http://www.kaleva.fi/html/JTpage506072.html
>>Hallitus joutuu tänään eduskunnan kyselytunnilla kertomaan, miten se vastaa polttonesteiden hinnannousuun.
Mitä Vanhanen vastaa?
2
133
Vastaukset
Vanhanen vastaa, että hän ymmärtää kovasti niitä ongelmia, mitkä polttoaineen hinnan korotus aiheuttaa esim. kuljetusliikkeille ja ammattiautoilijoille unohtamatta maatalousyrittäjiäkään. Vanhanen siis tulee kertomaan, kuinka kovin mielellään hänkin haluasi alentaa veroja, mutta kun ei voi.
Matin mukaan EU:ssa on sovittu, ettei veroja ryhdytä alentamaan, koska verojen kansainvälinen alentamisen hyöty valuisi kuitenkin ainakin osittain öljyntuottajien ja öljyteollisuuden taskuihin. Ja kyllähän Matti on tässä ihan oikeassa. Lisäksi Matti sanoo olettavansa, että hintojen nousu on vain väliaikainen johtuen USAn luonnonktastrofista. Kunhan jalostustoiminta saadaan siellä taas täyteen tehoonsa, hinta laskee. Varmuusvarastojen purulla pyritään siihen, ettei väliaikaisesta hintapiikistä tule liian jyrkkä. Matti on oikeassa tässäkin.
Kun rakkikoira Ben sitten tivaa Matilta, että miksi tämä ja koko Keskusta oppositiossa kahteenkin otteeseen teki välikysymyksen asiassa, Matti vastaa tyyneen tapaansa, että aikansa kutakin. Päätökset on sidottu aikaan ja voi olla tulevaisuudessa veroa alennetaankin. Matti sivuuttaa menneet synnit tulevaisuuden pohdinnalla. Eihän se nyt sovi, että myöntäisi pikkusen jujuttaneensa vain äänestäjiä niin kuin kepuleilla on kepulisti tapana tehdä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad961565- 541053
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että403971- 164913
- 57772
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124737- 51688
- 57651
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38645- 76642