Sain nyt reseptillä kipuun Resilaria, 20–25 ml annoksella kaksi kertaa päivässä.
Onko kenelläkään kokemuksia sen vaikutuksesta kipuun?
Söin itse ennen Lagunia samaan tarkoitukseen, vaikuttava aine lienee sama, mutta sitä ei valmisteta enää. Harmi, sillä siitä oli apua.
Resilar on äklön makuista sokerivelliä, mitä se tekee hampaille?
Kannattaako siis lunastaa kolmen litran reseptiannosta?
Onko kenelläkään kokemuksia sen vaikutuksesta kipuun?
Söin itse ennen Lagunia samaan tarkoitukseen, vaikuttava aine lienee sama, mutta sitä ei valmisteta enää. Harmi, sillä siitä oli apua.
Resilar on äklön makuista sokerivelliä, mitä se tekee hampaille?
Kannattaako siis lunastaa kolmen litran reseptiannosta?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos sinulla ei ole vakuutusta, ei Resilaria kannata reseptillä ostaa koska siitä ei tule KELA-korvausta. Pyydä siis suoraan itsehoitolääkkeiden puolelta. Itse en ole kyllä koskaan törmännyt että Resilaria olisi määrätty KIPUUN, yskänärsytyksen hillitsemiseen on kyllä oiva lääke.
Suora lainaus pharmacasta: "Dektrometorfaanilla tai sen aktiivisella metaboliitilla ei ole analgeettista vaikutusta." Eli ei siis pitäisi auttaa kipuun millään tavalla, vaikka onkin yskää hillitsevältä teholta kodeiinin luokkaa, mutta ei siis ole opioidi.
ei tuo Pharmacan lainaus sano mitään.
Olen siis vain asiakas, joka luottaa kipuun erikoistuneen lääkärin arvioon sopivista lääkkeistä ja hoitomuodoista.
Kysymyksessä on neuropaattisen kivun hoito, jossa on jouduttu luopumaan Neurontinista ja muista kokeilluista lääkkeistä sivuvaikutuksien vuoksi.
Resilar on Botoxin lisäksi, kun en voi oikein syödä Tradolaniakaan ja taas sivuvaikutuksien vuoksi. Lisänä on vielä tulehduskipulääkkeitä ja Sirdaludia.
Resilarin ainoa käyttöaihe on ärsytysyskän hoito. Lause "ei ole analgeettista vaikutusta" tarkoittaa, ettei kyseisellä lääkkeellä ole kipua lievittävää vaikutusta. Ihmetyttää alan ihmisenä lääkärin määräys kivun hoitoon. En ole ennen törmännyt moiseen. Kyseilisin tarkempia perusteluja lääkkeen käytölle, vaikka onkin erikoislääkäri. Kalliiksi tulee.
jos välttämättä pitää juoda yskänlääkettä kipuun niin silloin kannattaa vaikka ostaa yliopiston apteekista ilman reseptiä saatavaa professorin yskänlääkettä. siinä on kodeiinia. tai reseptillä vaikka codesan comp. :)