Kaikki Benny Hinnin kannattajat, suosittelen teitä tutustumaan seuraavaan kirjoitukseen:
http://koti.mbnet.fi/hulk/lainaukset/pyykkonen.html
Kun olette lukeneet tuon tekstin, niin vastatkaa rehellisesti: Onko hän teidän mielestänne yhä suuri Jumalan mies?
Itse tulin lähinnä hyvin surulliseksi luettuani tuon tekstin.
http://koti.mbnet.fi/hulk/lainaukset/pyykkonen.html
Kun olette lukeneet tuon tekstin, niin vastatkaa rehellisesti: Onko hän teidän mielestänne yhä suuri Jumalan mies?
Itse tulin lähinnä hyvin surulliseksi luettuani tuon tekstin.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Benny Hinn on suurempi kuin Jumala ja Jeesus yhteensä!
Ei aivan ;)
Hän on kyllä sanonut olevansa voideltu (Kristus) ja Jehova, muttei tietääkseni sentään ole kohottanut itseään Jumalaa ylemmäksi.
Tiukkaa luettavaa! En tiedä noista hinneistä tai muistakaan kovinkaan paljoo, koska ne ei mua kiinnosta, mutta toi teksti oli suorastaan pelottava. Ainut kuuluisampi saarnamies josta jotain tiiän on Wilkerson ja tossa hän sanoi hyvin. "kaikki se mikä ei ole sanassa on sanan vastasta" vai miten se meni. Mutta joka tapauksessa, näkyy olevan ihmisiä paljonkin jotka ovat unohtaneet nämä sanat "Jumala on sama eilen tänään ja iankaikkisesti"
Rakkaat siskot ja veljet! Älkää seuratko joitakin opettajia "ihmisiä" vaan Jeesusta. Kuten Parnabas ja Paavali repivät vaatteensa ihmisten edessä näyttääkseen vain sen, että he ovat ihmisiä siinä missä hekin "kuulijakunta". On vain yksi Kristus "voideltu" ja Hän on Jeesus Jumalan poika! Ei ole toista hänen rinnallaan! Amen †
Hienoa. Kirjoituksesi ilahdutti. Säilytä vilpittömyytesi ja rehellisyytesi - ja kasva siinä syvemmälle Jeesuksen henkilökohtaisessa tuntemisessa.
En lähde hakemaan Raamatusta kohtaa johon viittasit mutta siteeraan sitä muistinvaraisesti. Itse asiassa tuo Apostolien tekojen kuvaus tuo ilmi kaiken sen mitä tahdoin kommentissani - "TASAPUOLISUUDEN VUOKSI" - sanoa.
Oliko muuten niin että kyseessä oli Pietari ja Barnabas?
Anyhow.
Hän katsoi mieheen kiinteästi ja sanoi "katso MINUUN". Sitten: "Mitä MINULLA on, sitä MINÄ sinulle annan." Oliko tämä menestysteologiaa? Ihminenkö siinä itseään korotti? Ei tietenkään. Apostoli tiesi että Pyhä Henki on hänessä ja hän toimi Hengen johdatuksessa. Kristuksen voima asuu meissä ja Jumalan valtakunta. Amen. Ja sitten kun ihmiset alkoivat häntä korottaa, eikös apostoli sanonut jotenkin tällä tapaa: "Älkää meihin katsoko, ikäänkuin me jotakin olisimme!" Halleluja. Ylistys, kiitos ja kunnia!
Siis "katso minuun" (olemme tietoiset siitä ettei kristitty ole ainoastaan ihminen kuten kuka tahansa, hän on ihminen jossa Pyhä Henki asuu) ja sitten "älä minuun katso" (vaikka Pyhä Henki asuukin meissä olemme kaikessa kristillisyydessämme täysin riippuvaiset Kristuksesta ja olemme yhä ihmisiä ihmisten joukossa.)
Eikö tämä ole innostavaa? :)
On sanottu että Pyhällä Hengellä täyttyminen ei ole sitä että ihminen saa enemmän Henkeä, käyttääkseen sitä (oikeammin: HÄNTÄ), vaan Henki saa enemmän ihmistä, käyttääkseen sitten meitä. Se on voimallista ELÄMÄÄ. Ja se on siis Jumalan suvereenin hallintavallan ja kontrollin kasvamista ihmisessä.
Voi sitä, joka luulee voivansa kontrolloida Jumalan Henkeä. Itseämme meidän kyllä tulee kontrolloida jotta varjeltuisimme haahuilemasta - ja profeetan henki on profeetalle alamainen, niin että hän voi tuoda Hengen ilmoituksen esiin raittiisti ja oikeassa järjestyksessä. Niin emme mene sielullisuuteen.
Pyhän Hengen täyteyteen ja armolahjoihin on Paavalin mukaan verraton tie, että ne raittiisti toteutuisivat ja se on rakkaus.
On hyvä puhua siitä mitä Hengellä täyttyminen on ja mitä se ei ole.
Mutta vähintäänkin yhtä tärkeää on täyttyä Hengellä. Puhumistahan tässä länsimaisessa kristillisyydessä kyllä piisaa ja kaikenlaista vatvomista liiankin kanssa. Syyllistyn siihen usein itsekin. Puhun Jumalasta sen sijaan että viettäisin aikaa todella etsien Hänen kasvojaan ja tuntemistaan.
Etsitään Pyhän Hengen täyteyttä ja kaivataan juuri sitä Kristuskeskeistä karismaattisuutta JOTA JEESUS TAHTOO SYNNYTTÄÄ JA VAIKUTTAA, ja josta apostolien teotkin suorasanaisesti kertoo, sen sijaan että tyydyttäisiin analysoimaan apostolien tekoja ja tulkitsemaan niitä, ja sitten kommentoimaan toisten tulkintoja. Se on loputon tie, ja se ei ole Rakkauden tie.
Jeesus Kristus on Herra.
Mamabeard tarkoittaa äitiparta. Parrakas nainen?
Olen joskus kuullut,että on kaksi samannimistä ja heidät sekoitetaan kekenään,miten lienee?
Olen lukenut Benny Hinnin kirjan,Pyhästä Hengestä,ja se oli kyllä aivan Raamatullisen puhdasta tavaraa.
Olisiko mies hurahtanut noin pahasti ylpeyteen,ja sitä kautta suistunut Sanan raiteilta ?
Koska he eivät tottele sanaa, niin he kompastuvat; ja siihen heidät on pantukin.
1996 Benny Hinnin ristiretki suuntautui Roomaan. Kutsujana oli osa paikallista helluntailiikettä. Kokouksessa Hinn ylisti katolista kirkkoa ja paavia. Hinnin opetus järkytti järjestäjät ja kuulijat. Tulkki kieltäytyi kääntämästä hänen puhettaan, kuoro lähti lavalta ja jälkeenpäin järjestäjät vannoivat pysyvänsä tarkoin erillään miehestä ja hänen opetuksistaan.
Hinn sanoo olevansa eri persoona "voitelussa": "En ole sama mies voitelussa kuin nyt. Uskokaa kun kerron en edes (itse) tunnista sitä Benny Hinniä, joka näkyy televisiossa. Koska se on eri mies – en minä. Lapseni pelkäävät minua kun olen voitelun alla. Mitä he eivät tiedä on, että olen itsekin peloissani… en pelkää itseni puolesta pelkään mitä voitelu voi tehdä minulle jos käytän sitä väärin… minua kauhistuttaa mitä Jumala usein tekee noissa kokouksissa". Samalla kun Hinnin voitelu lisääntyy hän itse sanoo muuttuvansa toiseksi sen myötä. Viimevuotisessa (1999) parantamiskokouksessaan Yhdysvaltain Denverissä Benny Hinnin ääni muuttui rukoiltaessa ajoittain murisevaksi ja toiseksi: "Tuli yllesi ja palvelutehtäväsi ylle. Tuo nuo saarnaajat, Jumalani, tulta, tulta, tulta, tulta, tulta yllesi… ahhh, arrggh, ihoni räjähtää kohta, teidän ruumiinne kihelmöi päästä jalkoihin, nostakaa äänenne, nostakaa kätenne ja pyytäkää häneltä sitä… kunnia, kunnia, jos en vapauta voitelua (sisälläni) räjähdän, minun on pakko vapauttaa se jonkun ylle… kyllä Herra, teen sen. Asetan kirouksen jokaiselle miehelle ja naiselle, joka nostaa kätensä tätä voitelua vastaan…harvoin teen kuten nyt. Tämä on Pyhä Henki minussa, joka sanoo mitä on tehtävä...".
Tuolla tavalla demonit toimivat sitoessaan ihmisen henkivaikutuksillaan. Jos tuo mitä kirjoitit on totta se on kyllä karmiva esimerkki siitä, mihin uskovakin voi sielullisuuden kautta joutua, kun aletaan ylistää Jumalan tekoja itse Jumalan sijasta. Lopulta ei enää olekaan kyse Jumalan teoista vaan jostain ihan muusta. Silloin on usein kyse siitä että jo uskoontultaessa on jätetty jokin asia tai elämän osa-alua kohtaamatta ja käsittelemättä? Niin sitten ihmisen itseriittoisuus ja kaikenlainen itsensä korottamisen tarve saa vallan kun Jeesus - oikea, todellinen, suloinen Jeesus - ei ole ihastelumme kohde vaan välikappale ihmeisiin ja kokemuksiin. Jeesus ei sellaiseksi välikappaleeksi suostu.
tuollaiset muuttumiset,kyllä itsestään on täysin tietoinen,vaikka kuinka täyttyisi voimalla,eikä kenenkään tarvitse pelätäkaikkein vähiten itseeään,
Täysin vieraan voiman vietävänä,jos tuo on totta.
Oikein tekivät siellä italiassa,että lopettivat kokuksen,niin pitäis täälläkin tehdä monasti,viimeiseksi olisi pitänyt elojuhlilla tukkia sen "LivetsOrdin" julistajan suu kertakaikkiaan,mies puhui mitä sattuu ja sylki suuhun toi.
1.
Kiitos linkistä. Kirjoitus oli mielenkiintoinen ja olen pääasiassa samoilla linjoilla. Aito karismaattisuus syntyy ja pysyy voimassa ristin kautta, sen perustana on Jeesuksen sovintotyö ja keskipisteenä Hänen ihmeellinen persoonansa - ei ihminen ja ihmisen karismaattisuus.
Aito karismaattisuushan ei koskaan ole eikä voi olla ihmisen karismaattisuutta vaan Hengen ilmentymistä. Ei sitä että ihminen olisi ihmeellinen, vaan ihmeellinen Pyhä Henki ilmentää itseään ihmisen kautta, kirkastaakseen ja korottaakseen Kristusta.
Vilpitön kiitos aloituksesta ja linkistä.
2.
Ottamatta Hinniin varsinaisesti kantaa - itse suhtaudun häneen melko varauksellisesti ja Howard Browneen jopa kielteisesti - tulisi kuitenkin ymmärtää toisen käyttämää teologiaa. Vaikka hän käyttäisi sitä väärin ja epätervein painotuksin, siinä saattaa kuitenkin olla paljon hyvää.
Näkemykseni ns. menestysteologiaan on että jos kristittyinä olisimme opettaneet eräistä aiheista raittiisti, ei olisi syntynyt tuollaista liikettä joka nyt keskittyy yksinomaan noihin asioihin ja opettaa niistä (usein) epäraittiisti. Kun kristikunta perinteisesti on sivuuttanut oikean tunnustamisen ja uskossa omaksumisen, joista sana puhuu, niin syntyi liike joka keskittyi pääasiassa niihin ja sai runsaasti kannattajia.
Kun käsitetään B. Hinnin sanat että hän on Benny Jumala oikeassa yhteydessään ja siitä teologiasta käsin jota hän edustaa, mitä hän itse asiassa sanoo?
Kun koemme että joku on väärillä linjoilla ja epäraitis meillä on taipumus tulkita kaikki hänen sanomisensa mahdollisimman negatiivisesti, eikö niin. Se on inhimillistä ja kuuluu meidän lihallisuuteemme. En kuitenkaan usko että edes Hinn sanoillaan korostaisi itseään Jumalana - tai vaikka korostaisikin, mikä liittyy niihin hänen epäterveisiin painotuksiin ja ehkä johonkin sielulliseen haltioitumiseen, se teologia johon tuollainen käsitys perustuu sisältää sinänsä kuitenkin erään totuuden.
Kysehän ei ole Hinnistä. Kyse on jokaisesta uskovasta ja sanoessaan itseään Benny Jumalaksi hän on siinä vaan esimerkki.
3.
Siis: ihminen Jumalana.
Jeesuksen sanoin: sen kirkkauden, minkä Isä on antanut hänelle, hän antoi meille. Uuden testamentin mukaan olemme "yksi henki" Jumalan kanssa. Kuten lapsella on geeneissään todistus siitä kenen lapsi hän on, on meilläkin sisällinen todistus Pyhän Hengen kautta, joka meissä asuu. Jeesus puhuu seurakunnasta ruumiina.
Andrew Murray, joka oli mielestäni tasapainoinen ja Kristuskeskeinen opettaja, sekä Philip Yancey, joka kirjoituksissaan tuntuu vierastavan karismaattisuutta ja suhtautuu moniin asioihin hyvin maanläheisesti, ovat esittäneet ajatuksen - ja varmasti moni muukin kristitty ajattelija on tämän todennut, lainaan muistinvaraisesti Yanceyn sanoja: asettaessaan itsensä seurakunnan pääksi Kristus on tietyllä tavalla rajoittanut itseään, koska hän ei ole koko ruumis, ja näin ollen hän tarvitsee jäsenensä maan päällä, koska heidän välityksellään hän toimii.
Jeesuksen käyttämä viinipuuvertaus lienee meille kristittyinä tuttu. "Minä olen viinipuu, te olette oksat". Hän on viinipuu. Ok. Hän on oksissaan. Hän tuottaa oksissaan hedelmää. Näin ollen elämä joka oksassa virtaa on Jumalan elämää.
Tämä on mielestäni oikeaa opetusta ja tässä mielessä olemme jumalia - vaikka mielestäni Hinnin käyttämä termi on erehdyttävä, enkä koskaan kyllä omassa opetuksessani käyttäisi tuollaista sanontaa.
Oma näkemykseni on että on terveempää tunnustaa syntisyyttään kuin jumalallisuuttaan. Toisaalta tässä voidaan mennä toiseen äärimmäisyyteen mikä ei sekään ole raitista.
Raamattu siis sanoo että olemme Jumalan lapsia ja lapsilla on yleensä sama sukunimi kuin vanhemmilla ja tuo nimi ilmaisee heidän perimäänsä - tästä on kyse. Ja tämän asian käytännöllinen merkitys on liian usein unohdettu ja juututtu jonkinlaiseen mato-teologiaan, johon varsinkin suomalaisina tunnumme olevan kovin alttiit ja jossa sitten kerskaamme siitä ettemme ole hurmahenkisiä.
Summa summarum:
Olemme osalliset Jumalan elämästä. Tämä hengellinen luonto meillä on uudestisyntymisen kautta. Mutta se on ja pysyy vain riippuvaisuussuhteessa Kristukseen. Siksi sen joka kerskaa tulisi kerskata Kristuksesta. Ei omasta hengellisestä köyhyydestään eikä omasta hengellisestä rikkaudestaan, joissa painopiste siirtyy ihmisen tulkintoihin.
Jeesus nimitti hengellisesti köyhiä autuaiksi ja Paavali julistaa että omistamme kaiken hengellisen rikkauden Kristuksessa. Kyse on samasta asiasta. Mikä on köyhempi kuin oksa? Itsessään sillä ei ole mitään. Mikä on rikkaampi kuin oksa? Riippuvaisuussuhteensa kautta se PUUN YHTEYDESSÄ saa omistaa lahjana KAIKEN.
HÄNESSÄ OLEMME RIKKAAT.
Siunausta.
* * *
Vielä korostan varsinaista ideaa, josta käsin kirjoitin:
Kun keskitymme Jeesuksen silloin voimme kokea yhteyttä Hänen työnsä perusteella olemme sitten körttiläisiä tai menestysteologeja. Ja tämän kautta - toivoakseni - saamme kasvaa itsekukin irti vääristä ja epäterveistä painotuksistamme, joiden keskipisteenä on ihminen ja ihmisen tuntuma siitä mitä kristillisyys on.
Oikeaa tuntumaa saadaan vain viinipuuyhteydessä. Se on alistumista ja antautumista Kristukselle. Omasta näkökulmastaan sekä körttiläinen että menestysteologi ovat oikeassa ja kumpikin ilmaisevat hengellistä totuutta. Mutta näkökulmaansa kiinnittyessään ja sitä julistaessaan, sen sijaan että kiinnityttäisiin Kristukseen ja oltaisiin oikeasti ristin juurella, kumpikin on myös väärässä.
Urho Muroman sanoin: kristillinen elämä ei ole oppia vaan elämää. Ennen kaikkea on kyse yhteydestä. Mutta jos erehdytään opissa, erehdytään aina myös elämässä. Epäterve oppi (niin körttiläisyydessä kuin menestysteologiassa ja kaikessa siinä välillä) avaa ihmisen sielullisuuden kautta manipuloiville henkivalloille mahdollisuuden rikkoa kristillistä yhteyttämme, keskinäistä rakkauttamme ja sen kautta rajoittaa Pyhän Hengen toimintaa. Äärimmäisenä seurauksena on lahkolaisuutta (jota ilmenee jokaisessa kirkkokunnassa niiden kautta, jotka siellä pitävät ainoastaan omaa porukkaansa tosi kristittyinä) ja sitten voi käydä niinkin, kuten erityisesti menestysteologien porukassa on käsittääkseni on käynyt, että joissain tilanteissa vieras henkivalta tekeytyy Jumalan Hengeksi ja ottaen välikappaleekseen ihmisen kontrolloimattoman sielun voiman (kun se ei ole Pyhän Hengen hallinnassa) johtaa ilmiöihin, joilla ihminen alkaa ruokkia itseään ja kokemuksentarvettaan. Silloin ollaan kaukana jumalallisuudesta - vaikka hoettaisiin ja tunnustettaisiin mitä totuuksia tahansa.
Oikein hyvä kirjoitus. Kiitos mamabeard! Missä olet ollut? Sinua ei ole näkynyt piiiitkiin aikoihin. Siunausta! :)
En tiedä en ole vielä päässyt selville näiden suomalaisten karismatikkojien hengestä jos niin voi asian ilmaista ,kun lukee esimerkiksi pirkko jalovaaran kirjoja ja muuta materialia ,niin ihan selvästi sieltä löytyy ihka suomalainen nainen joka rakstaa ja välittää ihmisistä.
vaikeampaa on sitten kun pitää alkaa erottamaan jyviä akanoista ,kun siinäkin pitä olla tarkkana että ei heitä lasta pesu veden mukana ulos, on vaikea säilyttä oma krittikki puoluettomana että ei nosta sitä kiveä maasta ,kun alkaa etsimään virheitä toisten tekemisistä .
niin uskon myös käyneen tässä benny hinnin asiassa ,kukan ei ole koskaan asettanut näitä kritisoivia ihmisijä samalla tavlla tarkkailun alle ,uskon että sieltäkin löytyy paljon paranettavaa,mutta tosi asia on kun kerran näin huolestuttavia asioita kirjoitetaan niitä pitäisi joillakin keinoilla saada päätävien ihmisten tietoon(piispojien, pappien) ,että nyt EI TODELLAKAAN KAIKKI OLE REILASSA.
minulla on semmonen kuva että he kyllä tietävät jotakin,mutta oman työ paikkansa puolesta eivät ala tekemään mitään laja mittaista uskon puhdistusta,van ajattelevat että kaikki kuluu jumalan suunitelmaan.
näen että paine ylöspäin päättävin ihmisiin ,on tultava meiltä tavalisilta ihmisiltä ,meidän kertakaikkian ruvettava vaatimaan niissä seurakunnissa missä olemme kovemalla äänellä ,että haluamme luottaa sihen sanomaan mitä meille julistetaan .
olen kuullut paljon puheita helluntai seurakuntien toiminta tavoista että ovat eri paikka kunilla toimitaan eri lailla henkien erottamisien suhteen ,esim jos joku henkilö on todettu joskus ennen olevan oikeassa hengessä häntä ei tarvitse koetella uudestaan, tässä on suuri vaara juuri että pääsee tapahtumaan edellä mainittuja asioita ,nyt pitä muistaa että ei kauheat asia ole vain jossakin rapakon takana,van ne ovat keskellämme ihan seurakunta suunatuksesta riippumatta joka puolella on joku käynyt hakemassa voitelua joltakin, joka puolestaan on saanut sitä esimerksi benny hinniltä,eli se sama voitelu on keskuudessamme joka puolella, ja ehkä odottaa oikeaa ihmistä, oikeaan paikkaan oikealla ajalla taas levitäkseen.
omasta mielestäni ei meillä jää muuta mahdolisuutta kun alkaa koettelemaan henkiä raamatun opettamalla tavalla,aina siellä missä ihmisijä on koolla jeesuksen kristuksen nimessä jotta vältytään ikävyksiltä, olemmehan vajavaisia kuitenkin joten ryhdistäytyminen raamatun opetuksen mukaan ei koskan voi olla meille huonoksi asiaksi.
ongelmana on van se miten saada kaikki osapuolet saman pöydän ympärille miettimään näitä asioita ja löytämään se tie minkä jeesus näyttää , ihmelistä on ev lut kirkko ja helluntai seurakunta ei ennen ole mahtunut saman pöytään ,mutta näiden karismattisten ihmisten suhteen ei tunnu olevan väliä missä seurakunnassa ovat he kelpavat kaikkialle julistamaan sitä sanomaa mitä heillä on tuotavana.
nämä asiat ovat äärimmäisen vaikeita ,kun lukee esimerksi pirkko jalovaaran rukous illoissa parantuneiden kertomuksia ja mietti todella sitä tilanetta missä kyseinen ihminen on ollut ennen parantumista ja näke mikä vaihtoehto olisi ollut, esimerksi alkoholisti ryyppä itsensä hengiltä, on vaikea sanoa, että pirkko toimii saatanan vallassa.
ihmettelen miten kaikki van saa tapahtua ,,mutu tuntumalla,, että ei kukaan oikein vaatimalla vaadi järjestystä asioihin, onko eri seurakuntien (kilpailu asiakkaista ) mennyt niin pitkälle että katsotaan sormien läpi niin kauan kunnes joku todella polttaa pärensä ja nostaa kunnon mekkalan.
ei voi muuta kun rukoilla että pysymme sillä tiellä joka johtaa jeesuksen kristuksen luo pelastukseen,siunausta kaikille.
Karismaatikko ei ota opikseen, vaikka opetat. Hän pysyy kannassaan.
Mr. Hinn on täyttynyt muullakin kuin Pyhällä Hengellä. Ei puhuta enää korttitalosta vaan Jeesuksen miljonääriseuraajasta, joka kasvattaa henkistä ja $taalapääomaansa ollakseen joskus
Jumalan sijainen. Omasta mielestään.
Kaikilla suurilla taiteilijoilla käy joskus sama mielessä. Show must Go On.
Olen ihmeissäni että helluntailaisista löytyy vielä tuollaisia saarnamiehiä, jotka puhuvat noin selkeästi totuutta.
Jalovaarasta tuohon voisi vielä lisätä jutun jonka hän kertoi tapahtuneen Ikaalisissa rukousillassa 90-luvulla.
Hän itse kertoi kuinka Jumala oli voimakkaasti läsnä että kun hän rukoili myös rukoiltavaksi tulleen ihmisen koiran puolesta, niin koiraltakin menivät jalat alta!
Olisikohan kyseessä ollut "koiraherätystä" vai mitä?
Mikäs ihme tuo on, ajoihan Jeesuskin demonit sikoihin.
Ja sitt joku demoonien henki sanoo ettei tämakään opetus tulis kokonaan heittä pois koska siin on jotain hyviä osia koirassa?
Ei ! Ei mene perille karismaatikkoille,,, koska 80luvun alkupuolella kun ensimmäiset villityxet alkoi tulla niin silloin jo hokivat että ei saa heitä pois lapsi pesuveden mukana vaika oli niin karmea olo heiän opetuxsista ja etteä tulis otta vastaan parhaat palat opetuxsesta vaikka haisi koko takina! Sanoisin että opettaja joka ei kokonaan puhu totta,,, valehtelee ja tulis heittää ulos! Koska on niit jotka raittiin opetuxen opettaa! Tosi niit on kyll hyvin vaikea löytää tänä päivänä suomessa ! Onnex meil on Pyhä Henki joka kyllä on luotettava eikä vie uskovainen helvettiin jos turvautuu Jeesuxeen!!
Koko taikina ja koko opettaja tunkkiolle vaan jos löytyy pientäkin virhe! Raamattu ja Pyhä Henki,,,, siin meille avun Jeesuxen nimessä opetuxsex!!
Siunaan kaikk uskix suojaan Jeesuxen veren turviin!!
(savis) !!!! !!!!
on siitä hyvä, että se pesee myös kielen.
ja sen jälkeen myös nuhtelutkin ovat pyhän hengen johdattamia eikä varmaankaan lihasta,vai mitä uskot.
Tuo on vain tavallista Benny Hinnin kadehtijoiden mustamaalausta, sitä on netti täynnä. Olen lukenut Hinnin mustamaalausta vaikka kuinka, eikä se ole minuun mitenkään vaikuttanut. Mies tekee hyvää työtä.
Ensinnäkin, minä en kadehdi Benny Hinniä, enkä halua mustamaalata ketään ihan vain huvin vuoksi. Haluan _VAROITTAA_ uskovia, etteivät uskoisi kaikkea, mitä kristillisyyden ja Jumalan nimessä opetetaan. Jeesus varoitti vääristä kristuksista ja vääristä profeetoista, joita varsinkin lopun aikoina tulee, ja jotka eksyttävät jopa valitutkin.
Minun mielestäni Benny Hinnin sana on ristiriidassa Raamatun kanssa. Ja minä uskon enemmän Jumalan Sanaan kuin Benny Hinnin sanaan.
Kerroit tuolla "Kristilliset kirjat ja sensuuri"-keskustelussa, että saat itsekin voitelua edesmenneeltä Kathryn Kuhlmanilta. Mitä Raamattu sanookaan vainajahengistä?
Benny Hinn on sanonut, että profeetta Elia on ilmestynyt hänelle. Myös Kathryn Kuhlman on ilmestynyt hänelle "yöllisessä näyssä".
Tuollainen opetus on täysin ristiriidassa Raamatun kanssa. Kuolleet eivät ilmesty meille eläville.
Missä kohtaa Raamatussa opetetaan, että meidän tulisi hakea voitelua kuolleiden haudoilta? Siellä haudassa makaa vain kuollut RUUMIS, ei Jumala anna uskoville voitelua kuolleiden ruumiiden kautta.
Herätkää!
Tapaan katsoa Kathryn Kuhlmanin videota hänen kokouksestaan ja saan siitä aina voitelua. Saan voitelun myös pelkästään ajattelemalla Kuhlmania, vaikka hän onkin ollut kuolleena jo 29 vuotta.
Benny Hinnin kadehtijoille sanoisin että KATEUS ON SYNTI! 1Kor 13. luku sanoo: "Rakkaus ei kadehdi" Rakkaus ei siis kadehdi, ei missään olosuhteissa.
Ottaisit hyvä ihminen vaarin noista varoituksen sanoista!
Ei kuolleita ihmisiä ajattelemalla voi saada "voitelua", ei ainakaan Jumalalta. Vainajahenkien palvonnassa moista ei-kristillistä voitelua kyllä esiintyy.
En muuten millään tapaa kadehdi Benny Hinniä, joka on kehittänyt sielun voimiaan kovin pitkälle. Voimat jotka tulevat langenneesta sielusta eivät ole Jumalasta. Sellaisten voimien kanssa ei meillä kristityillä tulisi olla mitään tekemistä. Se on syntiä ja epäjumalanpalvelusta.
Luepa tuossa linkissäkin mainittu kirjanen "Sielun piilevä voima" Watchman Neeltä. Se toivottavasti valaisee käsityksiäsi.
Nimim. evlut, en voi muuta sanoa kuin että AMEN!!! :)
PÄIVITÄ TIETOSI
Kirjoittanut: SANAN TEKIJÄ 8.9.2005 klo 23.46
http://www.tv7.fi/?sid=24&ohjelmaid=636
http://www.patmos.fi/bennyhinn/dianne_love.htm
http://www.bennyhinn.org/default.cfm
http://www.patmos.fi/bennyhinn/hanssi_fell.htm
noissa patmoksen jutuissa puhutaan vuodesta 95 ja 96
http://www.ratbags.com/rsoles/comment/bennyhinn.htm
http://www.thedoormagazine.com/theheretic.html
Tuollahan oli suorat ohjeet, miten tehdään PROPAGANDAA. Näytään teillä kutsuvan sielunkarismaksi.
Enpä ole ennen tämmöisestä huuhaa-Hinnistä kuullutkaan. No, Amerkikasta ne huijarit meillekin tuodaan nykyisin. Se vain on hassua, että moiset kahelit otetaan vakavasti täällä.
Ainakin avausten määrän perusteella tämä Hinn on kovin kiinnostava muutamien hellarien mielestä. Mistä sekin mahtaa kertoa?
aika kauheeta et joku moisiin hassutuksiin vielä uskoo...
ILOUUTINEN
Kirjoittanut: HALLE. 11.9.2005 klo 01.51
http://www.tv7.fi/?sid=24&ohjelmaid=636
http://www.patmos.fi/bennyhinn/dianne_love.htm
http://www.bennyhinn.org/default.cfm
http://www.patmos.fi/bennyhinn/hanssi_fell.htm
häpeä kuka lienetkin
valinata Jumalan puolelle ja lopeta höpinät
ja lopeta Jumalan pilkkaaminen.
http://www.tv7.fi/?sid=24&ohjelmaid=636
http://www.patmos.fi/bennyhinn/dianne_love.htm
http://www.bennyhinn.org/default.cfm
http://www.patmos.fi/bennyhinn/hanssi_fell.htm