Osaatteko kertoa, mitähän vaurioita voipi aiheutua, jos laittaa 95:ta dieseltankkiin??
Tiedän, ettei autolla saisi ajaa sen jälkeen ennenkuin väärä polttoaine on imetty pois ja tankki pesty, mutta kun nyt on niin, että olen ehkä epähuomiossa tankannut jo jokunen aika sitten 95:ta dieselautooni.... Sen jälkeen autoa on kyllä tankattu jo dieselilläkin.
Hyviä neuvoja hädässä toivoo autojermu
95:ta dieseltankkiin....
6
1889
Vastaukset
- ppp
mikä auto,tankin koko ,paljonko tankattu 95.ta ,paljon ajettu tank.jälkeen??
- Autojermu
Iso 270 mersu, melkein tyhjä tankki täyteen, ajettu ehkä 1000 km tankkauksen jälkeen, mutta tankattu jo dieselillä sen jälkeen. Kiitos avusta.
Autojermu kirjoitti:
Iso 270 mersu, melkein tyhjä tankki täyteen, ajettu ehkä 1000 km tankkauksen jälkeen, mutta tankattu jo dieselillä sen jälkeen. Kiitos avusta.
tankattu, se pitää paikkansa, jos pelkkää 95 olis tankissa SEN OLISIT JO HUOMANNUT.
EI ongelmia jos et uudestaan ehkä tankkaa 95 sta.
- Nimetön
Ennen ainakin lisättiin bensaa diiselin sekaan kovalla pakkasella ku muuten ei meinannu polttoaine liikkua. Ei vanhoissa diiseleissä ollu mitään haittaa ja luulis sullakin jo oireilevan jos vahinkoa on tullu.
- Autojermu
Kiitos rauhoittavista vastauksista :))
Olis ollut kamalaa, jos uusi auto olisi heti tuhoutunut ja siihen päälle vielä kuullut miespuhujaa....
Hyvää ja turvallista syksyä kaikille automiehille ja -naisille !
- Jukka
Ainakin volkkari ja audi ovat ainakin joskus kultaisella 80luvulla luvanneet, että koneet kestävät 30% bensaa dieselin seassa. Jos bensa huolettaa tankissa niin kannattaa kaataa 2tahti öljyä tankkiin n 0.1-5% ei näy noki testeissä eikä savuna...nykyset öljyt niin hyviä ja 2T öljy korvaa pumpun voitelua, joka on hetkellisesti huonontunut sen takia että bensaa on mennyt sekaan...bensahan on hyvinkin "kuivaa" ainetta...siksi sitä pumpataankin kalvopumpuilla ja dieseliä mäntäpumpuilla, koska seon "rasvaisempaa"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M657262Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1243979Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463876Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art1293148Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn533112HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen472574Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e592375Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka362202KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2482074Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu71904