kysymyksiä??

T16

Onkos kellään mielipidettä jenkiien vaihteistojen kestävyyteen??Itselläni omassa STW:ssä meni parivuotta sitten loota rikki(TH200R4) no sitten ostin suomessa korjatun samanlaisen ja se kesti kokonaiset 2kk.No siihen kyllästyneenä aloin sitten kysellä ympäri Suomea uutta lootaa kun ei sitä edellistä tuntunu samaan kuntoon.Yksi paikka sitten sanoi että ei suomessa osata näitä 4v automaatteja laittaakaan.JOten tulos oli että uusi laatikko tuli sitten USA:sta asti ja ihan uusi.On nyt toiminu pari vuotta ihan moitteetta.Ja onko nuo pennzoilin öljyt mimmosia?
Tuli tässä nyt hiljattain ostettua saabi kun tuo polttoaineen hinta on aika kova mutta en kuitenkaa luopunu STW:stä vaan siellä on tallissa muitten autojen kanssa.
Ehkä joskus jos innostuu niin vaihtuu keulalle 6.2d ja silloin kait liikkuu ihan hyvin.Mikäli semmosen vaihto onnistuu??
Ja sitten vielä kun nyt luin näitä juttuja ekaa kertaa niin ihmettelen kun jotkut haukkuvat näitä jenkkejä.Ei taida olla vaan itse ajannut semmosella.Vaikka teho/paino suhde on huono tavallisessa jenkki kärryssä niin on se ajomukavuus omaa luokkaa,ei lopu tila kesken ihan äkkiä.Ja on rauhallinen ajaa.

8

1015

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 370 CID

      Mulla on ollu parissa kärryssä th-350 loota eikä mitään vikaa ollut.Ehkä jenkeillä on paremmin hallussa 3-pykäläinen,kun 4-pykäläinen loota.Nykyisessä kärryssä on hydramatic,mutta se on taas toinen juttu...

    • impala1968

      Ylivaihdelaatikot hajoitetaan täällä suomessa yleensä joka vekottimesta. Ylivaihdetta ei saa käyttää alle 80 nopeuksissa, öljyt ja suodatin pitää vaihtaa ja öljyt tarkistaa säännöllisesti.
      Tällainen normaali käyttö tuntuu olevan uskomattoman vaikeaa melko monille. Tosin nuo 200-laatikot on luvattoman heikkoja luonnostaan, 700:nen on jo ihan toista maata.

      Varmasti Suomesta löytyy laatikko-osaajia, pitää vaan osata erottaa ne tumpuloista jotka vaan luulevat osaavansa. Kyllä kai pena on ihan hyvä öljy, tärkeintä on että laatikossa on öljyä sopivasti, ei liikaa eikä liian vähän.

      Viekö tollainen saapi kovinkin paljon vähemmän kuin piilo? Ei taida menna alle kympin sekään? 6.2:nen menee keulille mutta eipä ole mikään bolt-on juttu, tekijämiehelle ei kyllä mitenkään mahdoton hommakaan. Hydraulinen jarrutehostin ja hehkusysteemi olisi valmiina jos laittaisi 5.7:n tilalle, saattaisi vähän helpottaa ja samalla saisi hiljaisen auton, dieseleissä kun on parempi äänieristys. Itse en uhraisi dieselöintiin paljoakaan, menovesien hintaero on aika pieni nykyään.

      • Arska

        Itse olen ajanut kohta kolmesataatuhatta ylivaihteellisella TH 700:lla,ja aina (erikoistapauksia lukuunottamatta)ylivaihdeasennossa.Se kytkeytyy 40:n mailin,n.65km/t nopeudessa.Pienintäkään ongelmaa ei ole esiintynyt.Vaihteisto toimii täsmälleen kuin uutena.


      • impala1968
        Arska kirjoitti:

        Itse olen ajanut kohta kolmesataatuhatta ylivaihteellisella TH 700:lla,ja aina (erikoistapauksia lukuunottamatta)ylivaihdeasennossa.Se kytkeytyy 40:n mailin,n.65km/t nopeudessa.Pienintäkään ongelmaa ei ole esiintynyt.Vaihteisto toimii täsmälleen kuin uutena.

        ... on tosiaan vahva aski, eritoten 90-luvun versiot, mutta 80-luvun alkupuolen laatikoilla en suosittelisi tuota enkä eritotenkaan 200:lla


    • 5.0L+6.2L

      320000km....ei vian vikaa,öljyt ja suodatin ohjelman mukaan,pikku,d aina päällä diesel on eri juttu.Turussa dieselöinnit varman päälle katsastettuna.6.2 kulutus n:9l/100km,väännöt nousee taivaisiin,jos pa.dieselvero n700mk/v.
      jos tulee maileja paljon maksaa itsensä äkkiä takaisin.

      • D/B

        on selvää, että Diesel tulee edullisemmaksi. Vaikka polttoaineissa ei olekkaan eroa ehkä kuin reilu markka, on tosiasia se että kun bensaa kuluu esim 15 l/100 km kuluu dieseliä samanlaisessa ajossa vain tuo 9l. Ja jos puhutaan vaikkapa isosta pakusta tai neliveto autosta dieselin taloudellisuus vain korostuu. Varsinkin näin pakkasilla. Diesel ei kylmänä syö sen enempää kuin lämpimänäkään.

        Muuten onko kellään kokemuksia 6,2 D "turbottamisesta"? Tai onko 6,5 samoilla kaaveleilla ja kiinnityksillä?
        Kiitos vastauksista.


      • impala1968
        D/B kirjoitti:

        on selvää, että Diesel tulee edullisemmaksi. Vaikka polttoaineissa ei olekkaan eroa ehkä kuin reilu markka, on tosiasia se että kun bensaa kuluu esim 15 l/100 km kuluu dieseliä samanlaisessa ajossa vain tuo 9l. Ja jos puhutaan vaikkapa isosta pakusta tai neliveto autosta dieselin taloudellisuus vain korostuu. Varsinkin näin pakkasilla. Diesel ei kylmänä syö sen enempää kuin lämpimänäkään.

        Muuten onko kellään kokemuksia 6,2 D "turbottamisesta"? Tai onko 6,5 samoilla kaaveleilla ja kiinnityksillä?
        Kiitos vastauksista.

        katso http://www.student.oulu.fi/~jpontys/diesel.html


    • JH

      ..oli mulla uudesta farmarissa 5.7 l. dieselin perässä.
      Turbiini alkoi mennä noin 150 000 km:ssa; se vaihdettiin ja vaihteistolle tehtiin tiivisteiden vaihto samalla kun surullinen moottori täysremontoitiin Skinnarsilla.
      Tiivisteremontin jälkeen loota toimi kuin unelma - paremmin kuin tehtaalta tulleena. (Moottorikin kesti toiset 200 000 km.)
      200R4 on alimitoitettu isoille moottoreille ja kestää dieselin tukevaa matalakierroksista vääntöä vain 'nätisti ajamalla'. Vaunun vetäminen ym. taitaa olla myrkkyä sille...
      Turbiineja on kuulemma vaihdettu enemmänkin, olisiko nekin alunperin bensakoneelle tehtyjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      13
      2466
    2. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      274
      1142
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1128
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      79
      907
    5. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      87
      853
    6. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      818
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      24
      755
    8. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      69
      711
    9. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      65
      691
    10. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      142
      681
    11. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      137
      680
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      47
      670
    13. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      53
      614
    14. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      608
    15. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      604
    16. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      593
    17. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      44
      584
    18. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      40
      554
    19. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      548
    20. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      20
      528
    Aihe