Tästä on tullut Markusksen oma pieni ääliö-palsta, jossa Markus juttelee enimmäkseen itsensä kanssa.
Onne valitsemallasi tiellä Markus.
Älä unohda puh nro 112.
Onne valitsemallasi tiellä Markus.
Älä unohda puh nro 112.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kiva että sinun kaltaisiasi pieni ääliötä on jotka kirjoittelevat.
Ja niin metsä vastaa kun sinne huudetaan vitun ääliö.
Taitaakin olla tuo sinun äkästely pelkkää kakkakiukkua ethän vielä ole tullut edes vitunpuuteikään.
Vitun ääliö? Loppuiko eri nimerkit kesken vai miksi otat saman nimerkin jopa uudestaan käyttöön. Eikö "Täti", "Ohilkulkija" ja muut vastaavat enää rimmaakkaan kovin hyvin?
Pelle.
Kaiva edes jokin asiaperuste ja tieto jolla voit kumota esittämiäni väitteitä niin voit pelastaa edes sen vähän uskottavuuden rippeen mitä sinulla on joskus jopa ollut.
Voithan lukea niitä minun vanhoja satoja metrejä kirjoittamiani vastaväitteitä, joita kirjoittelin sinulle päivittäin kuukauden ajan ennen ydinvoiman lisäämis-äänestystä.
Ne ovat ajankohtaisia vieläkin.
Sinä et ole vieläkään ehtinyt kirjoituksistasi päätellen niinhin perehtyä kunnolla.
P.s. EIpä näytä sinullekaan mitään uutta juttuihin tulleen.Hieman enemmän kirjosanoja vain.
Keksisit edes uusia kirjosanoja.
Niinkuin minä keksin tuon Kakkakiukkuinen Markus-käsitteen.
> Voithan lukea niitä minun vanhoja satoja
> metrejä kirjoittamiani vastaväitteitä, joita
> kirjoittelin sinulle päivittäin kuukauden ajan
> ennen ydinvoiman lisäämis-äänestystä.
Mutta minähän luin. Ja kumosin muistaakseni sinun jakamasi disinformaation luotettavista lähteistä saamillani faktoilla. Laitoin lähdeviitteetkin ja kaikki.
Mikäli tietysti väität että en kumonnut, niin laitahan linkki että mihin viittaat. Vituttaa nimittäin kun jotkut ääliöt aina vihjailevat jotakin tuollaista kuin sinä, mutta kun sitten pyytää TARKKAA tietoa ja linkkiä niin vaikenevat kuin muuri.
Eli missä, milloin ja mitä sinä et ymmärtänyt?
Joo, jos kerran ydinvoimalat eivät ole vaarallisia ollenkaan niin menepäs Markus-setä sitten kävelemään sinne Tshernobylin räjähtäneeseen ydinvoimalan reaktoriin. Tai ehkä olet jo käynytkin siellä ja sen vaikutukset näkyvät siinä miten kiihkomielisesti puolustat ydinvoimaa, säteilytitkö aivosi?
Vittu, mistä noita suu vaahdossa höpöttäviä kiihkoilijoita sikiää jotka yrittää selittää yötä päiväksi? Jos säteily ei ole vaarallista niin miksi tshernobylin säteilylle altistuneet ovat kuolleet ja on tullut epämuodostumia, syöpää, ym. vakavia vaurioita?
vaikka ihan turhahan tuolle on mitään järkevää yrittää puhua, ukko näyttää olevan niin ydinvoiman lumoissa ja pitää itseään heti jumalasta seuraavana jonka suusta kuullaan Totuus, jota ei ole arvosteleminen tai epäileminen, ja tukena hänellä on ydinvoimayhtiöiden Mainosroskaa jota hän lukee kuin pyhää kirjaa.
ei ekohihhuli on puhunut!
> Joo, jos kerran ydinvoimalat eivät ole
> vaarallisia ollenkaan niin menepäs Markus-setä
> sitten kävelemään sinne Tshernobylin
> räjähtäneeseen ydinvoimalan reaktoriin.
Ovat ne vaarallisia sisältä jos siellä on hommat päin helvettiä. Mutta mene toki hiilivoimalan savupiippuun käymään. Tiedätkö mitä? Sekin on vaarallinen paikka olla. Kuinkas nyt näin kävikään...
Kuka helvetin ääliö menisi Tshernobylin reaktoriin? Kuka menisi Olkiluodon reaktoreihin? KUKA?!? Saa vähän saatanan tyhmä olla. Ei kukaan mene hiilivoimalan savupiippuunkaan laitoksen ollessa käynnissä tai ihan heti sen jälkeen.
> Jos säteily ei ole vaarallista niin miksi
> tshernobylin säteilylle altistuneet ovat
> kuolleet ja on tullut epämuodostumia, syöpää,
> ym. vakavia vaurioita?
EI OLE! Hae vaikka se UNSCEARin raportti ja lue siitä. Tai lue edes STUK:n sivuilta. Ainoa syöpä mikä lisääntyi, oli lasten kilpirauhassyöpä, sekin tosin olisi voitu estää jos neuvostoviranomaiset eivät olisi olleet aivan täysiä ääliöitä. Säteilysairauden sai satoja. n. 30 heistä kuoli. Epämuodostumia ei ole havaittu pätkääkään enempää kuin muutenkaan on siinä väestössä.
> vaikka ihan turhahan tuolle on mitään järkevää
> yrittää puhua, ukko näyttää olevan niin
> ydinvoiman lumoissa ja pitää itseään heti
> jumalasta seuraavana jonka suusta kuullaan
> Totuus, jota ei ole arvosteleminen tai
> epäileminen, ja tukena hänellä on
> ydinvoimayhtiöiden Mainosroskaa jota hän lukee
> kuin pyhää kirjaa.
NO KERRO NYT SAATANAN PELLE YKSIKIN TUTKIMUS JOSSA OSOITETAAN ETTÄ SYÖPÄ JA EPÄMUODUSTUNEISUUS ON LISÄÄNTYNYT ENT. NEUVOSTOLIITON ALUEELLA JOHTUEN TSHERNOBYLISTÄ!
LUE EDES NIITÄ VITUN TUTKIMUKSIA MITÄ ASIASTA ON TEHTY NIIN ET ALA VÄITTÄMÄÄN TUOLLAISTA GREENPEACEN JA VALTAVIRRAN LEVITTÄMÄÄ PASKAA ASIASTA.
STUK:n sivuilla sanotaan mm.
"Osa Tshernobylin laitoksella onnettomuusyönä työskennelleistä sai vaikeita säteilyvammoja. Onnettomuusyönä laitosalueella menehtyi kolme ihmistä. Yksi heistä kuoli palovammoihin, toinen jäi sortuvien rakenteiden alle ja kolmannen kuoleman aiheutti sydänkohtaus. Onnettomuutta seuranneena aamuna 203 ihmistä vietiin sairaalaan, koska heidän epäiltiin sairastuneen säteilyairauteen. Myöhemmin säteilysairauksien määräksi varmistui 134. Sairastuneista kuoli muutaman seuraavan viikon aikana 28. Eloonjääneistä 106 henkilöstä 11 oli kuollut vuoteen 1998 mennessä. Heistä kolme todennäköisesti kuoli säteilyaltistuksen seurauksena, kaksi luuytimen krooniseen lamaantumiseen ja yksi leukemiaan. Laitosalueen ulkopuolella onnettomuuden aikana olleista kukaan ei saanut säteilysairautta tai säteilypalovammoja."
JA
"Muita säteilyvaikutuksia ei ole havaittu
Erilaisten sairauksien lisääntymisestä Tshernobylin onnettomuuden seurauksena on julkaistu monia raportteja. Kilpirauhassyöpätapausten lisäksi ei ole löydetty varmaa yhteyttä muiden terveysvaikutusten ja säteilyn välillä. Esimerkiksi lasten leukemiatapausten määrä ei muuttunut lainkaan onnettomuutta seuranneiden kymmenen vuoden aikana. Säteilyaltistuksen ja raskauden aikaisten häiriöiden välillä ei ole osoitettu olevan yhteyttä. Ei ole löydetty säteilyaltistukseen yhdistettävää lisäystä epämuodostumien tai muiden kehityshäiriöiden määrässä, kromosomipoikkeamissa kuten Downin syndroomassa, eikä kuolleina syntyneiden lasten määrässä.
Onnettomuus aiheutti paljon sosiaalisia, taloudellisia ja psykologisia ongelmia sekä evakuoiduille ihmisille että niille, jotka jäivät asumaan saastuneilla alueilla. Väestönsiirrot toivat mukanaan omat ongelmansa, kun ihmiset menettivät tutun ympäristön ja sosiaaliset rakenteet. Tilannetta kärjistivät vielä Neuvostoliiton hajoamisesta johtuneet taloudelliset ja sosiaaliset muutokset. Vanhempien ahdinko on varmasti heijastunut myös lapsiin. Kaikki nämä tekijät vaikuttavat väestön yleiseen terveydentilaan."
Minä löysin tosin STUK:n sivuilta tämän:
http://www.stuk.fi/sateily_ja_ihminen/yk_raportti.html
"YK-raportissa todetaan, että ympäristöstä saatavat annokset tänä päivänä ovat melko alhaisia. 90% onnettomuuden aiheuttamasta kokonaisannoksesta on saatu vuosina 1986-1995. Tiedeyhteisössä vallitsevan käsityksen mukaan väestön elinikäisannokset eivät tule aiheuttamaan tilastollisesti havaittavaa muutosta sairastuvuudessa, lukuun ottamatta lasten ja nuorten kilpirauhassyöpä. Alun perin uudelleen asuttamisen rajana pidettiin 350 mSv elinikäisannosta, mikä vastaisi 5 mSv keskimääräisenä vuosiannoksena. Myöhemmin rajat tiukennettiin yhden millisievertin vuosiannokseen ja 70 millisievertin elinikäisannokseen. Tähän verrattuna altistuneiden väestöryhmien todelliset keskiannokset ovat alhaisia. Ainoastaan tiukan kontrollin alueilla esiintyy rajan ylittäviä keskiannoksia."
"YK-raportti toteaa, että erilaisista terveysvaikutuksista evakuoiduilla ihmisillä, saastuneilla alueilla asuvilla sekä puhdistustyöntekijöillä on esitetty runsaasti erilaisia väitteitä. Suurin osa näistä sairauksista ovat sellaisia, joilla ei ole yhteyttä säteilyaltistukseen"
"Erikoisena esimerkkinä voidaan pitää ehdotusta kehittää ekoturismia. Tshernobylin suljetulla vyöhykkeellä ei asu ihmisiä eikä siellä juuri muutenkaan liikuta. Paikallinen eläinkunta on palaamassa luonnontilaan ja alueelle on muun muassa asettunut uhanalaisia eläinlajeja. Ekoturismi voisi olla uusi, tärkeä tulolähde alueen lähellä asuville."
REVI SIITÄ FAKTOJA!!!
On se kumma, että onnistut aina jättämään pois ne lasten 8000 kilpirauhassyöpää ja jopa Suomessa satoja syöpätapauksia.
Voivoivoi.................
Mitä syöpätapauksia Suomessa on havaittu Tshernobylin seurauksena? Ei mitään.
Kilpirauhassyövät mainitsin jo toisaalla.
Sinä et kyllä homaisi vaikka suurennuslasilla kahtosit .. On sinulla niin huono hoksa ..
...koska jotkut ääliöt eivät joko osaa lukea tai sitten vastata:
Mitä syöpätapauksia Suomessa on havaittu Tshernobylin seurauksena? Ei mitään.
Jos muuta väität niin pistä toki linkki ja suora lainaus luotettavasta lähteestä.
Luuletko todella tietäväsi koko muuta maailmaa paremmin nämä ydinvoima-asiat? Miksi helvetissä koko muu maailma on luopumassa ydinvoiman käytöstä jos se kerran on niin turvallista ja puhdasta kuin väität?
Uskotko kaikkia tutkimuksia kuin pyhän kirjan tekstejä? Etkö ole kuullut tarkoitushakuisuudesta ja johdattelevista kysymyksistä, asioiden vääristelystä, vain sopivien tutkimuskohteiden käyttämistä, ym. päivänvaloa kestämättömiä tutkimusmenetelmiä joilla saadaan aikaiseksi tutkimuksen tilaajan haluama lopputulos.
Koeta nyt hyvä ihminen ajatella välillä omillakin aivoillasi etkä lue niitä "tutkimuksia" aina.
Mikä maa on luopumassa y-voimasta ja siis ihan oikeasti lluopumassa? Niin Ruotsi on luopumassa, mutta nyt he jo korjailivat "luopumistaan" siten, että nykyiset voimalat pidetäänkin käynnissa vielä 30 vuotta... no jos se on luopumista, niin aika heikkoa se on. Erääseen rekatoriin tehdään tällähetkellä suurta remopnttia, jolla reaktorille saadaan käyttöaikaa vielä 30 vuotta.... tuskimpa kannattaisi tehdä kovinkaan suurta remonttia, jos he ovat y-voimasta luopumassa....
> Luuletko todella tietäväsi koko muuta maailmaa paremmin nämä
> ydinvoima-asiat? Miksi helvetissä koko muu maailma on luopumassa
> ydinvoiman käytöstä jos se kerran on niin turvallista ja puhdasta kuin
> väität?
Väitän tietäväni paremmin ainakin kuin mitä sinä teidät, se tosin ei välttämättä ole paljon se... HAHHAAHAHAH!
Mikä maa on luopumassa? Ei mikään. Jauhat paskaa.
> Uskotko kaikkia tutkimuksia kuin pyhän kirjan tekstejä? Etkö ole kuullut
Kaikkia tieteellisesti tehtyjä tutkimuksia kyllä. Mitä sinä sitten uskot? Saunatonttujen juttuja?