Melianen sivuvaikutuksista...

oletteko muut ko. merkkiä käyttäneet huomanneet sen aiheuttavan limakalvojen älytöntä kuivuutta ja SELLULIITTIÄ? toki tuo jälkimmäinen on aivan normaali naisten riesa mutta nyt viimeisen vuoden aikana mitä pillereitä olen käyttänyt, on mulle tullut aika pahat ongelmat sen kanssa, tiukkaa pistää biksat päälle kun iho polvista mahaan on ihan muhkuraista. liikun paljon(5x viikossa, 2h/kerta) joten siitä se ei voi johtua, painoa ei pillereiden aloittamisen jälkee ole tullut lisää, mutta selluliittiä sitten senkin edestä.

eli voiko pillerit tosiaan vaikuttaa noin paljon, oon vielä kuitenkin suht. nuori, 20v. ja tuo limakalvojen kuivuminen on kanssa ilmentynyt tässä vuoden sisällä, aiheuttaa varsinkin yhdynnän jälkeen usein virtsatietulehduksia tai haavaumia jotka on sitten yhtä ilkeän tuntuisia kun tuo tulehduskin... vasta pari viikkoa sitten yhdistin pillerit ja nämä vaikutukset toisiinsa, molemmat alkoi ilmenemään vasta pillereiden hankinnan jälkeen ja mietinkin että olisiko merkin vaihto paikallaan, vai onko se vaan kärsittävä...
4383
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Käytän kans tota samaa Meliane pillerimerkkiä. Ja olen täs jo jonkinaikaa miettinyt joudunkohan vaihtamaan taasen merkkiä. Mulla tuon inhottavan limakalvojen kuivumisen lisänä on myöskin toisinaan suuria mielialan vaihteluita, joita ei esiinny menkkojen aikana, ja sen lisäks vielä toisinaan ilmenevää haluuttomuutta, johon en ole löytänyt mitään järkevää selitystä vakituiselle kumppanillenikaan.. Kyse ei siis ole missään tapauksessa kiinnostuksen lopahtamisesta yms. vakiparisuhteessamme.. Kait se on mahdollista että pillereiden hormonipitoisuus saattanee vaikuttaa kielteisestikkin..Tuo limakalvojen kuivumisen taso vaihtelee, toisinaan se ilmenee heti yhdynnän alussa, toisinaan salakavalasti kesken yhdynnän kuivuus iskee..

Äänestä

mun naapurihuoneessa asuu yks melianen käyttäjä. No, se on sellanen alle 170 cm ja painoa vähän päälle 50kg, oikein siis sievä ja hoikka tyttö, mutta, selluliittiä on silti perse ja reidet täynnä.. on vaan tullu huomattua kun samaan aikaan ollaan joskus uimassa oltu... Lisäksi, tää tyttö on kamala kiukuttelemaan, koko ajan hirveä valitus päällä, ihan tyhjänpäiväisestä. Lisäksi, joskus kuulee kun poika haluaa seksiä tältä tytöltä, tyttö kiukuttelee eikä halua, eli haluttomuuttakin näyttää olevan.tyttö ei taida vaan tajuta että hän syö vääriä pillereitä (nuo kun olivat ekat pillerit mitkä sai, kai joskus 15v menkkakipuihin!) ja nyt ikää neitokaisella 23v..ja kiukuttelu jatkukoon!

Äänestä

Täsmälleen samat ongelmat on eli..
reisissä ja pakaroissa selluliittiä, aivan järkkyä.. ei kehtaa paljon bikineissä oleilla.

Ja limakalvojen kuivuus on tuttu juttu.
En ole 2kk käyttänyt pillereitä ja kuivuus on loppunut.
Selluliitistä tuskin eroon pääsee, ikävä kyllä:(

Äänestä
  • Mulla oli haluttomuutta ja limakalvojen kuivuutta. Mutta hyviä puolia oli sitten, vuodon vähentyminen ja kierron tasaantuminen, menkkakivut katosi(paitsi tuli sitten 7kk:n syömisen jälk takaisin), finnien vähentyminen. Lopetin syönnin pillereiden hinnan takia, ja kun jätkä lähti inttiin, en suinkaan sivuvaikutusten takia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laura kirjoitti:

oletteko muut ko. merkkiä käyttäneet huomanneet sen aiheuttavan limakalvojen älytöntä kuivuutta ja SELLULIITTIÄ? toki tuo jälkimmäinen on aivan normaali naisten riesa mutta nyt viimeisen vuoden aikana mitä pillereitä olen käyttänyt, on mulle tullut aika pahat ongelmat sen kanssa, tiukkaa pistää biksat päälle kun iho polvista mahaan on ihan muhkuraista. liikun paljon(5x viikossa, 2h/kerta) joten siitä se ei voi johtua, painoa ei pillereiden aloittamisen jälkee ole tullut lisää, mutta selluliittiä sitten senkin edestä.

eli voiko pillerit tosiaan vaikuttaa noin paljon, oon vielä kuitenkin suht. nuori, 20v. ja tuo limakalvojen kuivuminen on kanssa ilmentynyt tässä vuoden sisällä, aiheuttaa varsinkin yhdynnän jälkeen usein virtsatietulehduksia tai haavaumia jotka on sitten yhtä ilkeän tuntuisia kun tuo tulehduskin... vasta pari viikkoa sitten yhdistin pillerit ja nämä vaikutukset toisiinsa, molemmat alkoi ilmenemään vasta pillereiden hankinnan jälkeen ja mietinkin että olisiko merkin vaihto paikallaan, vai onko se vaan kärsittävä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu