mitä teen

Mitä teen, kun juhannusaatto on työlistassa merkattu iltavuoroksi? A) Menen töihin normaalisti B) Soitan pomolle ja keksin jonkun selityksen, miksi en voi tulla töihin C) Menen töihin ajoissa, mutta livahdan pois viimeistään klo 19 D) En mene töihin enkä ilmoita edes mitään E) Otan jallupullon mukaani töihin ja käyn lipittämässä sitä komerossa F) keksikää lisää
6388
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

sairaanhoitaja ja vastuussa potilaistasi

Äänestä
  • Käsittääkseni Suomessa sairaanhoitaja ei ole vastuussa potilaistaan, muutakuin työpaikallaan. Vaikka listaan olisikin merkitty työvuoro, ja hoitsu onkin rilluttelemassa, ei se siellä missään vastuussa ole. Olen ennenkin kuullut sanottavan, kun olet hoitsuksi ruvennut, on sinun vastuusi kannettava. Olitpa sitten vaikka sairas. Aletaanpa ensin neuvottelemaan hoitsuille päivystyskorvauksia siitä, että he kantavat vapaa-ajaallaankin huolta potilaistaan.

    Äänestä

Onko todella suomessa hoitoalan henkilökunta noin vastuuttomia kuin käy tuosta sinun esitelmästä ilmi.
Kyllä olis pitänyt silloin aatella kun rupesit lukemaan hoitoalalle millaista työtä se on.
Suosittelen sinulle siirtymistä kaupan alalle kassa neidiksi. siellähän tehdään osa-aikasta työtä niin ei silloin tarttis aatella että joutuu olemaan töissä sinulle sopimattomaan aikaan. Sillä osa-aikaset voivat aikalailla sopia milloin tulevat töihin.
Tai toinen mahdollisuus olis siirtyä kortistoon sillä siellä on varmasti tulossa sellainen henkilö joka haluaa tehdä työtäkin.
Siis suosittelen sinulle että otat lopputilin itsesi ja potilaiden tähden.

Äänestä
  • Ilmeisesti muut eivät olleet tajuavinaan kirjoituksen huumoria.Itse ainakin ajattelin,että juttu oli "älä ota sitä vakavasti"...
    Kauhee moraalikeskustelu heti käynnissä... :D
    Khih!...

    Äänestä

  • LH kirjoitti:

    Ilmeisesti muut eivät olleet tajuavinaan kirjoituksen huumoria.Itse ainakin ajattelin,että juttu oli "älä ota sitä vakavasti"...
    Kauhee moraalikeskustelu heti käynnissä... :D
    Khih!...

    Joo, huumoria yritin, muttei näköjään mennyt kaikille perille. Tottakai menen töihin normaalisti ilman jallupulloa ja annan muiden juhlia juhannusta. On minullakin joskus vapaapäiviä, jolloin voin vähän irrotella.

    Äänestä

Ehdottomasti vaitoehto E. Kannattaa ottaa ainakin pari pulloa mukaan, ettei lopu juomat kesken työpäivän. Tosin, baarit ovat iltaisin pitkään auki eli eipä tarvitse välttämättä kuivin suin olla.
Pienenä vihjeenä sinulle. Suotta jallua komerossa juot. Sun työpaikallasihan on tippapulloja ja täytät vaan yhden sellaisen jallulla. Sitten letku suoneen ja a vot. On muuten uskomaton teho, eikä hyvää ainetta kulu paljoakaan kun on jo laulukunnossa. Siinäpä sitä on työkavereillasi ja vuodepotilailla ihmetyksen aihetta kun sinä kannat lauleskellen ja horjuen tippapulloa ympäri taloa. :-D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hoitsu kirjoitti:

Mitä teen, kun juhannusaatto on työlistassa merkattu iltavuoroksi? A) Menen töihin normaalisti B) Soitan pomolle ja keksin jonkun selityksen, miksi en voi tulla töihin C) Menen töihin ajoissa, mutta livahdan pois viimeistään klo 19 D) En mene töihin enkä ilmoita edes mitään E) Otan jallupullon mukaani töihin ja käyn lipittämässä sitä komerossa F) keksikää lisää

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu