Ihmiset olkaa ystävällisiä ja kertokaa jos tiedätte missä on paikkoja joissa voi vaikka tavata oman kultansa kun haluaa vain olla kahdestaan. Helsingissä siis olisiko tälläisiä paikkoja?? Niitä ei tunnu enää olevan missään. Kaikki puistot ovat täynnä ihmisiä. Ja kun tulee talvi niin joku sisä-paikka olisi kiva. Mutta tuntuu että joka paikka tulvii ihmisiä :( Mitä minä teen??
paikkoja joissa ei muut häiritse jossa saa olla rauhassa, onko niitä?
4
1107
Vastaukset
- Saga
Minulla olisi parikin vinkkiä mutta riippuvat siitä mitä oikeastaan ajattelit tehdä sen kultasi kanssa siellä rauhallisessa paikassasi? Jos ajattelitte harrastaa heavy pettingia tai vaikka yrittää nusaista niin enpä näitä paikkoja suosittelisi. Mutta jos haluatte vaan olla kahdestaan ja pitää toisianne kädestä ja jutella (huom! hiljaisella äänellä!) niin nämä paikat ovat hyviä.
- Suomen Pankin rahamuseo, Snellmaninkatu 2. Auki ti-pe klo 12-18 sekä la-su klo 11-16. Ma suljettu.
Isot tilat, hyvin hämärästi valaistu; paljon isoja vitriinejä joissa rahan historiaa. Tuolejakin löytyy.
Olen käynyt pari kertaa tänä kesänä ja aina oli täysin autio. Tiloissa myös pieni kahvila.
- Amos Andersonin taidemuseo, ja nimenomaan ne asuinkerrokset. Museo on viisikerroksinen talo Yrjönkadulla; entinen yksityiskoti. Ekassa kerroksessa ja muutamassa muussa kerroksessa (en nyt muista tarkasti missä) on tilat vaihtuville näyttelyille, ja niissä on aina paljon ihmisiä. Mutta sitten siellä on pari muuta kerrosta, jotka ovat kotimuseona. Niissä ei juuri ketään käy. Kauniit vanhat huonekalut, tunnelmallisia tiloja. Tuollakin on muuten kiva kahvila.
Tosin tuonne Amos Andersoniin maksaa sisälle, joten se ei ehkä käy pitemmän päälle. - kotiinne
mikään ei oo typerämmän näköistä kun julkisella paikalla toisiaan nuoleskelevat ihmiset. Se on koomista.
- Anonyymi
Korpimetsä
- Anonyymi
Ruumishuone tai Jefferson-instituutti. Coma-elokuvassa oli brutalistista arkkitehtuurisuuntausta noudattava "elinsiirtopankki". https://en.wikipedia.org/wiki/Brutalist_architecture
https://www.youtube.com/watch?v=DgIYxqybLEE
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367- 161