Moro,
Kuten aiemmin todettu, vähänajettuja Neoneja saa suhteellisen halvalla ja itsellänikin olisi moinen peli tarkoitus hankkia. Ko. auton omistajat tai muut asiasta tietävät antakaahan lisää kaikkea mahdollista tietoa koskien Neonin hankintaa.
Esim. SE ja LE mallien erot, onko lastentauteja, ruostuuko helposti, mahdolliset tyyppiviat, huoltohinnat jne. jne.
Toisaalta saman firman Stratus kiinostaisi myös, mutta on suhteessa huomattavan paljon kalliimpi tuota Neonia.
Kaikki asialliset kommentit on enemmän kuin tervetulleita, kiitos.
Kuten aiemmin todettu, vähänajettuja Neoneja saa suhteellisen halvalla ja itsellänikin olisi moinen peli tarkoitus hankkia. Ko. auton omistajat tai muut asiasta tietävät antakaahan lisää kaikkea mahdollista tietoa koskien Neonin hankintaa.
Esim. SE ja LE mallien erot, onko lastentauteja, ruostuuko helposti, mahdolliset tyyppiviat, huoltohinnat jne. jne.
Toisaalta saman firman Stratus kiinostaisi myös, mutta on suhteessa huomattavan paljon kalliimpi tuota Neonia.
Kaikki asialliset kommentit on enemmän kuin tervetulleita, kiitos.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Niin mistähän aloittaisi.
Neon eroaa samankokoisista ja hintaisista eurooppa ja japanilaisista siitä, että auto on paljon jämerämmän ja tukevamman oloinen.Eikä niiden yleisesti pitäisi helposti ruostuakaan.
SE-mallissa ja halvemmassa LE-mallissa ei käytännössä eroa. Kallimpi LE-malli on eri asia. Siitä käytetään nimitystä LE ABS.Noista halvemmista malleista - varsinkin vanhemista puuttuu ihan perusvarusteita mm penkin korkeudensäätö, penkinlämmittimet. Varusteet hieman vaihtelevat vuosimalleista riippuen, mutta LE ABS mallin varustelu on aina selkeästi parempi,mikä näkyy kyllä käytettyjenkin hinnoissa. Ne halvimmat enemmän ja vähemmän ajetut Neonit ovat juuri niitä halvempia malleja.
Auto on erinomainen ajettava, mutkaisella tiellä " sporttisen" nautittava. Ohjaus millintarkka, erinomainen tuntuma, luokkansa parhaita eittämättä. Hieman melukas. Jousitys toisin kuin väitetään, ainakin mielestäni jopa hyvä, ok se on makuasia.Lämmityslaite hyvä.Miinuksia ovat surkeat penkit, niistä saa jopa selkää kipeäksi. Automaatti on se vanha 3-portainen, joka herättää ristiriitaisia mielipiteitä. Minun mielestäni ei ehkä paras mahdollinen, mutta aivan siedettävä. Automaatti syö aika paljon 133 hv:n tehoa. Joten se ei ole varsinainen tykki, mutta sen kanssa kyllä pärjää. Toisaalta moottoritienopeuksissa kaksilitraisuuden alkaa tuntemaan. Manuaali on sitten puolestaan todella ripeä, sellaistakin voit harkita jos hyvä eteen sattuu.Vielä myös miinuksena juuri tässä vanhemmassa ns mikki-hiiri mallissa on huonohkot valot.
Itse Neonillani 10 tkm ajanut ja suht tyytyväinen olen. Joitakin kompromissejä joutuu tekemään.Mutta niinhän joka auton suhteen. Neon on ulkonäöltään mukavasti massasta erottuva. Jos sellaiselle antaa arvoa.Persoonallinen tyylikäs valinta.
Suosittelisin sitä paremmin varusteltua LE-mallia melkeinpä.Sellaisia löytää ihan mukaviin hintoihin kyllä. Onnea ostoon.
Olen samaa mieltä, auto on tukeva ja hauska ajettava. Omani on valkoinen -96 eikä ruostetta näy vielä missään. Eri versiot väihtelevat vuosien mittaan:
-95 mallit olivat aikanaan kalliimpia kun nyt. -95/96 vaihteessa hintoja laskettiin ja samalla vanhoihin asenneltiin kaikenlaisia varusteita, näistä saattaa tehdä hyviä löytöjä.
Vähänkin pidemmän kuskin kannattaa ostaa ratin korkeussäädöllä varustettu malli, myös penkin korkeussäätö on ollut varusteena, suosittelen.
Automaatti on mukava varuste mutta ei istu oikein yhteen sporttisen jämäkän alusta kanssa, manuaali lienee ainoa valinta urheilullisemmalle kuskille.
-97 tuli paremmat penkit ja suurempi bensatankki joka on edelleen naurettavan pieni 47l (vanhoissa 42l). Samoin vanhemmissa on ollut kannentiivistevikoja, pahvi on palanut n.100tkm kohdalla.
Erikoinen juttu on että -96 ja -99 malleihin mahtuu 190cm pitkä istumaan takapenkille mutta -97 ei! Penkissä jotain eroa?
Osta uudehko vähänajettu peli, varusteet maun mukaan.
Käy katsomassa vaikka www.neons.org niin saat lisää teknistä tietoa.
.. kävin kurkkimassa pari vuotta sitten neonia, kun uuden auton hankinta tuli ajankohtaiseksi. Sillon huomio kiinnittyi myös tuohon takapenkin ahtauteen. En ole järin pitkä, mutta tunne oli takapenkillä sellainen, että takalasi ole melkein kiinni takaraivossa.
Tilantarpeesta siis vähän kiinni kannattaako vai ei. Muutes oli ihan käypä, mutta tilaa tarvitsin enemmän. Toinen juttu oli sitten se, että abs:t ja sähköikkunat olisi maksaneet liikaa.
Missä hinnoissa muuten nykyään pyörii uusi sähkölaseilla abs:lla varustettu automaatti?
Tuo kansipahviongelma oli uutta. Onkohan uusissa vehkeissä jo keksitty ratkaisu siihen vai onko "tyyppivika" edelleen olemassa?
,uusissa kansipahvijuttu on korjattu. Asia koskee vain -95 ja 96 vuosimalleja joiden jälkeen kansipahvin rakenne uusittiin ja ongelma poistui. Asia on niin yleinen että jenkeissä chrysler hoitaa pahvin vaihdon takuuseen (omavastuu $100) vanhoihinkin autoihin. Omani on ajettu 88tkm ja jos pahvi menee marssin kyllä merkkihuoltoon vaatimaan samaa kohtelua kuin jenkit.
Ominaispiirteenä olen myös huomannut kovan rapinan helmoista hiekotetuilla teillä ajettaessa, siis nimenomaan helmoissa eikä lokasuojissa (ei kuraläppiä). Onkohan uusissa lisätty äänieristystä?
Uuden Neonin ostamisen suhteen olisin varovainen, hinnat putoavat kun lehmän häntä, uusi LE varustein maksaa kait jotain 150000, tuo kaverin -99 maksoi 7000km ajettuna 80000mk eikä uutta häpeä!
>Ominaispiirteenä olen myös huomannut >kovan rapinan helmoista >hiekotetuilla teillä ajettaessa, >siis nimenomaan helmoissa eikä Onkohan uusissa lisätty >äänieristystä?
Saman havainnoin olen tehnyt - vaikka minulla on roiskeläpätomassani.Neonin melu on mielestäni siedettävä, ei häiritsevä. Lisäksi Neonin melu on
" laadukasta " tarkoitan,että poissa on kaikki sellaiset ranskalaisten nitinät,kitinät ja voimansiirron ulinat yms.,
LE-ABS mallin listahinta on muistaakseni 142900. Olen samaa mieltä kanssasi, että Neon kannattaa ostaa ilman muuta käytettynä. Mistäköhän muuten johtuu, että Neonin hinta tippuu kuin lehmän häntä ? Onko syynä automaatti vai mikä ?
... olla vaan se, että se koetaan edelleen, jotenkin eksoottiseksi automerkiksi suomessa. Sehän on kuitenkin ensimmäinen nk. euromitoituksella tuotettu amerikkalainen auto täällä meidän markkinoilla.
Tuollaiseen totutteleminen vie aikaa, kun on totutta ajamaan corollaa, ladaa ja sunnyä.
Olen samaa mieltä, soran rapina ei ole häiritsevää mutta kuulostaa erikoiselta. Enemmän häiritsevää on raamittomien ikkunoiden suhina kovemmissa nopeuksissa. Tämäkin on korjattu uudemmissa (olikohan -97 eteenpäin) joissa on paremmat ikkunantiivisteet. Edellämainitut eivät tosin ole mitään oikeaa melua mutta muuten hiljaisessa autossa tulee kuunneltua kaikenlaista.
Hintojen putoaminen on mulle mysteeri, eräs autokauppias jonka kanssa tinkasin yhdestä -97 SE:tä lipsautti että "nuo eivät kyllä ole mitään kaikken helpompia myydä". Ehkä Neon on liian eksoottinen perussuomalaisille?
Heitin tuon 150tmk koska käytetyssä on kahdet renkaat, kumimatot, soitin yms yleensä mukana, nuo nostavat uudenkin hintaa yllättävän paljon.
>Hintojen putoaminen on mulle >mysteeri, eräs autokauppias jonka >kanssa tinkasin yhdestä -97 SE:tä >lipsautti että "nuo eivät kyllä ole >mitään kaikken helpompia myydä". >Ehkä Neon on liian eksoottinen >perussuomalaisille
Veikkaisin kuitenkin, että suurin syy on perusostajalle, jopa tuossa automaatissa. Ei ne siis välitä siitä 3-portaisuudesta tai mistään, vaan yksinkertaisesti niillä joku olettamus automaatin kestämättömyydestä, epätaloudellisuudesta ja talviomainisuuksista.Minullekin on tullut muutama ihminen selittämään, kuinka hankala automaatti on talvikeleillä, sen kummemmin perustelematta. Eihän sen kanssa oikeasti ongelmia ole.Automaatti on suomalaisille kuiteniin aika eksoottinen. Lisäksi amerikkalaisella autolla on jostain syystä kestämätön maine. Saatta se automyyjän väite hankalasta myytävästä pitää paikkansa. Usein huomaa, että kun Neon killuu liikkeen ilmoituksessa muutaman viikon menemättä, liike tipauttaa äkkiä hinnasta 5-10 tonnia poies.Kuulemma toinen hankala myytävä on Citroen Xantia.
Tiedätkö nimimerkki impala1968 ketään kukaan olisi ajanut Neonilla yli 200 tkm ja onko kuinkakin jo tarvinnut remontoida ? Itseäni nimittää huolestuttaa se, koska itse ajan 35-40 tkm vuosi ja harvemmin olen paljon ajettuja Neoneja nähnyt. Toisaalta eihän autokaan markkinoilla ole verrattaen pitkään ollut. Mutta usein noilla käytetyilläkin on ajettu arvelluttavan vähän, siis näkee vm 96' jolla on ajettu vain 50-60 tkm, joka on selvästi keskimääräistä vähempi.
Kun vaikutat kovan linjan Neon-asiantuntijalta, osaatko vastata mitä eroa on vuosien 97 ja 98 SE ja LE-mallien välillä, siis molemmissa ei ABS-jarruja ja hintaero vain kaksi tonnia ? Mitä tuon eron niihin tekee ? Itselläni ei ole selvinnyt ?
Joo suuri osa Neoneista on tosiaan melko vähän ajettuja. Mulle tarjottiin 195tkm ajettua johon ei kuulemma ole tarvinnut tehdä mitään remonttia mutta se nyt oli myyntipuhetta.
www.neons.org ja www.allpar.com/neon/neon.htm on aika hyviä neonsivuja, en mä mitään tiedä mutta olen sieltä lukenut. Noilla sivuilla on muutama enemmänkin ajettu, joku yli 300000 mailia rullannutkin.
Tuo SE/LE mallien ero on vaikeampi juttu, varusteet tuntuvat vaihtelevan vuosimallien mukaan aivan päättömästi. Soppaa sekoittaa vielä rahalla ostetut lisävarusteet. Mulla on sellainen tuntuma että SE on sähköikkunoilla ilman ratin tai penkin korkeussäätöä, LE:ssä on nuo säädöt tai ainakin ratin korkeus sekä aika usein abs, joskus myös cruise. Ilmastointi lienee aina lisävaruste? Onko kukaan nähnyt LE:tä manuaalina?
Mulla nimittäin on 97'LE ilman abs-jarruja ja siinä ei ole penkin korkeudensäätöä, mutta ratin korkeudensäätö sen sijaan on :-) Sen olen tässä huomannut, että mallimerkintään ei kannatta kiinnittää huomioita Neonia ostaessa. Varustetasot menevät niin pahasti ristiin ja vaihtelevat vuosimallettain.
Olenko muuten ymmärtänyt oikein, että
SE-malli on jossain vuosimallissa se paremmin varusteltu versio, siis LE on huonompi,nythän se on toistapäin. Itse vain viittasin aiemmin siihen, että 98'malleissa SE maksoin 119.900 ja LE 121.900 molemmat ilman abs:ssä. Onkohan 97' malleissa sitten mallimerkinnät toisinpäin ?
Tästä ei kyllä helppo selvää ottaa:-)
Jokos se on myynnissä vai vasta tulossa?
Kyllä kai SE on halvempi ja LE kalliimpi versio ihan alusta asti?
Mulla on sellainen ajatus että vuosien saatossa taalan kurssi on noussut yms. mutta Neonien hinnat ovat pysyneet samalla tasolla useita vuosia, olisiko hinnan nousupaineet purettu varusteita karsimalla??
Sun omasi on samoilla varusteilla kun mun -95/96 paitsi että mulla on abs (ja levyjarrut takanakin, Jenkkien mukaan pitäisi olla rummut!) Erikoisia vehkeitä!
..Alkuperäinen kyselijä pysynyt perässä mallimerkinnöissä yms., kun ei itsekään meinaa :-) Jos se alkuperäinen kysyjä vielä on linjoilla niin suosittelisin tarkemmin tsekkaamaan mitä varusteita autosta kuin puuttumaan mallimerkintöihin. Muutenkin kannattaa huolellisesti koeajaa yms., Mitään autoja kun on hankala kenellekään suositella, eri ihmiset arvostavat niin eri ominaisuuksia.
Vielä, ehdoton pohja mitä Neonin hinnoissa olen nähnyt, myytävänä oli 160 tkm ajettua vm 95 hintaan 49000(!) ja tämä oli viime vuonna. Siis silloin viisi vuotta kaksilitrainen auto alle 50 tonnia! No ehkei aivan priima-yksilö(?)
... alkuperäinen kysyjä linjoilla ja aluksi isot kiitokset kaikille kirjoittaneille! Kovasti on hommat selvenneet, vaikkakin nuo mallimerkinnät on tosiaankin aika sekavia :-) Joku alle 70 tkm ajettu ABS:llä ja automaatilla olisi tarkoitus hankkia (LE?). Penkin ja ratin korkeussäätö saisi myös löytyä että mahtuu pitkä ihminen ajamaan ja jos vielä ilmastointi löytyisi "ekstrana" niin sekään ei yhtään haittaisi.
Yleensä tuntuvat moittivan Neonin automaattia laiskaksi, mutta itse ajelen suurimman osan kaupunkiajoa, joten tuo automaatti on ainoa oikea vaihtoehto. Sen verran olen jo automaattilootaan mieltynyt.
Tarjontaa tuntuu olevan aikalailla ja kun ei polttavaa kiirettä ole, niin katsellaan rauhassa ja lisääkin vinkkejä toki otetaan vastaan.
Kun kerroit tuon verran lisää toiveitasi niin valintasi on helppoa sekavista mallimerkinöistä huolimatta. Se on LE ABS-malli. muista, että pelkkä LE-malli ei abs-jarruja takaa. Yleensä ilmoituksista löytyy kyllä tuo selventävä abs-merkintä.Koska nämä kyseiset mallit ovat olleet uutena selkeästi kalliimpia ovat ne käytettyinäkin hintavampia, mutta eivät niin paljon kuin luulisi. Cruisea, ilmastointiakin niihin löytyy, mutta ne ovat kyllä hankittu niihin alunperin optioina. Ratin korkeudensäätö löytyy, penkin korkeussäädöstä en mene varmaa sanomaan,ainakin vm 99 LE ABS-mallissa näyttää olevan.
Alle 70 tkm ajetun löytäminen on Neonin tapauksessa siis helppoa, kuten sinulle varmasti on jo käynytkin ilmi.
Suoraan kysymykseen suora vastaus. On se Neonin automaatti laiskahko. Mutta hyvä kun selvensit, että kaupungissa paljon ajelet, ehdottoman kätevä ja mainio varsinkin siellä.Ja kyllä sillä maantieajossakin riittävästi pärjää, valmistajan ilmoittama kiihtyvyys nollasta sataan on 12.8.
Olen tosiaan huomannut, ettei noissa kaikissa LE:ssä ole tuota abs:ia vakiona. Yllättävän hyvää varustelua silti löytyy myös tuosta SE:stä esim. kaksi turvatyynyä näyttää olevan aina. Silti valinta näyttää kallistuvan tuohon LE-malliin mm. juuri tuon abs:in takia. Yleensähän nuo jenkkiautot on aika hyvin varusteltuja ihan perusmalleista lähtien. Ja eihän tuo ilmastointi todellakaan näillä korkeuksilla mikään pakollinen varuste ole, mutta jos nyt sattuu löytymään sellainen yksilö jossa se on, niin olkoon. Onhan se ihan kiva niinä viitenä päivänä vuodessa milloin sitä tarvii :-)
Vähänajettuja yksilöitä näyttää löytyvän helpolla, mikä laittoi aluksi miettimään, että mikä tuohon mahtaa olla syynä. Tuskin se kuitenkaan niin vikaherkkä auto on, että muutamankympin jälkeen vaihdetaan pois?
Kaupunkiajossa kilometreistäni kertyy varmaan tuollaiset 80%-90%. Ilmeisesti tuosta Neonin automaatista löytyy kuitenkin ripeyttä riittävästi normaaleihin ohituksiin?
ilmastointi on todella hyvä myös talvella kosteuden poistajana=kuivaa ikkunat nopeasti
Hankala vielä sanoa kun autollani olen kymmenisen tuhatta kilometriä ajanut. Mutta ainakin katsastusmies kehui, että auto on alustaa myöten paljon tukevamman oloinen kuin esim vastaavankokoiset ranskailaiset ja japsit. Jos se nyt mitään kestävyydestä kertoo. Itselläni oli sama epäilys Neonia ostaessani: Ikäänkuin niistä luovuttaisiin mahdollisimman äkkiä. Lievästi sama ilmiöhän on Xantian kohdalla - joskin samanikäiset ja samanverran ajetut Xantiat on kokemukseni mukaan yleisesti ottaen enemmän kärsineen oloisia kuin Neonit, riippuu tietysti hieman siitä miten autoa pidetään. En tiedä onko tämä vain tunne, mutta jotenkin tulee fiilis, että Neonit tulevat usein hyvästä ja tarkasta huolenpidosta.
Ohittamisesta. Normaalit ohituksista suorituu komiasta ja moottoritievauhdeissa kaksilitraisuus alkaa sitten tuntuakin.
Paras hinta/laatusuhde mitä mä olen havainnut oli 41tkm ajettu -97 LE autom. hp.55000. Omani 88tkm ajettu -95/96 LE autom. maksoi saman verran joku viikko sitten. Olisi ostanut tuon -97:n mutta vanha kulkuneuvoni ei kelvannut vaihdossa.
Aika paljon jenkkien kanssa touhunneena mulle neonin automaatti oli lievä pettymys. Missä on vanhojen jenkkien jämäkkyys ja pehmeät vaihdot? Selvähän se on että kun on vain 3 vaihdetta ja pieni kone täytyy käyttää kierroksia ja silloin vaihdoista tulee helposti nykiviä. Mutta laiskana kepittäjänä en kuitenkaan halunnut manuaalia.
Automaatin suorituskyky riittää kyllä liikenteen mukana pysymiseen ja kick-downia käyttämällä ohikin pääsee hyvin rivakasti.
Väittävät että neonin prototyyppejä ajettiin 4-vaihteisella automaatilla (=stratus ja tila-autot) mutta ahtaan konehuoneen takia ei laatikon jäähdytystä saatu riittäväksi ja aikataulut eivät antaneet myöten suurempaan remonttiin joten jostain hyllystä kaivettiin vanhempi 3-vaihteinen ja senkun tuotantoon..
Jokohan ne kohta saavat 4-vaihteisen toimimaan?
On kuulemma tulossa lähiaikoina, siis suomeen(kin). Mutta käsitykseni mukaan vain tähän paremmin varustelttuun LE-malliin ainakin aluksi.Hinta kuulemma nousee sitten sen mukaan, lähtö on ilmeisesti sitten lähempänä 150 tuhatta. Kuinkahan kauan Chyrsler pystyy mainostamaan olevana markkinoiden halvin kaksilitraisen automaatti ?
Neonin kaksilitrainenhan on ollut tehokas, sen huomaa jo tuossa manuaali-versiossa, joka kulkee todella liukkaasti. Saas nähdä kuinka neljäs pykälä auttaa automaattia, tuo kolmiportaisuushan on syönyt siltä parhaimmat tehot. Veikkaisin, että kiihtyvyys paranee lähemmäs pari sekuntia sen myötä.
Yksi syy muuten mikä tipautti hinnat oli uuden mallin, siis periaattessa täysin uuden faceliftin tulo. Sen jälkeenhän "mikkihiirten" hinnat loikkasivat alas oikein kunnolla. Vaikka autossa loppujen lopuksi, kasvonkohotus pois lukien ei juurikaan mitään hirveän uutta tunnu olevan. Kosmeettista lähinnä. Karmit ikkunoissa,valkopohjainen mittaristo yms.,
mulla on -95 neon ja olen eritt. tyytyväinen.manuali on pirteä ja 6-7l/100km.kiihtyvyys riittävä 8.5s.
Edellinen en ollut minä.Keksi itsellesi uusi !
Neonin vakiokonehan on 132hp sohc nelonen? Hyvällä tuurilla saatat löytää 150hp doch-Neonin. Näitä ei ole tuotu suomeen mutta vuosina 96-97 uuden Plymouth-mallin (Breeze=Stratus) tultua markkinoille moottoritehdas ei pystynyt toimittamaan sohc-koneita tarpeeksi jolloin joidenkin neonien pellin alle tungettiin tehokkaampi dohc-kone ilman eri korvausta. Soch-koneen paremman väännön takia ne säästettiin painavempiin Breezeihin. Doch tuottaa 150hp 7250rpm ja tämä vain manuaalin kanssa, automaatilla kierrokset on rajoitettu 6750:een. Osta tällainen jos löydät niin jopas alkaa maisemat vaihtua!
neonissa oli ja on pintakaasulla erittäin inhottavaa nykimistä.aiheesta
olen kysellyt mut en apua ole saanut
(itsellä 95 man).tietäskö täällä joku apua ko. asiaan.