Ostavat öljyä halvalla idästä ja innostuvat myymään sitä jalostettuna bensiininä pirun kalliilla heti kun toisella puolella maapalloa sattuu ja tapahtuu. Neste käärii isot voitot -ja autoilijat maksavat sekä myöhemmin muut (esim. bussilippujen jne. hinnankorotuksina).
Todellista syytä korotuksille ei vielä edes ole.
Todellista syytä korotuksille ei vielä edes ole.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Suomella ei olisi hätää öljyn suhteen kuin ei ollut 70-luvulla öljykriisinkään aikana.
Kunhan kusettaa.
Idästä tulee viisaus ja öljy.
lainattu >Todellista syytä korotuksille ei vielä edes ole.>
Eikös ne sanonu uutisissa. Nostopaine koskee koko EU:ta.
Jos nyt Suomessa sattuu oleen valmiiksi kova hinta, niin eihän se mitään. Nostetaan lisää.
Ainahan Suomessa on nostettu bensaa samalla %:lla mitä raakaöljy on noussu.(esim. raakaöljy noussu 2% Hinta noussu 2%)
Tosin mun suppeella matikalla pitäs nostaa vaan sen raaka-aineen osalta.
Kertokaas viisaanmat miten se kuuluu laskea?
Suomessa nostetaan % koko bensalitran hintaan, eli jos litra ennen veroja maksaa 40 senttiä olis 15% korotus 6 senttiä, mut täytyyhän sitä veronosuuttakin nostaa samassa suhteessa. Näin sadaakin nostettua bensaa n. 20 senttiä/litra.
Öljyä 6 senttiä. Veroja 14 senttiä :-)
Jos bensan hinta olisi siihen tarvitun öljyn luokkaa, pelkona olisi se, että öljyntuottajat nostaisivat öljynsä hinnan nykyisen bensan hinnan tasolle. Silloin rahat valuisivat valtion rajojen yli sen sijaan, että ne pysyvät nyt maassa.
Tämä on yksi perussyy bensaveron suuruuteen Euroopassa, joka ei itse tuota öljyä.
Arto Luukkainen