Minä sain vapun tienolla vasempaan käteeni 3 asteen palovamman palavasta munkkirasvasta. Käteen tehtiin ihonsiirto. Tapauksesta on nyt 4 kuukautta. Tiedättekö, miten kauan käteni on tällainen punasävyinen? Milloin käsi on väriltään normaali? On se vaalennu leikkauksen jälkeen tasaisesti, mutta vieläkin punaisuutta esiintyy.
Käytän kädessa painetekstiilihanskaa. Siitä huolimatta ranteen alapuolelta ihonsiirre on hiukan kovettunut. Onko tämä väliaikaista eli pehmeneekö iho myöhemmin? Ja mikä määrää, miten kauan hanskaa on käytettävä?
Ihonsiirteet otettiin vasemmasta reidestä. Jalka on ok, mutta sekin näyttää olevan punainen ihonottokohdista kauan. Miten kauan värin palautuminen jalasta kestää keskimäärin?
Palovammoista toipuminen
3
1962
Vastaukset
- teevedellä
itsensä, tosin hän oli n. vuoden ikäinen. Silloin ihonsiirto kohtaa piti rasvata useita kertoja päivässä ja myös hän käytti kiristävää pukua n.1-2v. En oikein muista kun tapahtuneesta on jo 10v. Se rasvaus on se pointti, iho pysyy notkeana ettei se kovetu. Iho kyllä vaalenee normaaliksi aikanaan.En tiedä ikääsi, mutta pienillä lapsilla muutenkin ihon uusiutumis prosessi on nopeampi kuin aikuisilla. Oletan, että olet aikuinen.Poikani iho on rosoinen ja vaalea ja kyllä siitä näkee, että ihonsiirto on tehty. Oikean jalan reidestä häneltä myös otettiin tarvittava pala ja se parani huomattavasti nopeammin kuin ihonsiirtoalue. Nyt jalasta ei huomaa mitään ihon poistoa. Ehkä tästä ei nyt apua ollut,kun noita aikojakaan en millään jaksa enään muistaa. Mutta kuten sanotaan aika parantaa haavat. Muistathan, että auringonvalolle et ihoasi saa enään altistaa.Hyvää jatkoa ja pikaista paranemista.
- Pihla-67
...painetekstiiliä käytetään yleensä useita kuukausia,riippuen palovamma-alueiden laajuudesta.Käytön pitäisi estää juuri arpikasvua,mutta aina se ei tehoa,mutta auttaa kylläkin.Ilman painetekstiiliä arpikasvu olisi varmasti runsaampaa.
Palovamma-alue voi jäädä muuta ihoa punakammaksi pysyvästi;ns. normaali väri ei välttämättä palaa syvissä palovammoissa.
Ihonottokohta paranee luonnollisesti nopeammin,mutta oman aikansa sekin vie (kuukausia).Muista ihoalueiden rasvaus!!
Tässä yleisellä tasolla pientä,terkuin palovammahoitaja tehohoidon puolelta.
Tsemppiä,sitä tarvitaan! - Anonyymi
Palovamma on ollut todella paha, kun se on 3. astetta ja on tarvittu ihonsiirto. Vuosia varmaankin menee, että arpikudos vaalenee. Arven kypsymisaika on yksilöllinen.
Painetekstiilejä käytetään kunnes arpi näyttää parantuneelta. Käyttöaika on varmaan vähintään puolitoista vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1887804Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1425335Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa
Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/1334271Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa
Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.42999Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y732867Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan
kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.172617- 2822479
Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi112463Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1452390Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5772186