Eilen illalla sunnuntaina kehä kolmosella bilteman risteyksessä kymmenen hujakoilla. Olin liikkeellä sinisellä Mazda Neolla ja tulimme mustan Mazda F:n kanssa samalle viivalle rinnakkain Bilteman valoja edeltäviin valoihin. Tympäännyin valoissa seisomiseen ja lähetin Neon päin punaisia. Bilteman valoissa olikin sitten liikennettä enkä enää ajanut päin punaisia. Juuri kun valot vaihtu vihreiks ilmestyi sivarikyttä punaiset maskiledit päällä perääni. Jatkoin matkaani normaalisti piittaamatta sivarista, joka sitten ajoikin tien sivuun ja pysättyi jonossa kolmantena olleen auton. Kytillä oli semmoiset punaiset liivit päällä ja pysätyksen se teki poliisi-lätkällä ikkunasta. Sivariauto oli vaalean vihreä Nissan Sunny. Myöhemmin parin kilsan päässä itään päin oli valkoinen Opel Astra sivari-kyttä tien vieressä, joka ei sekään lähtenyt perääni. F-kuski varmaan näki tämän tapahtumien kulun ja sen miksi poliisi pysättyi sen kolmantena jonossa olleen. Minulle tapaus jäi hämäräksi ja luulenpa että kyttien oli pakko olla jossain lähellä kun ajoin päin punaisia plus ylinopeutta 70 km rajoituksen pätkällä. Saapas nähdä tuleeko postissa jatkotoimenpiteitä :-)
Erikoinen tapaus kehä III
Neo
81788
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tyhmää, tosi tyhmää...
toivotaan että tulee, sillä tuo oli täysin edesvastuutonta ja typerää toimintaa osaltasi.
tyhmä mutta eihän viisaat aja mazdalla
Yöllä ajaa päin punaisia, kun ei ole liikennettä eikä valot vaihdu????
Miten niin ei liikennettä, olihan tuolla liikennettä. Sakot vaan niin hyvä tulee.
itse tilannetta jossa joudut viimetipassa pysähtymään punaisiksi vaihtuviin valoihin. Sivulta risteyksestä tulee ja menee yksi auto. Odottelet vielä puolisen minuuttia ja valot vain pysyvät punaisella.
Vain toinen piittaamaton voisi aiheuttaa tuossa tapauksessa kolarin tulemalla sivulta risteyksestä niin kovaa etten ehtisi häntä noteerata.
Toisaalta mitäpä minä siinä voitin kun bilteman risteyksessä oli tietysti taasen punaiset...
Hah, jos ei oikeaa syyllistä löydetä, niin pysäytetään sitte joku vaan. Ja oikein kahden partion voimalla liikkeellä.
Paskat ne enää mitään voi. älä ainakaan mitään tunnusta.
kuitenkin, sillä tuskin he laittavat ledejä päälle turhaan. Se että jatkoin matkaani piittaamatta vilkuista, erehdytti ilmeiseti sivarit. Ja sitten se toinen sivari parin kilometrin päässä ei ehtinyt saada tietoa, että nyt napattiin väärä auto.
Onhan se mahdollista että heillä on tuosta tapauksesta tutkakameran kuvaa tallella, mutta siinä taas ei näy minun henkilöllisyyttäni. Joten heikoilla poliisit taitavat olla kun en kerran mitään tunnusta :-)