Itselläni huonoin auto kautta aikojen oli vuonna -87, kun sain äitini miesystävältä hänen vanhan Saab 96 vm-75(?) tai jotain ilmaiseksi. Silloin ei autoa ollut ja kesätöissä kävin niin työmatkat ja ihan vähän muitakin matkoja tuli sillä tehtyä. Auto ei siis maksanut mitään ja "myyjä" tarjosi vielä puoli pulloa kossua kaupan päälle.
Ajoaikaa oli syyskuuhun saakka ja mistään katsastuksesta ei ko auto olisi ikinä päässyt läpikään. Työmatka oli edestakaisn 12 km ja onneksi olin silloin yhdellä tehtaalaa pakettiauto kuskina ja "päivystys"paikka oli tehtaan autokorjaamo. Onneksi siksi että noilla mahtavilla kilometri määrillä Saabbi vei litran öljyä viikkoon. Koen oli niin timmissä kunnossa että jos sen kuumana sammutti piti odottaa että kone viilenee että sai startattua, niin väljä kone jo oli.
Ajoaikaa oli syyskuuhun saakka ja mistään katsastuksesta ei ko auto olisi ikinä päässyt läpikään. Työmatka oli edestakaisn 12 km ja onneksi olin silloin yhdellä tehtaalaa pakettiauto kuskina ja "päivystys"paikka oli tehtaan autokorjaamo. Onneksi siksi että noilla mahtavilla kilometri määrillä Saabbi vei litran öljyä viikkoon. Koen oli niin timmissä kunnossa että jos sen kuumana sammutti piti odottaa että kone viilenee että sai startattua, niin väljä kone jo oli.
Vastaukset 65
Vanhimmat
Todella paska auto!! koko ajan jotain vikaa ja semmoista. Lopulta moottori hajosi ja pohja mätäni, mutta onneksi laitoin jo vahingon kiertämään... En osta fiiattia enää ikinä! Niin ja terveisiä kaikille fiatti kuskeille!
T:Guido Capelliini
Opel Vectra 2,0 -91 - ainoa hyvä puoli oli se, että auto työllisti lähes kokopäiväisesti yhden asentajan paikallisessa korjaamossa. Hauskaa oli myös se, että kun Hesari listasi automerkkien vikoja, listan vioista minulla oli vain muutama, mutta kaikki muut mahdolliset kyllä. Ei pitäisi Opelia tämän kokemuksen perusteella leimata, mutta kyllä minulle riitti.
Ford Escort LX. En keksi mitään paikkaa mitä en olisi siitä korjannut sinä aikana kun sen omistin. Onneksi se varastettiin (siis luvatta käyttöönotettiin) ja ajettiin lopullisesti rikki.
Itselläni paras tähän asti on ollut 84 Lx ja ehdotomasti huonoin 94 18. clx. Never ford again.
Meidän escortti kilkatti ja kalkatti kuukausi tolkulla kunnes levis lopullisesti. Kone vaihdettiin ja oireet tuli takaisin...eikä ikinä enään.
Siinä ei ollut ohjaustehostinta, kääntyi kuin traktori. Ja lisäksi oli käsiryyppy, sen kanssa oli aina ongelmia. Yski ja puhisi. Vuosimalli oli -90. Onneksi pääsin siitä eroon reilun vuoden jälkeen.
Bluebird. Saumoissa oli käytetty tiivistemassa joka kyllä esti ruosteenestoainetta tunkeutumasta lävitse, muttei vesi ....
Oli luotettava peli. Ei juuri koskaan joutunut vaivaamaan päätään vikojen kanssa, ne kun oppi ulkoa, koska aina samat asiat laukesivat ;)
Sytytys esim ei koskaan kestänyt kokonaista huoltoväliä ennen kun oli pakko säätää uudestaan.
Lopuksi löysin syynkin, osien koneistus oli niin huonosti tehty että mitat heittivät niin pahasti että oli mahdotonta säätää sytyts kohdalleen !
Takuuaikana hammastanko, etupyörän laakerit uusittiin. Seuraavaan kerran laakerit leikkasivat kiinni n 30000 km myöhemmin koska maahantuojan korjaamo oli toheloinnut.
Aro-yhtymän korjaamo oli muuten elämys, auto vietiin sinne jotta saataisiin leima huoltokirjaan, sen jälkeen tuotiin kotiin ja pistettiin ajokuntoon.
Et laittanut mitään tietoja mallista?
mallihan oli takavetoinen 1.8 litran myllyllä, viimeinen vuosikerta kyseistä mallia.
Kyllä menee minunkin ääneni samaiselle kuljettimelle. Omistin vm. -82 uudesta kymmenvuotiaaksi (230 tkm) ja kyllä sille taipaleelle kaikenlaista mahtui... Ensin alkoi kojelaudan ja sisustuksen "purkautuminen" itsestään, muovit eivät tykänneet pakkasesta (mm. tuuletusritilät ja vaihdetangon kehys), penkkien "hienot" keinonahkareunat halkeilivat ja kangas rispaantui. Sitten alkoivat tekniset ongelmat. Pyöränlaakereita meni tiuhaan, kardaania ei saatu ikinä tasapainoon, perä alkoi olla väljä jo 130 tkm:n kohdalla, kannentiiviste vaihdettiin kaksi kertaa, kytkin täristi, kierrosten ylittäessä 3500 vaihdekeppi resonoi sydäntä särkevästi, alle 3500 kierroksen taas ei ollut lainkaan voimaa, suurin osa poneista tuntui muutenkin olevan laitumella, automaattiryyppy sökö... Kaiken kruunasi suojauksesta huolimatta jo n. viiden vuoden iässä pahasti puraissut ruostepeikko vai liekö ollut maannousemasieni, mm. kynnyskotelot vaihdettiin kertaalleen. Kymmenen vuoden iässä laitos oli jo aika surkea näky. Kaiken kaikkiaan remppaamiseen upposi sen verran markkoja, että minun olisi ehkä sittenkin kannattanut vaihtaa uuteen aikaisemmin.
Sen läksyn kuitenkin opin, etten enää ikinä osta japanilaista autoa. Luupään jälkeen hankin uuden 405:n, jonka vaihdoin kaksi vuotta sitten 8v 1,6 Astraan. Näistä kahdesta ei ole kuin hyvää sanottavaa. Astra on tosin laiska, mutta kyllä se tämmöiselle nuukalle sedälle piisaa.
Mulla oli ihan samanlaiset kokemukset, mutta nyt 10 vuotta myöhemmin jostain perverssinomaisesta syystä alkoi tehdä mieli ostaa samalainen kapine itselleni. Samaa yksilöä en voine kuitenkaan hankkia, koska se tuhoutui omaan mahdottomuuteensa hieman yli 10-vuotiaana.
joo eli ostin peltoautoks sellasen ford escortin,joka oli rekisterissä, 120 000 ajettu kone ja sillee, ja voin sanoo ett paska mikä paska sähö vikaa..
osta escort työnnä kätesi paskaan
fordít ja citikat ja peugeotit ja rellut ovat ihan paskoja! nii ja ne fiatit =) mosse rules=bmw
.
VW Caravelle Syncro 1.6 TD -87
Olipahan huterasti kasattu auto, hyvä ajaa ja lumella yliveto, mutta tekniikka todella heikko. Sääli että noin hyvä idea on pilattu huonolla toteutuksella.
Ehdottomastiv. 1988 ostamani entinen petrooli-Saab -82.
Jätti toisinaan tielle, haisi pahalle, oli kallis korjata, söi renkaita mielettömästi. Moottori vaihdettiin. Edellinen omistaja oli kitannut ovien alaosasta poistoreiät umpeen (omisti kai autotallin)!! Kyllästyttyäni veden hölskymiseen ovien sisällä tempaisin reiät meisselillä auki ja vettä tuli valehtelematta ainakon 10 litraa kummastakin etuovesta!
Muuten ihan kiva auto, mukavat penkit ja hyvä ajaa pitkällä matkalla sekä lämmin talvella.
Trumppa petti kesken laittamisen. Oltiin pumppaamassa keskellä metsää silloisen kimman kanssa. Yhtäkkiä ryskytyksen aikana penkki rojahti mädän pohjan läpi maahan asti.
Naurettiin hetki ja sitten vedettiin loppuun. Kun piti lähteä kotiin niin auto ei enää lähtenytkään käyntiin...mätä bensaputkikin meni poikki samassa rysäyksessä.
Oli varmasti romanttista!!
Toi oli jo paras! :D
Nykyinen toinen autoistani Uno 60S -86
Kyllä kaikista hankalin matkaseuralainen oli Lancia Beta 1.8. Auto ei tainnut tervettä päivää nähdä kuin harvoin. Tosin kunnossa ollessaan auto oli muikea ajettava, riittävän ripeä, hiljainen ja edustavakin.
Näitä viattomia päiviä ei ikävä kyllä siunaantunut montaa. Polttoainejärjestelmä, sytytysmurheet, kytkin, jarrut, pakoputki, sähköt, kannentiiviste, vetonivelet....kaikki kypsää tavaraa. Tähän kun lisätään pikkuvauvan pään kokoinen, pakkelilla ja kanaverkolla paikattu ruostereikä etulokarissa niin kypsyminen tuli. Pikanttina lisänä auto ei kuumana käynnistynyt, ja kerran eturipustus revähti saumoistaan suoralla tiellä.
Kiesi oli 165 tkm ajettu, mutta silti täysin loppu. Myyntimeikkaus ja -kunnostus olivat vaan onnistuneet erittäin hyvin ja sisältä auto oli kuin uusi. Oireet tulivat sitten vajaan vuoden omistuksen jälkeen ja kaikki samalla kerralla. No juu, intti-iässä sitä ei kaikkea vielä osannut tarkistaa kriittisesti. Olivatpahan oppirahat nekin.
Tätä hirvitystä seuranneet Fiat 132, BMW520 ja MB250 olivat sitten jo toista maata kunnoltaan ja luotettavuudeltaan - aivan kuten Lancian edeltäjäkin, 2CV4 :D
Siis oli aivan törkeän huono laitos. Vuoden verran ajelin, osaa meni eikä päivääkään pelannut kunnolla. Vaikka ei tarttennutkaan maksaa siitä kun osat, vakuutukset ja bensat, niin silti oli kyllä luokaton peli.
Bensatankki kasassa, vetoakseli katkesi kesken ajon, 4-vaihde ei pysynyt päällä, ei käynnistynyt, moottori irtosi kiinnikkeistään ajossa jne. Nämä kaikki siis alle 30 000 km aikana. Mainio peli siis ja viimeinen volkkarini.
Suorastaan vaarallisen huono auto. Ostettaessa ajettu n 75tkm ja koko ajan vikaa ja, osia hajos suorastaan silmissä, välillä hävis ajovalot kokonaan maantiellä, kivaa... yms yms...
Hyvää oli moottori (1,5) ja ei ruostunut.
Legendaarinen ruoste-datsun: Ruostui miltei silmissä, ja joka paikasta, jopa keskeltä kattoa! Konepelti irtosi kun saranat ruostuivat irti, tässä vaiheessa autolla ikää reilusti alle 10 vuotta. Sininen savu leijui aina perässä ja öljyä sai lisäillä siinä missä bensaakin. Myöskään vedet eivät pysyneet syylärissä vaikka paikka-ainetta kului. Kymmenvuotiaana auto olikin jo valmis romuttamolle.
Cherryt ja muut nissanit alensivat kivasti Suomen autojen keski-ikää, harva yksilö eli yli 12v. !
Itselläni ei ole ollut cherryä, vaan kahdella parhaalla kaverillani. Tosi pommeja, AIVAN KAUHETA.
-Ovet roikkuvat
-sininensavu leijaili,
-ruostuivat simissä(Joka viikko näki edistystä). --Jouse läjässä.
-Juoset tulivat ulos kupista
-Mitä se maalipinta oli niissä heh
Tässä oli vain osa niiden ominaisuukisia
heh
Surkein katiska minkä ole omistanut oli Honda Quintet -81. Reilusti ruosteessa joka puolelta, poltti öljyä enemmän kun bensaa, sisältä kuin kaatopaikka, vaihteisto huusi kurjuuttaan, puskurin päät kiinni ilmastointi teipillä, syyläri vuoti kuin seula. Tuosta huolimatta täysin tietoinen hankinta väliaikaiseksi kulkupeliksi hintaan 1000 mk.
Jatkuvan rääkkäämisen johdosta vetonivelet rupesivat ääntelemään nopeasti ja viimeisen niitin auto sai kun moottoritiellä läksin ohittamaan 120kmh vauhdista, kolmonen tupaan ja kaasu pohjaan, siinä kohtaa konehuoneesta kuului hirveä pamaus ja vilkaisin peiliin ja putkesta työntyi valtava sininen savu. En viitsinyt pysähtyä vaan ajoin auton viimeisin voimin eli kakkosella kaasu pohjassa (ei jaksanut muuten enään kulkea) tuttavan pihalle reilut 5 kilometriä johon masina sammui eikä enää inahtanutkaan=)
Olihan siinä tosin sähköinen kattoluukku...
Toyota Yaris oli huonoin.
SURKEA ESITYS KOKO AUTO!
Itsellä on -vielä nyt- vm-02 oleva Tojo Yaris 1,3 mutta vaihtuu viimeistään vuoden vaihteessa muuhun! Surkea pikkuauto: meluisa, kaamea ajettava, käytännön ajossa täysin puhditon ja huippukierroksilla revitettävä kone, pirun pieni tavaratila. Yöks!!!!!
Kadett gsi
Ihan leuhka peli kesällä, mutta syksyn saapuessa sen kanssa oli kusessa. Kaikki tiivisteet vuosi kuin seulassa, kattoluukku mukaan lukien. Oli pakko peittää penkit muoveilla jos satoi.
Sähköt tilttasi jatkuvasti jo syksyllä (KAIKKI SÄHKÖT), ja talven tullessa selvisi viimeistään miksi Lucasia kutsutaan pimeyden ruhtinaaksi. Naurettavan 49 amppeerin sähköillä ei autoa yleensä saanut edes aivastamaan jos pakkasta oli parikymmentä astetta.
Todellinen angsti oli kuitenkin lämppäri. Jo pikku pakkasilla lämppäristä loppui teho täysin; autossa oli muutenkin tunnelma kuin talvisodassa!
Viidenkymmenen kilometrin matkalla oli pakko pysähtyä ainakin kerran johonkin huoltikselle lämmittelemään ja raapimaan lasit auki. Eikä matkan tekoa edistänyt yhtään se, että auto jäsähti jumiin jo muutaman sentin kinokseen lukkoperästä huolimatta.
Mutta olihan se kiva kesällä...
Joo, siiinäpä auto. Se oli kyl äkänen ja kova menemään jääradallä. Pidin sitä 2v. MUTTA
Se onnistu jopa ruostumaan katosta, tietenki helmat ja kotelot olivat reikääntyneet, vaikka 6kk välin rusteensuojasin ja paikka maalailin. Toisinaan useamminkin. Laakerit edestä ja takaa kuluivat ennätys tahtiin. Palloniveliä meni monta per vuosi. Kaksi kertaa hion venttilit, toisella kerralla uusinkin ne. Takavalot toimi miten sattu, ne aina korjatta 1kk välein. Lopussa laskin että 50km ja jotakin remppaa. Sillon se lähti kiertoon(heh). Toivottavasti ei sinulle
323 vm-83
323 vm-85. VIrrat katos aina, kun auto seisoi esim kaupan pihassa. Irrottelin aina akun kengät kun poistuin autosta. Myöskin auto oli keskeltä melkein poikki ruostunu ja kulki kuin kaupan ostoskärry vetäen aina väärään suuntaan.... Mustalainen osti hyvän vehkeen ;)
En edes ala kahden omistamani yksilön vikoja luettelemaan, saatikka korjaamokertoja tai hukkaan heitettyä korjausrahaa(takuut kun eivät kata mitään!).
Elämäni typerimmän päätöksen tein kun sokkona TM:n testin perusteella menin ostamaan Astran ja vittuunnuttuani vikoihin 1½ vuoden päästä vaihdoin toiseen!
Ei tarvitse nauraa, naapurit ovat niin jo tehneet jo jonkin aikaa. Merkki vaihtui, eikä lähipiiriinkään kyllä tulee enää IKINÄ opelia.
Oli tuo rötiskö puoli vuotta... vm.90. 5 vuotta vanhaksi autoksi aivan p***a. Ruostunut parista kohtaa puhki, mitkään merkkivalot eivät toimineet kojelaudassa, pyöränlaakerit vonkui, etu-ja takavaloissa jatkuvasti kosketushäiriöitä, moottorin lämmöt ei pysyneet alhaalla vaikka kaikkea vaihdettiin, loppujen lopuksi keitti kannen hajalle. Tuon puoli vuotta korjasin sitä röttelöä joka ilta ja aina vierestä hajosi jotain.
Tosi paska auto vm. -87. Hajosi joka viikko.
aikoinaan oli bemu 325 86 josta meni melko uutena
bensapumppu, kytkin,laturi,perä ja muuta pientä hajosi aivan hirveä pommi
Kyseinen hökötys on vieläkin kirkkaasti mielessä vaikka omistin sen kymmenisen vuotta sitten. Bensaa paloi 15 l/100 km, öljyä 2 l/100 km, huiput 105 km/h. Käyntiin lähti 30-60 s starttauksella. Pari kertaa levisi tiellekin puolen vuoden aikana: alatukivarren pallonivelen tappi katkesi, pyörä meni linkkuun ja vetoakselin nivelkin hajosi samassa rytäkässä. Automaattinen jäähdytysnesteen vaihto: ylävesiletku irtosi vieden jäähdyttimen kulman mukanaan. Kerran kaasarin ja imusarjan välissä ollut kumihökötys repesi, kaasari jäi vaijereiden ja letkujen varaan roikkumaan jne...
Ruostui perkele nopeammin kuin ehti korjuuhitsata ... Vaihdoin vuotta vanhempaan escorttiin joka oli pelleiltään kuin uusi ja muutenkin tosi hyvä. Aikaa tästä on kylläkin jo kymmenen vuotta :/
Aina jotain paskana ja mätänee käsiin.
7vuotta sitten oli peugeut 205,1.4l koneella vm.85
ajettu noin 100tkm.vikaa oli jatkuvasti.ei koskaan enää ranskalaista.Japsi on varmin kulkupeli autoista.
Taisi olla muinoin vuoden 1982 mallia ollut Fiat Mirafiori 1600 CL. Ainaisia sähköongelmia ja kaikkea muuta kivaa.
Myöhemmin oli myös 1989 Fiat (yllätys) Tipo 1,6 DGT. Samaa paskaa eri paketissa. Samanlaista kärsimystä.
Ei enää Fiatia mulle!
-87 dieseli, korjauslista tähän mennessä:
hehku
kansipahvi (oli kiva vaihtaa talvella)
jakopäänhihna ja kiristäjä
kytkin
naftaputki
tankin kiinnityspannat
jarrut ympäriinsä, levyt, palat, vaijeri
melkein kaikki polttimot
laturin säädin
pyörän pultteja muutama
etuiskarit
etu pyörän laakeri
jarrusatulan pultti
akut ja akkutelineet
kuskin penkki
etu umpio
lämppärin vastus
takajousituksen kiinnitys korissa
muut hitsaus hommat ympäri autoa, vieläkin jäljellä, kyllä se saksalainenkin pelti ruostuu vaikka jotkut muuta väittääkin...
vielä korjaamatta :perä ja takapyörän laakeri
jotkut korjaukset, mm. kytkin remppa oli tosi ..ttumaisia tehdä typerien rakenteiden vuoksi.
Talvella se ei lähde käyntiin ilman lämmitystä jos pakkasta on enemmän kuin 10 astetta.
käyntiääni ja sisämelu ihan hirveitä,
ajo-ominaisuudet kuin ostoskärryssä, liukkaalla jäät kiinni tasaisellakin.
vehje on ollut minulla alle vuoden, ja voi melkein sanoa että joka viikko siihen on jotain joutunut korjaamaan. mutta on meikäläisessä sen verran hullun vikaa, että kyllä minä siitä vielä auton teen!
Koska ladaa en ole omstanut niin sanon että huonoin on Mitsubishi Galant -84 ihan p***a
Subaru oli huonoin auto minkä ostin. En osta ikinä. Kova bensarosvo, huono ajaa, aina ruostevaurioita, kalliit varaosat, vaikee löytää varaosia, ruma auto. EI IKINÄ ENÄÄ!
Mikä vuosimalli kaasari vai ruisku, malli??
itsellä 96 impreza ja ei vian vikaa koko omistus-suhteen aikana! Ja harvinainen peli täälläpäin...
Koska kellään ei ole varaa semmoseen peliin HÄHHÄÄÄ!!
Citroen Xantia 95, hankin uutena. Kun muita autoja käytetään määräaikaishuollossa, tätä piti käyttää määräajoin korjauksessa. Eikä huollossa saaneet koskaan kaikkea kuntoon. Jousitus, keskuslukitus, sähköt...ja oli aika kova bensasyöppökin. En suosittele!
Xantia -93, kaikki pelaa niin kuin pitääkin. Huolloissa käytetään huolto-ohjelman mukaan eli 10 tkm välein, muuten ei tarvii pitkällä tikulla koskeakaan. Muuta kuin kovaa ajoa vaan.
Bensaa toki kuluttaa, mutta moottori on vääntävä (2.0 8v) ja auto painaa paljon (1300 kg) - semmoinen ei kai muillakaan valmistajilla kulje pyhällä hengellä?
Suosittelen.
nii.. tuskin hän valehtelee :)
Ette vain olisi Citroen-myyjä? Olen tosin kuullut, että joillakin on toiminut ko. malli. Ja voittihan se jonkun vuoden talviautotestinkin joskus. Oli lämmin ja lämpöä mulla lisäsi se, kun aina joku paikka talvella reistaili. Itselleni jäi mielikuva, että auton suunnittelijat ovat tehneet duuninsa pienessä punaviinipöhnässä. En uskalla edes arvailla miten ihmeessä se päätyi talviautotestin voittajaksi. Olen kai pelkuri, mutta itselläni ei riitä uskallusta vastaaviin kokeiluihin!
En ole automyyjä, enkä muutenkaan työskentele autoalalla. Pitääkö aina olla automyyjä tai muuten vain oma lehmä ojassa, jos erehtyy kehumaan?!?!?!?!?!?!?!?!?
NIin ja sille toiselle, että luin kyllä otsikon, osaan lukea suomea!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Onnittelut! Vastoin kaikkea todennäköisyyttä olet onnistunut! Ei kannata lotota, koska kaikki hyvä tuuri on jo käytetty! Vielä kerran sanon, että huolimatta muiden mielipiteistä, olen täysin vittuuntunut niihin ongelmiin joita minulla oli sen kärryn kanssa. Nyt pari saksalaista sen jälkeen ovat toimineet ilman huolia.
Mulla taas pari saksalaista ennen Xantiaa olivat todella surkeita tapauksia. Että näin päin meillä. Olen todellakin lottovoittaja, kun älysin vaihtaa natsihetekat mukavaan ranskalaiseen.
Rankalaisissa on se hyvä puoli ettei ole vapaa-ajan ongelmia kun aika menee niitä rassatessa.
natsit eivät ole olleet vähään aikaan ykköspuolue siinä maassa...että aika asiatonta muistuttaa autokeskustelussa vanhoista synneistä. Mutta kerropa mitä ne saksalaisautot olivat, että osaan välttää!
Hyvä auto ajaa, mutta luvattoman paljon vikoja.
BMW 320 vm-82
4-kurkkuinen kaasari,paljon sähkövikoja(tyhjäkäntikierrokset 4000 eikä alle)vesipumppu,laturi,kytkimen pääsylinteri,vetonivelet,ruostetta etulokareissa(piti vaihtaa)kansi hajos 3-4 pytyn välistä. Auto oli vuoden mulla ja sitten vaihtoon. Hyvä oli kyl ajaa
Joka vuosi piti ennen katsastusta vaihtaa pakoputki ja alapallonivelet. Kerran irtosi etupyörä ajossa, toisen kerran katkesi kampiakseli. Joka toinen vuosi hankin uuden laturin. Käynnistäminen oli eräänlaista taidetta, ei matkaan ilman CRC-pulloa.
Jaahas aloittajalta tais unohtua nyt muutama asia!! Lisäys edelliseen myös yläpallonivelet ja raidetangonpäät on hyvä vaihtaa vuosittain. Myös vetarien suojakumit kuuluu vuosittaiseen askareeseen.
Accord 1,6 -88.
Ostin halvalla neljä vuotta vanhana ja 100 000 ajettuna. Ajoin toiset neljä vuotta ja 60 000 km lisää. Sinä aikana pellit katosivat ympäriltä, jarrut loppuivat, muutenkin olematon iskunvaimennus hävisi, istuin muuttui riippukeinuksi ja öljynkulutus kasvoi lukemaan 3 litraa 1000:lla kilometrillä. Suoraan auto ei mennyt alunperinkään kuin mutkissa. Ei tosiaankaan pitäisi ostaa autoa ulkonäön ja mainosnikkareiden perusteella, mutta kerrankos sitä ihminen erehtyy.
Suomessa "hyvin" tehty... muaahhahhaahaahaaaa =) Vetoakselit vaihdettiin pariin kertaan kummallekin puolelle, ylä- ja alapallonivelet myös, kummankin puolen takatukivarret vaihdettiin, kun akseli jossa rengas pyörii vääntyi...(!), eturengas taittui alle ajon aikana, kytkin levähti kesken ajon, kaasarin vaijeri katkesi useampaan otteeseen ajossa, öljyvalo vilkutti n. puoli vuotta (öljyä kyllä oli), kunnes keksin repiä ns. "ohjausyksikön" irti (jota manuaali ei tuntenut eikä korjaamoihmisetkään), etupyörän laakeri leikkasi kiinni, ja tietenkin kruununa auto savutti kuin kuolalainen metallitehdas. Ja kaikki tämä täysin normaalissa ajossa työmatkoilla. Loistava peli, jos tykkää sentyylisestä ;)
sillon te ette oo vielä omistaneet skodaa...
Semmoinen auringonpolttama tummanvihreä perämoottori- Skoda. Kansipahveja sai uusia jatkuvasti ja kun kyselin hajottamolta haljenneen tilalle ehjää kantta, kaveri tuumasi siellä ettei niitä ole olemassakaan.
Mutta - silläpä sai ihmeesti naisia ja kun Skodalla pokaat akan, voit olla varma, että kyseessä on aito asia sillä auton suotuisaa myötävaikutusta tuo suoritus tuskin on!
Ei taida Lada ollakaan se huonoin auto,sitä ei kukaan ole vielä täällä haukkunut.Kaikki ladat jotka minä tiedän pelaavat hyvin.
Mulla oli aikanaan mersuja parikin.
Löysiä vehkeitä - onneks nyt on Alfa Romeo!!!