Surullista, että Kuva ja Sana julkaisee usein täyttä roskaa. Olen tästä kirjoittanut aiemminkin "Kristilliset kirjat ja sensuuri"-otsikolla.
Lukekaa tämä lainaus kirjasta Kuoleman porteilta (Jukka Rokka ja Leo Meller):
http://www.biible.org/profetioita/shikwambana.html
Erityisesti tuo kohta "Robert Shikwambana kuolee jälleen" on ihan älytön.
Olen joskus lukenut tuon kirjan kokonaisuudessaan, ja täytyy kyllä sanoa, ettei kovinkaan raamatulliselta kuulostanut :(
Mikä ihmisiä vaivaa? Uskotaan täysin sinisilmäisesti kaikkeen, mitä kristillisyyden nimessä julistetaan. Esimerkkinä Benny Hinn ja hänen oppinsa, josta olenkin jo aiemmin kirjoittanut.
Lukekaa tämä lainaus kirjasta Kuoleman porteilta (Jukka Rokka ja Leo Meller):
http://www.biible.org/profetioita/shikwambana.html
Erityisesti tuo kohta "Robert Shikwambana kuolee jälleen" on ihan älytön.
Olen joskus lukenut tuon kirjan kokonaisuudessaan, ja täytyy kyllä sanoa, ettei kovinkaan raamatulliselta kuulostanut :(
Mikä ihmisiä vaivaa? Uskotaan täysin sinisilmäisesti kaikkeen, mitä kristillisyyden nimessä julistetaan. Esimerkkinä Benny Hinn ja hänen oppinsa, josta olenkin jo aiemmin kirjoittanut.
Vastaukset 53
Vanhimmat
Silloin, kun rockyhtyeet Eppu Normaali ja Pobeda viettivät kumpikin 10 -vuotista taivaltaan, ne julkaisivat yhteislev yn "20 vuotta - ja SIKANA!". Leksa Meller puolestaan voisi julkaista levyn pahimmista harhoistaan otsikolla "30 vuotta -ja HARHASSA!".
suurin osa ns. uskovista, on vietävissä, oman laiskuutensa takia; laiskuus totuuden ja sanan tutkimiselle ja siihen kasvamiseen totuudessa ja hengessä.
tiedän monia uskovia, jotka pitävät kunniassa monia ihmisiä, jotka ovat selvästi väärällä polulla, ja julistaminen on heille maallinen työ, jossa ei hengellisyyttä ole, mutta lihalle siinä on virikkeitä ja kiinnostavia tarinoita "tosi elämästä". muutamia kertoja, olen pyrkinyt tuomaan näille ihmisille julki, ettei jokainen ihminen, joka sanoo olevansa uskova, ole sitä, vaan on tälle maailmalle kuuliainen ja kaukana totuudesta.
siunausta
Kumpa yhä useampi alkaisi ajatella missä mennään!
Rokka on jo kupsahtanut mutta Leo setä jaksaa jauhaa.
joopa..
Näinhän se on, monet ovat uskonnollisten auktoriteettien vietävissä siitä huolimatta millaista soopaa suustaan päästävät.
Miksi vain on niin, että nämä linssiinpissittävät löytyvät enimmäkseen helluntailiikkeestä ja muista "vapaista" protestanteista (joo, vapaa-sana on todella korni tässä yhteydessä). Kaikki tietävät että vääriä profetioita on tehtailtu pilvin pimein ja silti näitä kirjoja ostetaan ja ketkä ostavat - helluntailaiset etunenässä. Miksi?
En välitä kristinuskon maailmanselityksestä ollenkaan, mutta ev.lut. kirkon toiminta sentään edustaa jalat maassa olevaa tervettä moraalia, joka sopii suomalaiseen makuun. Kirkossa osataan asettaa raameihinsa siellä yrittävät ylimaallisen tiedon kanavoijat ym. joukkopsykoosien alullepanijat. Sitä voisi pitää vaikka uskonnon kohtuukäyttönä. Eikös se Allu Korvakin sanonut että "se on tuon uskonnon ja viinan kanssa vähän sillä tavalla, että niitä ei pitäis väärinkäyttää".
>>Miksi vain on niin, että nämä linssiinpissittävät löytyvät enimmäkseen helluntailiikkeestä ja muista "vapaista" protestanteista
Meni pahasti asian vierestä. Tiedoksi: juttuni koski perättömiä profetioita ja väitin että hellarit ja muut senkaltaiset ovat alttiimpia nielemään niitä. Miksi et vastannut siihen? On huonoa väittelytekniikkaa vedota "niin mutta katsokaa noita toisia, mitä he tekevätkään?". Tällaista tietysti käytetään silloin kun suora vastaus on vaikea antaa. Ja sitäpaitsi katolilaisuudesta ja islamista on omat palstansa.
luuletko, että minulla on vastaus?.
sen vain tiedän, että monet monet miljoonat ihmiset, ottavat vastaan valheen totuutena, koska eivät totuudesta ole, eivätkä totuutta tunne.
siunausta
siksi, että fanaattinen uskonnollisuus
on pimentänyt aivot ja kaikki uusi ja
erikoinen vetää. Sekin vetää kun
povataan lehmien poikimiset ja
babyjen syntymiset ja aviopuolisot
naimattomille ja lähetyskenttiä
matkaintoisille. Näin se rullaa.
löytyy enimmäkseen linssiinvedettäviä?
-Uskon vastauksen olevan sivistymättömyydessä.
Helluntaipapiksihan pääsee kuka tahansa, mitään koulutusta ei tarvita.
Yleensäkin koulutusta on pidetty pahana asiana ja muutenkin kaikkea persoonan yksilöllistä ajattelukykyä.
Vain johto saa sanella sanan tulkinnan, ja voi sitä poikaa ( ja tyttöä ) joka uskaltaa kyseenalaistaa!
Luterilaisen kirkon parista taas löytyy enemmänkin sivistynyttä kansaa ja heihin ei mene tämä "hullutus" jota helluntalaisuudessa pidetään > "jumalan hengen tuotantona".
Noh, kukin taplaa tyylillään ja valinta on vapaa.
Mottoni onkin: "älä anna aivopestä itseäsi vaan anna Kristuksen valaista ".
että helari papiksi pääsee kuka tahansa,älä sentään valheita kirjoita!
Vihkimis lupakin on säädöksien takana,asioista kannattaa otta selkoa,ennenkuin totisena valheen esiin tuo.
kuin vainajaa herjaamaan?
Ehkä tuo otsikko oli vähän "ilkeä", kun näin itse jälkeenpäin mietin.
Sanoin vaan, että tuossa kirjassa on epäraamatullista oppia, ja useissa muissa Kuvan ja Sanan kirjoissa myös.
En halua ketään herjata, en elävää, enkä kuollutta.
niin kauan kuin oppi-isien opit elävät,
niitten levittäjäjien päät ovat pölkyllä.
Nyt tiedät miksi vainajatkaan
eivät saa olla rauhassa.
Uskonhygieniaan kuuluu oppien
läpivalaisu Raamatulla, ettei
iske hengellinen syöpä.
Keretti on keretti vaikka makais raatona maantiellä, kas, kirjat kylvävät tuhoaan. Siitä päätyy paholaisen pannuun paistumaan.
helluntai saarnaaja,ja Jumalall ei ole mikään mahdotonta,voipi olla tottakin,ja just sentakia,että Rokka on mukana tuota kirjoittamaassa.
Ja varmaan on Mellerkin rehti mies,en tunne häntä,mutta jos hän on Rojan kaverina ollut,ja Rokka häneen luottaa,miksi en minäkin.
Kävihän Paavalikin seitasemännessä taivaassa,hän vaan ei saanut lupaa puhua siitä,mitä siellä näki.
Mutta tämä veli ei ollut aivan siellä asti.
Että ei pitäisi tuomitakkaan,jos emme ole varmoja,valtava kokemus.
Jospa siellä paikkakunnalla tarvittiin juuri tuollaista erikoista ,ja voimakasta ihmettä.
Vielä se,että Jeesus sanoi opetuslapsille heidän tekevän samoja tekoja kuin Hän itsekkin,ja vieläpä suurempiakin ihmeitä.
Rokka oli pelkkä pelle joka kirjoitti unikuvia totena.
unia unseksuvat,vanhukset näkyjä näkevät." Ihan Uudentaestamentin sanomaa!
Rokkaa en tunne, mutta Melleri teki pitkät ajat huorin työntekijänsä kanssa, joka asui Mellerin toimiston yläkerrassa. Melleri oli tuolloinkin saarnaaja ja naimisissa. Tämä ei ole juoru, vaan sitä puitiin laajasti lehdistössä 80-luvulla ja Mellerkin sen tunnusti.
varmaan olosikin sai kokea oikein terveyden aaltoja,kun noin ihanan tiedon sait välittää,kiitosta vielä kerran,muuten pitäiskö tietoa ehkä vielä laajemmalti levittää.
En kylläkään Melleriä tunne,muuta kuin pari pätkää radiosta olen kuullut ja ihme kun ei itse maininnut mitään hypyistään.
Ystäväkirjeessään joitain vuosia sitten Meller kirjoitti aiheesta neljä sivua ja selitteli tekosiaan.
Kuvaako tuo VT:n profetia nykyaikaa? Lue Ap.t. 2: 16-17. Missä tilanteessa Pietari kertoo tuon profetian toteutuneen? "Vaan TÄMÄ on se, mikä on sanottu profeetta Jooelin kautta". TÄMÄ oli ensimmäinen helluntai. Se toteutui silloin.
Lisä selvennyksestä,joten olisiko ehkä Melleristä syytä aloitus kirjoittaa,huoruushan on erittäin vetävä ,ihan etusivun jutuksikin,jos asian omianen vielä julkista käsittelee.
Mietippä asiaa,voit vaikka listoille päästä?
Mulla itsellä ei nyt satu oleen ihan tuoreita huoruus tietoja,joten pidä sinä huoli,ettei joidenkin lasten vanhemmat pääse ,kuin väljästä veräjästä,toisten huomaamatta.
Niin, kaikki ihmiset näkevät unia. Jotkut hörhöt vaan vieläkin keksivät niille hengellisiä selityksiä, kuten tietämättömät esi-isät parituhatta vuotta sitten..
Hei!
"Joka sanoo veljelleen sinä hullu..." ;-)
Mielestäni kumpikin ovat sanoistaan vastuussa Jumalan edessä. Yksin Hän tietää totuuden.
Anne
Niinhän se on, että lukija tietysti on myös itse vastuussa siitä, mihin luottaa ja mihin ei.
Kieltämättä tuommoinen kustannuspolitiikka, jossa ihan selkeä huuhaa painottuu välillä asiatiedon kustannuksella, on arveluttavaa. Ketkäs ne niitä epätieteellsiä käsityksiä mm. ihmissuhteista ja seksuaalisuudestakin levittävät julkaisuillaan? Eipä ole ainoaakaan eheytyseeposta julkaissut mikään puolueeton kustantaja, ei.
Kyllä sitä odottaisi, että aikuiset ihmiset hiukan kriittisemmin suhtautuisivat lukemaansa.
..................
epäuskoisia ja Jumalan vastaisia kirjoituksia, liekö hän uskossa ja miten on Pyhän Hengen täyteyden laita? Rokan ja Mellerin sekä Hinnin tunnen ja tiedän Jumalan miehiksi, mutta mikäs se tämä inisijä on?
Jumalan vastaisia kirjoituksia? Kerropa minulle, missä kohtaa olen kirjoittanut Jumalan Sanaa vastaan.
Varmasti teen välillä virheitä, mutta pyrin pysymään totuudessa.
Jos jossakin kirjassa (olipa sen kirjoittaja kuka tahansa), on Raamatun vastaista tekstiä, niin silloin sitä kirjaa ei ole ainakaan Pyhän Hengen täyteydessä kirjoitettu.
Älkää hyvät ihmiset hukatko Raamattujanne!
ole tutkinut mutta mitä olen kuullut ja lukenut muutamista entisaikojen Jumalan miehistä niin vaikka ovatkin olleet aiemmin palavia niin usko on monilla hiipunut. Esim tän toronton ilmiön mukana on mennyt moni Jumalan mies harhaan. Sitä voi muistella entisaikojen saarnoja ja palavia kokouksia joiltakin ihmisiltä, mutta kysymys kuuluukin että mikä on näiden henkilöiden tila tänä päivänä.
eräs "palava" Jumalan mies sanoikin amerikassa että joka on tätä vastaan on myös Jumalaa vastaan. Ja tämä on todella tunnettu Jumalan mies. En uskalla nyt sanoa nimeä etten sekottais henkilöä, mutta löytyy kirjasta: Uusi viini juovuttaa.
Ei tarvitse Amerikasta hakea uhkailijoita ja pelottelijoita.
Niitä löytyy omastakin takaa.
Säälittää vaan, kun monen; ennen tervepuheisen
papin puheet ovat muuttuneet tämän uuden
viinin juovutuksen johdosta uskonnollisten tarujen kerronnaksi.
Kiihkotunnelmia kehitellään ja raha pelaa.
Kaikenlaista erikoismiestä on tarjolla
joka vaivaan. Jalan venyttäjistä suolisolmuihin
asti ja siltä väliltä. Uskonto rullaa.
olet nuori etsivä sielu, joka ei ole totuutta löytänyt vielä tai vanha lahkoutunut uskova, jolta elämä on kadonnut omaan oppiin.
Tiesitkö, että viimeinen lauseesi oli UT:sta kopioitu ja mukailtu? Siellä sanoja vain oli DEMONI, niinkuin tietysti nytkin, ja jos demoni jotain kehuu, niin saatanallisia kavereitaan.
älä välitä tuosta edellisestä kommentaattorista. Hän itse on niitä, jotka ovat arvostelukyvyttömien joukoissa. Minä sanon aivan päin vastaista kuin hän. Sinä juuri olet oikealla tiellä ja oikeassa JUMALAN RAUHAN HENGESSÄ. Siihen juuri kuuluu kyseenalaistaminen, tutkiminen ja arvostelu, MUTTA RAUHASTA KÄSIN.
Siunausta, Jumalahan antoi meille myös rohkeuden hengen
JA TÄYTTYÄ PYHÄLLÄ HENGELLÄ, EI TÄSSÄ VANHAT RIPARILAULUT JA LUULOT AUTA!
............
Hornan henki joka sinussa puhuu käyttää täsmälleen samaa sanamuotoa kuin 2000 v. sittenkin käytti apostoleista. Mene jonkun armoitetun ei-helluntailaisen luo, joka ajaa sinusta demonin JEESUKSEN NIMESSÄ ULOS!
itsemurhaan, näen että se on lähellä. Etsi Herraa ehkä vielä armon saat....
SAATANASI SYÖTTÄÄ SINULLE VALHEITA NÄKEMISESTÄ, VAIKKA OLET SOKEA! SINUN ON UUDESTISYNNYTTÄVÄ, TULTAVA USKOON JA PÄÄSTÄVÄ HARHOISTASI!
KOITA NYT OTTAA PILLERIT JA LOPETA TURHA TURVAN PÄRINÄ TYHMÄ!
Siis minä uskon siihen, että Jumala parantaa ja jopa herättää kuolleita, tänäkin päivänä. Ei se ole Raamatun vastaista, jos tuo Shikwambana herää kuolleista viisi kertaa.
Mutta lukekaa huolella tuo kohta "Robert Shikwambana kuolee jälleen".
Robert meni siis Taivaaseen. Taivaassa oli paljon asuntoja, upeita sekä myös rähjäisiä. (Rähjäisiä taloja Taivaassa, hmm...)
Sitten tuonne Taivaaseen tuli tämän herra Shikwambanan tuttu, James. Jamesille annettiin avaimet, ja lähdettiin näyttämään hänelle hänen uutta asuntoaan. No, James joutui Taivaassa tyytymään luhistumaisillaan olevaan taloon, koska hän oli sijoittanut kaiken omaisuutensa maan päälle, eikä hänellä ollut aarretta Taivaassa. Kun James huomasi, millaisessa kämpässä hän joutuisi Taivaassa asumaan, hän istahti alas ja ALKOI ITKEÄ.
Taivaassa ei taatusti kukaan joudu itkemään, Helvetti on sitten asia erikseen. Ja nimenomaan, tuossa tekstissä puhuttiin Taivaasta.
Siis kuolleista herääminen ei ole mahdotonta, mutta se, että Taivaassa on eriarvoisuutta (hienoja palatseja ja luhistumaisillaan olevia taloja) ja SURUA, se on mahdotonta.
sattui ikävästi , että meni itkuksi.
Eihän se mitään, kun eräskin taivaassa käynyt,
kävi helvetissäkin. Sinne oli kuulemma kyltti,
jossa luki: tervetuloa. Mitä siitä sanot?
että monet noista "Taivas/Helvetti"-kokemuksista ovat joko hallusinaatioita tai oman mielikuvituksen tuotetta.
Kyllä Taivas ja Helvetti ovat olemassa. En minä sitä kiellä. Luotan kuitenkin Raamatun sanaan enemmän, kuin siihen, että joku on nähnyt Helvetin portilla "Tervetuloa"-kyltin :)
Luota Raamattuun, minäkin luotan.
Tätä *Tervetuloa helvettiin*
käytiin näyttelemässä elokuvana
länsirannikon uskonnollisissa
piireissä, erään tunnetun julistajan
toimesta.
uskonnolliset ihmiset pvat
tehneet (k)ristillisyydestä
tympeän typerän draaman.
käynytkään taivaassa asti,kävi vaan jossain,jossa sai sanottavaa Herraltaan,hän vain luuli olevansa taivaassa!?
Eihän taivaassa voi tuollaista olla,ikuisen ilon ja onnen paratiisissa,mahdotonta.
Ja eikä se ehkä ollutkaan tuon tarinan ydin asia,vaan se,että Shikwambana kuoli ja heräsi kuolleista useaan kertaan,sen täytyi olla sille paikkakunnalle puhuttelevaa,ja varmasti tuli paljon ihmisä uskoon,ja sehän koko asiassa oli se tärkein!
Alueesi on operaatio selittely.
Joten jos ei nyt ollut tarkoitettu
sitä Raamattuakaan ihan niin
kirjaimellisesti otettavan,
eikä Jumalaakaan, muutoin
kuin mille päälle milloinkin
sattuu? Perkelekin on varmaan
erehdyksessä saatu huonoon valoon,
kun tervetulleeksi toivottaa?
Kaikki kuolleet varmaan oikeesti
elävät, hautausmaapolitiikka
on vaan propagandaa ja fanaatikkojen
panettelua? Mitä sanot, rullaako?
jäin ihmettelemään. Tulin tavallaan siihen tulokseen, että kyseessä ei ollut varsinainen taivas, vaan joku esitila. Minua alkoi hieman huvittaa se, että kun Robert oli siinä "toimistossa", siellä oli tietokone :D
..jää lattialle makaamaan, naurukohtauksen aiheuttamasta ....
Oliko tämä murhayritys:)
tottahan toki Robert tietokoneen
tarvitsi. Jos olisi katsonut
hieman tarkemmin, olisi
huomannut sen pyykkikoneenkin,
joka nurkassa rullasi.
Pesi näet Jameksen ja Robertin
kamppeita. Syystäkö?
Näin on!
Olen ollut uskovainen , en tosin ole varma olenko enää mutta sen olen tullut huomaamaan että USKOMATTOMAN paljon uskovaisten keskuudessa tämmöistä ufojuttua liikkuu ja suuret laumat niitä seuraavat...
Joskus olen epäillyt onko koko uskovaisten suuri joukko jotenkin järjiltään, tavalla tai toisella... -Hyvin vähän ainakin tuntuu olevan täysipäisiä mukana!
Olen samaa mieltä kanssasi Leo Melleristä ja Jukka Rokan kirjoista.
Olen joskus lukenut Mellerin ja Rokan kirjoituksia,he pelottelevat ihmisiä.
Kun lukee heidän kirjoituksiaan niin täytyy olla kykyä erottaa hengellisesti,onko tämä Jumalasta.
Suosittelen itse kun lukee Raamattua Jumalan sanaa niin silloin Pyhä Henki valaisee sanan kautta ja myös valaisee lopun ajan tapahtumia Raamatun valossa.
Ei pidä uskoa sinisilmäisesti mitä julistetaan.
Muutenkin suhtaudun kriittisesti amerikkalaisiin julistajiin kuten Benny Hinn ja hänen oppeihinsa hyvin varovaisesti,vaikka sitä on kovasti kehuttu,niin kaikkea ei tarvitse ottaa vastaan ja eikä sellaisten julistajien perässä pidä mennä.