raivonpuuskia pillereistä?

Olen kolmekymppinen nainen ja pillereitä olen popsinut nyt viisitoista vuotta. Yhtä pitkään olen kärsinyt mielialanvaihteluista ja raivonpuuskista. Erityisesti nyt merkkiä vaihdettuani mielialanvaihtelut ovat vain yltyneet. Saatan hermostua totaalisesti esim. kun telkun kaukosäädin on kadoksissa, tai muista yhtä maata kaatavista asioista.

Ongelmaa en ole kokenut suurena sinkkuna ollessani, kun kukaan ei puuskiani ole todistamassa, mutta nyt yhteiselo avomieheni kanssa kärsii "kiukuttelustani", jota en pysty hillitsemään. Oma mieliala on sitten kerta toisensa jälkeen entistä huonompi, kun pyydän jatkuvasti anteeksi, mutta mikään ei muutu.

Voiko tällainen johtua pillereistä vai pitääkö tässä hankkia joku muu lääkitys?!? Ajattelin kokeeksi lopettaa pillerit, mutta kauanko kestää hormonitoiminnan palautuminen ennalleen?
2300
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

pistin pillereiden piikkiin.
Varsin Cerazetet saivat mut sellasen raivon valtaan, että oli pakko lopettaa niiden syönti kun lapsetkin jo alkoivat karsastaa äitiään ;)
Nyt on rengas, ja hieman on raivarit helpottaneet, tosin iho ongelmiin ei renkaat näytä tuovat helpotusta.

Äänestä

tuttua juttua, aivan hirveetä raivoamista pikkuasioista, ja pillereiden syystä. pidin ½ vuoden tauon ja todellakin eron huomas... Nyt mullakin nuvaring ehkäisyrengas, mieliala tasaisempi 100%!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sekopää kirjoitti:

Olen kolmekymppinen nainen ja pillereitä olen popsinut nyt viisitoista vuotta. Yhtä pitkään olen kärsinyt mielialanvaihteluista ja raivonpuuskista. Erityisesti nyt merkkiä vaihdettuani mielialanvaihtelut ovat vain yltyneet. Saatan hermostua totaalisesti esim. kun telkun kaukosäädin on kadoksissa, tai muista yhtä maata kaatavista asioista.

Ongelmaa en ole kokenut suurena sinkkuna ollessani, kun kukaan ei puuskiani ole todistamassa, mutta nyt yhteiselo avomieheni kanssa kärsii "kiukuttelustani", jota en pysty hillitsemään. Oma mieliala on sitten kerta toisensa jälkeen entistä huonompi, kun pyydän jatkuvasti anteeksi, mutta mikään ei muutu.

Voiko tällainen johtua pillereistä vai pitääkö tässä hankkia joku muu lääkitys?!? Ajattelin kokeeksi lopettaa pillerit, mutta kauanko kestää hormonitoiminnan palautuminen ennalleen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu