Koska jotkut näkevät yhtäläisyyksiä Koraanin ja Mk:n välillä, ajatelin esittää kirjojen erot.
Ensimmäinen ero on kirjojen synnyllä.
1.Ilmoitaessaan levyistä Moroni esiteli itsensä ja mainitsi nimensä.(vrt.Luuk.1:19)
Toinen on se, että J.S. käänsi kirjoituksen levyiltä, kun Muhammed sai Koraanin omian kertomuksen mukaan suoraan enkeliltä.
Ensimmäinen ero on kirjojen synnyllä.
1.Ilmoitaessaan levyistä Moroni esiteli itsensä ja mainitsi nimensä.(vrt.Luuk.1:19)
Toinen on se, että J.S. käänsi kirjoituksen levyiltä, kun Muhammed sai Koraanin omian kertomuksen mukaan suoraan enkeliltä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Koraanissa enkeli Gabriel ilmoittaa useaan kertaan
että hän on Pyhä Henki.Opin ja Liittojen kirjassa
ilmoitetaan taas selvästi että enkeli Gabriel on/ oli Elias (Oppi ja liitot 27 luku 7 jae).Enkeli
Gabriel on ollut ilmoittamassa sekä veeda-kirjal-
lisuutta (enkeli Gabrielhan eli myös Krsnana Intiassa),raamattua,koraania että mormonin kirjaa
eli kaikkien suurimpien uskontojen (hindulaisuus,
Islam,kristinusko,mormonismi)perustajana (yhtenä
kolmesta/kahdesta) on ollut enkeli Gabriel.Katoli-
laisuus ei ole kuitenkaan Isän,Pojan tai Pyhän Hengen perustamaa.Enkeli Gabriel opetti Muhammedia
23 vuotta lukemaan/kirjoittamaan ja Muhammed oli
Aabrahamin pojan Ismaelin jälkeläinen.
Lisäksi enkeli Gabriel saneli Koraanin Mohammedille selväkielisenä arabiana, josta ei tarvittu mitään käännöksiä. Ilmeisesti Koraani on Jumalan erikseen osoittama juuri arabikansoille. Koraanissa on eräitä erityispiirteitä, jotka Mormonin kirjan tavoin eivät sovellu Skandinaviaan.
Mormonin kultakirja voi hyvinkin alun perin olla täysin väärin käännetty. Tunnetusti uudistetun Egyptin kirjainmerkistö on hyvilläkin translaattoreilla melkoisen vaikeaa kääntää, mihin tahansa länsimaiseen kirjainmerkistöön. On hyvä muistaa, ettei kultakirjakaan ollut alkukielinen. Moronin taidoista käännöskirjallisuudesta meillä ei lopulta ole vähäisimpiäkään esimerkkejä
Helsingin seudulle on annettu myös eräitä varoituksia jotka johtunevat Espoon temppelin rakennustyömaasta. Tarkoitan nyt Talin alueella tapahtunutta pyörremyrskyä joka oli kuin Ameeriikassa riehuneen Katriinan sikiö.
Ei ennen temppelirakennusta tuollaisia luonnonmullistuksia Helsingin ympäristössä ole ollenkaan tapahtunut.
Turust
Joskus 1900-luvun alussa Helsingissä syntyi voimakas trombi, joka kulki yhtäjaksoisesti Jyväskylään saakka. Lisäksi Helsingissä on ollut trombi, joka nosti junavaunun raiteiltaan.
ettei trompi olisi johtunutkaan Espoon temppelin rakennustyömaasta?
Turust
Tietääkseni oikeaoppiset islaminuskoiset hyväksyvät "ainoaksi" oikeaksi Koraaniksi arabiankielisen Koraanin. Muun kieliset ovat "vain" käännöksiä, koska niinhän Islam opettaa että Muhammad sai Koraamin ikään kuin ilmoituksena taivaasta.
Mormonin Kirjan MAP-kirkko opettaa olevan käännös kultalevyille kirjoitetuista kirjoista.
Muitakin eroavaisuuksia tulee nopsasti mieleen: Mormonin Kirja opettaa että Jeesus on Jumalan Poika ja Vapahtaja. Koraani puhuu Jeesuksesta Jumalan Profeettana, ja kieltää että Hän olisi Jumalan Poika.
Koraani sallii useamman vaimon pitämisen. Mormonin Kirjassa monivaimoisuus ja jalkavaimot kielletään, ainakin Saulin ja Daavidin kohdalla "kauhistuksena Herralle".
Lisäksi Koraanin uskotaan olevan "viimeinen ilmoitus" ja Muhammadin profeettojen sinetti. Mormonismi taas teoriassa sallii vaikka kuinka usean kirjan Mormonin Kirjan jälkeen, sillä edellytyksellä että Jumala tosiaan ilmoittaisi uusia kirjoja. Oppi ja Liitot ja Kallisarvoinen Helmi ainakin ovat tulleet Mormonin Kirjan jälkeen. Joseph Smith, vaikkakin on monen mormonin silmissä kaikkein suurin profeetta, ei ole mikään viimeinen lajiaan, vaan kirkko opettaa profeettoja olevan Joseph Smithin jälkeen ainakin niin kauan kunnes Jeesus tulee takaisin.
Onkohan koraanissa mainintaa joka kieltää Jeesuk-sen olevan Jumalan Poika,siis alkuperäisessä ko-
raanissa?Mitähän Muhammed ja muut hänen jälkeensä tulleet muslimit ovat lisänneet siihen mikä oli alunperin enkeli Gabrielin ilmoittamaa?Islamin opithan muodostuvat pääasiassa siitä mitä mulla-hit opettavat,ei niinkään koraani.Antoiko Muham-med sanatarkasti enkeli Gabrielin antamat ilmoi-tukset eteenpäin vai lisäsikö hän siihen omiaan?
Muslimit uskovat Jumalan paljastaneen sanansa ihmiskunnalle profeetta Muhammedin kautta. Muita profeettoja ovat muiden muassa Aatami, Abraham, Mooses ja Jeesus.
Muslimit kuitenkin kieltävät Jeesuksen ristiinnaulitsemisen ja sen, että hän on Jumalan Poika. Islam perustuu siis monilta osin samoille periaatteille kuin kristinusko ja juutalaisuus. Muslimien mukaan ihmiskunnan tärkein lähde Jumalasta on kuitenkin Koraani, joka on heidän mukaansa virheetön, muuttumaton ja Jumalan viimeinen ilmoitus.
Koraanin nähdään korjaavan ajan kuluessa Tooraan ja Raamattuun syntyneitä vääristymiä. Islam näkee kristinuskon ja juutalaisuuden "kirjan uskontoina", jotka on johdettu profeettojen opetuksista. Tämän vuoksi nämä uskonnot ovat islamille erityisen läheisiä.
Turust
> Onkohan koraanissa mainintaa joka kieltää
> Jeesuk-sen olevan Jumalan Poika,siis
> alkuperäisessä ko- raanissa?
Hyvin todennäköisesti. On se tässä nykykoraanissa niin pirunmoisen monta kertaa, ettei kyse voi olla mistään tekstien vääristelystä. Ja kun kyse ei ole mistään erityisen muinaisista kirjoituksistakaan, niin erheen mahdollinen on häviävän pieni. Selvin sanoin sanotaan ettei Jumalalla ole vaimoa eikä lapsia ja kirotaan ne jotka moiseen uskovat. Jos Muhammed omiaan lisäili niin onpahan ollut aika itsepäinen lisäilijä.