Pahan päivän varalle

Olisi mukava kuulla kuinka monella suomalaisella on elintarvikkeita sanotaan kolmeksi neljäksi paiväksi vähän niinkuin pahan päivän varalle. Englannissa hallituksella on ollut tietoiskuja TV:ssä joissa kehoitettiin ihmisiä hamstraamaan ruokaa ja vettä kriisitilanteiden varalta. Itselläni on aina sen verran varastoa että kolme päivää pärjäisin ilman kaupassakäyntiä (vettä tosin en ole varastoinut). Vanhemmat ihmiset taitavat olla näissä asioissa(kin) meitä muita viisaampia.
7378
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Itseltä löytyy useamman viikon tai jopa useamman kuukauden sapuskat varastosta :)

mm. kuivattuja kasviksia, siemeniä, vedensuodatin,...

Ainahan voi syödä myös villivihanneksia. Niistäkin on läjäpäin hamstrattu oppaita. :)

Tarvittaessa voi pitää vaikka viikon paastonkin.

Äänestä

Kai nyt jokaisella muutaman päivän varasto löytyy nykyaikana, - on sentään pakastimetkin keksitty, mutta pitäis varmaan löytyä varasto 2 - 3 kuukaudeksi. Sitäpaitsi aikuinen ainakin pärjää ihan hyvin muutaman päivän vaikka vedellä !

Äänestä
  • Elä sie perusta varmuusvarastojas pakastimmen varraa. Ethä?

    Äänestä

  • Pakastin taitaapi olla hyödytön jos kriisitilanteessa sähköt ovat poikki. Itselläni on kuivatuotteita ja säilykkeitä ym. Kyllä musta nykyaikana tulisi varautua luonnon katastrofien varalle.

    Äänestä

Meikä kerää kimpsunsa ja lähtee faijan farmille kasvattaan pottuja ja narraamaan kaloja.

Kaupunkilaisilla hätä on suurin, landella safkaa nousee maasta.

Äänestä
  • Faijojen farmit ovat jo harvassa. Pikkutiloja ei enää ole on vain jättituottajia jotka tuottavat melkeinpä vain yhtä lajiketta. Kun kato yltää koko euroopan niin nälkää näkee kaikki niin tilalliset kun tilattomat.

    Äänestä

  • Korpisoturi kirjoitti:

    Faijojen farmit ovat jo harvassa. Pikkutiloja ei enää ole on vain jättituottajia jotka tuottavat melkeinpä vain yhtä lajiketta. Kun kato yltää koko euroopan niin nälkää näkee kaikki niin tilalliset kun tilattomat.

    meikäläinen saisi vetää Herrojen kesämökkiviinat Itä-Villingin saaristossa. Se on mun komennuspaikka sodan syttyessä. Toivottavasti ne päivittää varastojaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


e.örkki kirjoitti:

Olisi mukava kuulla kuinka monella suomalaisella on elintarvikkeita sanotaan kolmeksi neljäksi paiväksi vähän niinkuin pahan päivän varalle. Englannissa hallituksella on ollut tietoiskuja TV:ssä joissa kehoitettiin ihmisiä hamstraamaan ruokaa ja vettä kriisitilanteiden varalta. Itselläni on aina sen verran varastoa että kolme päivää pärjäisin ilman kaupassakäyntiä (vettä tosin en ole varastoinut). Vanhemmat ihmiset taitavat olla näissä asioissa(kin) meitä muita viisaampia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu