Minulla on katkokävely ongelma,joka tuottaa paljon vaikeuksia.Pitäis kävellä lenkillä,mutta jalka ei nouse askeleeseen ,kun on kävellyt noin 100m ja pysähdys,joskus joutuu ottamaan kengän pois painaa (selässä synnynäinen nikama välilevyn pullistuma)ja se painaa oikeaan jalan hermoon.Todella tuskainen olo,mutta kotona ollaan vihaisia,jos en liiku,joka päivä.Yritän kävellä hitaasti lyhyen matkan monta kertaa edestakaisin silti naristaan,että kun et liiku.Kyllä olet hullu,kun et liíku pitempiä matkoja.miten sitä kun liikkuu sisällä koko päivän ,kun tekee kotihommia
Katkokävely ja sen kanssa oleminen
Jusrio
1375
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Vähän vaikea vastata, kun ei tiedä mitä haluaisit tietää... Mistä sun katkokävely johtuu? ASOstako eli jaloissasi on huono verenkierto?
Mulle on niin lääkäri kuin fysioterapeuttikin sanoneet, että parasta hoitoa katkokävelyyn on yrittää liikkua mahdollisimman paljon.
Hommaa askelmittari, jota pidät aamusta iltaan. Näin voit kotona näyttää paljonko sulla askeleita tulee vaikket varsinaisesti kävelylenkillä pitkään viihdykään. Kotiväkesi huomaa hyötyliikunnan määrän ja sinä itsekin saat varmistuksen siitä, että todellakin sisällä tapahtuvat kotihommat myöskin lisäävät askelmäärää.