosia pehmittää jotain auton/talon omistajaa että saako sen kuvauksiin.

    Äänestä

Kas kun ei Vesa-Matti Loiri näytetelly sitte Spede Pasasta kyseisessä tekeleessä?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Repa kirjoitti:

Irwinin leffassa esiintyvät Irwinin autot eivät ole totuudenmukaisia; esim Mustangia Irwin ei omistanut ikinä. Hänen ensimmäinen (Jenkki)autonsa oli -67 Chevy Camaro. Kiusallinen seikka muuten niin dokumentaarisuuteen pyrkivässä elokuvassa. Tarkkuutta Koivusalo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu