Olen lukenut kirjaa nimeltä "Kuumatka", se kertoo amerikkalaisten kuumatkasta vuodelta 1971, jossa on mukana uskovainen tai herätyksessä oleva astronautti, joka koki Jumalan läheisyyttä kuussa.
Astronautin nimi on James B. Irwin.
Tässä ote kirjasta:
"Oli jännittävä päästä tutkimaan paikkaa, jossa ei yksikään ihminen ollut koskaan liikkunut, mutta kaikkein ihmeellisintä ja liikuttavinta oli se, että saatoin tuntea Jumalan läsnäolon tällä uudellakin planeetalla. Kolmen seikkailurikkaan päivän aikana minä nostin pari kertaa pääni katsoakseni Maata. Se oli muuten hankala toimitus kömpelössä avaruuspuvussa. Piti ensin ottaa jostakin tukea ja kääntää päätä sitten niin paljon taaksepäin kuin se oli suinkin mahdollista. Tuo henkeäsalpaavan kaunis, lämpimän ja elävän näköinen pallo näytti niin hauraalta ja hennolta, että sen olisi luullut murentuvan kappaleiksi pelkästä sormenpään kosketuksesta. Sen näyn katsomisen täytyy muuttaa ihmistä! On pakko arvostaa Jumalan luomakuntaa ja rakkautta."
Kirja "Kuumatka" on James Irwinin yksityiskohtainen kertomus hänen kuumatkastaan, ajatuksistaan ja käytännön askareista aina vessatoimituksia myöten. Mielenkiintoista luettavaa!
Tässä ote eräältä kristilliseltä sivulta:
"James Benson Irwin Apollo 15 lennolla vuonna 1971 käveli kuussa kahdeksantena ihmisenä. Hän on myös eräs heistä, jotka ovat tehneet retken Nooan arkin luokse Araratin vuorilla. Helluntaikonferenssissa Katinalassa James Irwin kirjoitti nimikirjoituksiaan suomennettuun uutuuskirjaansa "Kuumatka" (Ristin Voitto 1977). Hallussani on sellainen teos, ja siitä nimikirjoituksensa kuvataan ohessa. Alkuteoksen kannessa suomeksi: Ja Jumala teki kaksi suurta valoa, suuremman valon hallitsemaan päivää ja pienemmän valon HALLITSEMAAN YÖTÄ. Kuumatka teoksen takakannessa on kuva kuuautosta kuussa ajajineen. Ensimmäinen ihminen sellaisen ratissa oli James B. Irwin. Kuvaliitteessä mm. Irwin lahjoittaa kuussa käyneen Israelin pienoislipun Golda Meirille. James B. Irwin kuoli 61 vuoden ikäisenä vuonna 1991."
Löysin tuon tekstin jostakin kristilliseltä sivulta. Nasan sivuilta löytyy tarkempia tietoja James Benson Irwinistä, esim. valokuvat hautakivistä ja värikuvat miehestä avaruuspuvussa.
Tässä joitakin linkkeja uskovaisesta astronautista James B. Irwinistä:
http://vesuvius.jsc.nasa.gov/er/seh/irwin.htm
http://www.arlingtoncemetery.net/jbirwin.htm
http://www.bookrags.com/biography-james-benson-irwin/in dex.html
http://www.friends-partners.org/partners/mwade/astros/i rwin.htm
http://www.daviddarling.info/encyclopedia/I/Irwin.html
http://www.spacefacts.de/bios/astronauts/english/irwin_ james.htm
http://fi.wikipedia.org/wiki/Apollo_15
Kuumatka
6
594
Vastaukset
- minäkinw
Minäkin uskon hieman Jumalaan,
Minulle on sanottu että mitkään ajatukset eivät ole koskaan syntiä,
vaikka himoitsisi nuorta kaunista iltaisin alastomana jumppaavaa naapurin rouvaa.
Ne muuttuvat synniksi vasta jos jotain tekee tai puhuu.
Mitä mieltä olet,
minä joudun tai saan joka ilta katsella moista ja varsinkin taasen kun syysillat tulee,
näky on kuin olisi elokuvateatterissa.
Pitäisikö minun jotenkin ilmoittaa ja pyytää hänen sulkemaan verhot,
vai katselenko vaan. - Meeri
Minä puolestani muistan sen kerran, kun amerikkalaiset menivät ensi kertaa kuuhun. Taidettiin elää armon vuotta 1967 tai 1968. Se oli kesää ja olin juuri saanut erään vaikeimmista tenteistäni läpi.
Olin nuori opiskelija ja saanut kesätyötä vanhainkodista, jossa auttelin mummoja ja pappoja.
Koko päivän tuli TV-ohjelmaa kuusta, miten ihminen ensi kerran astui kuun maaperälle.
"Siellä on omat vaaransa", huomautin eräälle mummolle. "Niin, sieltä voi tippua", vastasi tämä minulle asiantuntevasti. Puraisin huultani, että en olisi nauranut.
Vanhusten joukossa oli myös kaksi el.uskovaa, yli 80-v. ikäihmisiä kumpikin. Mutta nämä eivät tulleet päivähuoneeseen katsomaan syntinä pitämäänsä televisiota.
"Ei kuuhun voi mennä", he vain hokivat minulle ja "maailmanlopun valeita, maailmanlopun valeita". He pilkkasivat muita vanhuksia, jotka seurasivat kuussa käyntiä TV-lähetyksen välityksellä ja uskoivat näitä "maailmanlopun valeita". Muut vanhukset taas pitivät heitä hiukan erikoisina.
Myös päivälehtien suuret uutiset kuussa käymisestä hämmensivät heitä. Lehdetkin kirjoittivat samoja "valeita", selitti toinen, pienikokoinen mummo, tuikeana minulle. Amerikkaisten käyminen kuussa näytti ahdistavan häntä kovasti ja olevan selvä merkki siitä, että maailmanloppu oli alkamassa. Hän näki siitä myös painajaisunia ja kuvaili niitä minulle, nuorelle tytölle, joka olin aivan eri aikakauden ihminen kuin hän, 1880-luvulla syntynyt. Hän poltti huoneessaan valkoisia kynttilöitä ja selitti minulle Ilmestyskirjan tapahtumia.- Q-hullu
"Minä puolestani muistan sen kerran, kun amerikkalaiset menivät ensi kertaa kuuhun. Taidettiin elää armon vuotta 1967 tai 1968."
Josko nyt tutkisit historiankirjojasi tarkemmin, niin huomaisit, että ihminen kävi ensi kertaa kuussa armon vuonna 1969. - Meeri
Q-hullu kirjoitti:
"Minä puolestani muistan sen kerran, kun amerikkalaiset menivät ensi kertaa kuuhun. Taidettiin elää armon vuotta 1967 tai 1968."
Josko nyt tutkisit historiankirjojasi tarkemmin, niin huomaisit, että ihminen kävi ensi kertaa kuussa armon vuonna 1969....että vuosi oli 1969. En ole tarkistanut.
Vuodella ei ollut minulle suurtakaan merkitystä, koska aivan muut asiat olivat minulle silloin tärkeitä kuin ihmisen kuussakäynti. Sellainen saavutus kuin se ihmiskunnalle olikin. (Ja sellainen saavutus kuin minulle olikin samaan aikaan läpi mennyt vaikea tentti, josta hain merkinnän opintokirjaani. Joten siitähän olisin voinut oikean vuodenkin tarkistaa, vaan kun en välittänyt. Se tuntui toisarvoiselta maailmanlopun rinnalla). - Q-hullu
Meeri kirjoitti:
...että vuosi oli 1969. En ole tarkistanut.
Vuodella ei ollut minulle suurtakaan merkitystä, koska aivan muut asiat olivat minulle silloin tärkeitä kuin ihmisen kuussakäynti. Sellainen saavutus kuin se ihmiskunnalle olikin. (Ja sellainen saavutus kuin minulle olikin samaan aikaan läpi mennyt vaikea tentti, josta hain merkinnän opintokirjaani. Joten siitähän olisin voinut oikean vuodenkin tarkistaa, vaan kun en välittänyt. Se tuntui toisarvoiselta maailmanlopun rinnalla).No, tuliko se maailmanloppu 1968-vuonna? Jehovan todistajat odottivat maailmanloppua 1975, mutta ei tullut, ei! Oliko pettymyksesi Jehovan todistajien luokkaa? Vaikeat tenttisi olivat tärkeämpiä kuin maailmanloppu?
Irwin kävi kyllä kuussa, mutta ei varmasti Nooan arkilla, koska:
a) sellaista ei ole koskaan löydetty
b) koko raamatun vedenpaisumus on pelkkä paikkansapitämätön myytti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1292073
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1051896Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?841669Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy641544Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M331202- 841183
Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm561142- 1101103
Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s471076Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet441023