Jehova-nimi ei ole tärkeä!

Jehova-nimi ei ole tärkeä. Monikaan ei edes tiedä mitä Jehova nimi tarkoittaa, tai kenen nimi se on. Raamatussahan siitä ei juuri ole mainintaa.

Tärkein nimi on Jeesus-nimi. Jeesus-nimessä on eniten voimaa, ja se onkin korkein nimi päällä maan. Vain Jeesuksen nimessä on pelastus.

Itse käytän Jumalasta vain nimitystä Jumala, se on selkeä nimi ja suomalaiset kaikki tietävät mitä se tarkoittaa.

Minulle sana Jumala on hyvin tärkeä, ja se on sydäntäni lähellä. Rakastan Jumalaa!

Jumalan siunausta kaikille!
5465
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Nimimerkki kristitty kirjoitti:
"Jehova-nimi ei ole tärkeä. Monikaan ei edes tiedä mitä Jehova nimi tarkoittaa, tai kenen nimi se on. Raamatussahan siitä ei juuri ole mainintaa."

1)"Jehova-nimi ei ole tärkeä."

2)"Monikaan ei edes tiedä mitä Jehova nimi tarkoittaa, tai kenen nimi se on."

3)"Raamatussahan siitä ei juuri ole mainintaa."


VASTINE:


.............................................

Kohta 1 ja 2:

Jeesus opetti toisin, kuin opettaa nimimerkki 'kristitty'. Tämä voidaan nähdä tarkastelemalla Raamattua.

>>9 Teidän on siis rukoiltava näin:

'Meidän Isämme taivaissa, olkoon sinun nimesi pyhitetty.>> Matteus 6:9


>>1 Nämä asiat Jeesus puhui ja nosti silmänsä taivasta kohti ja sanoi: "Isä, hetki on tullut; kirkasta poikasi, jotta poikasi kirkastaisi sinut, 2 sen mukaan kuin olet antanut hänelle vallan kaikkeen lihaan, jotta hän antaisi ikuisen elämän niiden koko joukolle, jotka olet hänelle antanut, - -. 6 Olen tehnyt sinun nimesi ilmeiseksi niille ihmisille, jotka annoit minulle maailmasta.>> Johannes 17:1-6

>>25 Vanhurskas Isä, maailma ei tosin ole tullut tuntemaan sinua, mutta minä olen tullut tuntemaan sinut, ja nämä ovat tulleet tuntemaan, että sinä olet lähettänyt minut. 26 Ja minä olen tehnyt sinun nimesi heille tunnetuksi ja olen tekevä sen tunnetuksi, jotta se rakkaus, jolla olet rakastanut minua, olisi heissä ja minä olisin heidän yhteydessään.>> Johannes 17:25, 26


......................................


Kohta 3:

Kristuksen, luvatun Siemenen, hallinnassa olevan Valtakunnan välityksellä Jehovan suvereenius saatetaan kunniaan ja hänen nimensä pyhitetään. Tämän teeman mukaisesti Raamattu korostaa Jumalan persoonanimeä suuremmassa määrin kuin mikään muu kirja; tämä nimi esiintyy Uuden maailman käännöksen Heprealaisissa kirjoituksissa 6 973 kertaa.

...........................................


Jeesus-nimestä ja sen merkityksestä:

Ennen Messiaan syntymää on ennustettu nimi, jolla hänet tullaan tuntemaan, Jeesus (Luukas 1:30, 31). Se juontuu heprealaisesta sanasta, joka tarkoittaa 'Jehova on pelastus'. "

Äänestä

Mikään muu persoonanimi ei ole Raamatussa niin yleinen kuin "Jehova". Tätä ei muuta se, että Kirkkoraamattu ja monet muut käännökset ovat poistaneet tuon nimen käännöksistään. Raamatun alkukielisissä teksteissä "Jehova" esiintyy lähes 7000 kertaa. Biblia Hebraica Stuttgartensiassa yleisimmin muodossa Jehvah.

Lisää tietoa Jumalan nimestä:

http://www.geocities.com/biblelexicon

[email protected]

Äänestä
  • Miksi sitten Um version Uudessa testamentissa Jehova nimeä ei käytetä kaikissa paikoissa jossa sitä kuuluisi käyttää, eli aina kun se viittaa vanhan testamenti JHVH-tetragrammiin. Joskus nimittäin Um versio käyttää sanaa Herra vaikka johdonmukaista ja opillisesti oikein olisi käyttää sanaa Jehova.

    Tässä esimerkki miten teidän raamattunne tulisi olla oikein käännettynä:

    1 Kor 8:6. niin on meillä kuitenkin ainoastaan yksi Jumala, Isä, josta kaikki on ja johon me olemme luodut, ja yksi Jehova, Jeesus Kristus, jonka kautta kaikki on, niin myös me hänen kauttansa.

    tai

    Fil 2:11. ja jokaisen kielen pitää tunnustaman Isän Jumalan kunniaksi, että Jeesus Kristus on Jehova.

    Teidän raamattunne sisältää paljon muitakin pahoja virheitä ja tekstiosien poisjättöä mutta tämä nyt tästä Jehova nimestä.

    Ps vaihtaisitko nimmaria toi "mr raamattu" sopii tosi huonosti sinulle. Kokeilisit "mr Vt-kustanne" nimmaria niin olisit totuudessa.

    Äänestä

  • teidän raamatussa...sehän on ihan täyttä p*****!!

    Äänestä

jos rakastat jumalaa niin käytä sen erisnimee Jehova... raamatussa sanotaan se joka huutaa jehovan nimeä pelastuu... ja nimi jehova mainitaan raamatussa ainanki olikohan se 7000 kertaa... ai ei mainintaa... ja raamatussahan sanotaan että jumalan nimi on jehova... että revi siitä....

sää ja sun siunaukses... yks jhwh todistaja

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kristitty kirjoitti:

Jehova-nimi ei ole tärkeä. Monikaan ei edes tiedä mitä Jehova nimi tarkoittaa, tai kenen nimi se on. Raamatussahan siitä ei juuri ole mainintaa.

Tärkein nimi on Jeesus-nimi. Jeesus-nimessä on eniten voimaa, ja se onkin korkein nimi päällä maan. Vain Jeesuksen nimessä on pelastus.

Itse käytän Jumalasta vain nimitystä Jumala, se on selkeä nimi ja suomalaiset kaikki tietävät mitä se tarkoittaa.

Minulle sana Jumala on hyvin tärkeä, ja se on sydäntäni lähellä. Rakastan Jumalaa!

Jumalan siunausta kaikille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu