Niin mikähän auto olisi taloudellisin, joka on varustettu V6 tai suoralla kuutos bensakoneella.
Itsellä joskus oli Mondeo vm.98 manuaali ja sillä ajelin sekalaisessa ajossa 9l/100km maantiellä 7l kaupungissa toki yli 10l. Ainakin valmistajan ilmoittamat lukemat autoille Audi A4 2.4 ja Bmw 320 ovat melko alhaiset joten mitä nämä käytännössä kuluttavat. Ja jos jollakin kokemusta muista taloudellisista kuutoskoneista niin tänne vain ylös.
Itsellä joskus oli Mondeo vm.98 manuaali ja sillä ajelin sekalaisessa ajossa 9l/100km maantiellä 7l kaupungissa toki yli 10l. Ainakin valmistajan ilmoittamat lukemat autoille Audi A4 2.4 ja Bmw 320 ovat melko alhaiset joten mitä nämä käytännössä kuluttavat. Ja jos jollakin kokemusta muista taloudellisista kuutoskoneista niin tänne vain ylös.
Vastaukset 14
Vanhimmat
oma 2,6 V6 Omega manuaaliaskilla kulutti ajotietokoneen mukaan 7,5l/100km parinsadan kilsan maantielenkillä ilmastointi ja vaknop. säädin päällä
Bemarin 523i (touring) 2,5 litrasella suoralla kutosella ja manuaaliaskilla, kuluttaa maantiellä seitsemää-kahdeksaa litraa reilulla ajolla ja viimeisin noteeraus pelkässä kaupunkiajossa useiden rivakoiden kiihdytysten jälkeen tasan 11 litraa... Että ei paha, kun ottaa huomioon senkin, että auto kumminkin jaksaa johonkin jopa liikkuakin ja että alla pyörii about 10 tuumaa leveät renkaat... Että näin.
Toinen bemari, kolmonen tosin ja 2,2 litranen 170hv, kuluttaa maantiellä reilulla ajolla karvan yli seitsemää... Allekin varmasti pääsis, jos vähän hölläis :)
Nämä alle 3 litraa/100 km jutut voi kyllä HIEMAN kyseinalaistaa, sillä minun 1.6 focus ei mene kuin harvoin alle 7.0/km kulutuksell ja normaali matkakulutus on 7.2 litraa. Aiemmin ollut 520 BMW ei nähnyt 7 litraa koskaan, vaikka kuinka yritti pihistellä. Kaupungissa heilahti helposti 13-14 litraa. Ajotietokone toki näyttä ihan haamutuloksia, mutta bensamittarilla sen oikean kulutuksen näkee.
Ilmeisesti siellä päässä on nyt ymmärryksessä jonkin asteista häiriötä. Kuka on maininnut alta 3 litran lukemista yhtään mitään? Moottoritilavuudesta kyllä puhuttiin ja se oli 2,5 litraa...
Se, että sinun 520 ei nähnyt koskaan seitsemää litraa, ei vaikuta millään lailla siihen, mitä minun 523i kuluttaa. Ajotietokoneella ei näitä kulutuksia mitata, vaan tankki täyteen ja katotaan trippimittarista mitä on tultu.
Että näin. Ei tämä minunkaan tekstini ole mikään ainoa oikea totuus, mutta oma kokemukseni kumminkin.
Moi !
Ainakin minun kokemukseni mukaan 520 kuluttaa enemmän kuin 523.
Yhden kerran kokeilin 523iA:ta kuinka pienellä matka-ajossa pääsee. Ajoin Helsingistä Lahteen vanhaa tietä vakionopeussäätimellä noin 80:ä koko matkan (pois lukien Mäntsälän hidaste ja pari muuta). Ilmastointi päällä ja kulutus oli 6.3l/100km. Tämä siis lähes maksimipihistyksellä.
Normaali maantiekulutus suh't reippalla jalalla oli juuri tuo 7-8l/100km. Kaupugissa paloi keskimäärin 12.4.
Nykyinen 530dAT vie matkalla 6.4 reippaasti ajellen, kaupugissa aika tasan 10.
--
Moi !
Ai niin, näissä autoissahan onkin suora kutonen, ei V.
--
Taitaapi olla lexuksen hybridimaasturi, mikä vähimmällä kulkee, vaikka papua onkin lahjakkaasti.
Pienin mittaus 9,1 l/100 km pelkässä matka-ajossa kesällä, ei motaria. Suurin kaupunkipainotteisessa (80%), loput moottoritietä) 14,9 l. Varmaan veisi enemmänkin jos pyörisi vain keskikaupungilla. Moottori onkin amerikkalaista alkuperää joka selittää ainakin yhden litran. Kiertäkää kaukaa jos bensa pitää maksaa itse.
En tiedä, mutta tarkistapa Maximan tiedot. On nimittäin ainakin monena vuonna peräkkäin valittu maailman parhaaksi moottoriksi ja maailman parhaaksi V6:ksi eri tahojen toimesta.
ei ole maailman parhaaksi valittu missään. se on jossain jenkeissä valittu
Ward's Auto World on valinnut sen ainakin yli 5 kertaa parhaaksi moottoriksi, jonka saa Jenkeissä. Ja Jenkeissähän saa melkein kaikkia muita automalleja, paitsi niitä, jotka japanilaiset pitävät itsellään. Euroopassa sellaisia ei ole.
Joku muu taho on myöskin monena vuonna nimennyt sen MAAILMAN parhaaksi moottoriksi, siitä minäkin olen varma.
niin Jenkeissä, missään muualla sitä ei ole kyllä valittu maailman parhaaksi kun se ei edes sitä ole. Ja jenkeissä ei saa kaikkia automalleja sieltä puuttuu lukuisia euromerkkejä... jos olet varma annat varmasti lähteen tähän? ,)
No googletas vähän:
"auto industry’s first awards program to annually recognize outstanding engine performance."
http://subscribers.wardsauto.com/Microsites/Newsarticle.asp?newsarticleid=2666692&srid=10088&instanceid=28351&pageid=5991&magazineid=1004&siteid=26
Googleta myös muita artikkeleita.
Ainakin bemaristit antavat mielellään ymmärtää, että kyseessä ovat nimenomaan maailman parhaat moottorit, jotka valitaan. Näin tekevät myös monet muut valmistajat.
Tittelin nimessä ei tosiaan lue mitään "world's best", mutta ei se kisan ideaa ja toteutusta miksikään muuta.
Ja tosiaan, Nissanin V6 on ylivoimaisesti parhaiten menestynyt moottori tuossa kisassa.
Mutta, sehän ei ollut tämän keskusteluketjun varsinainen aihe.
eipä näy nissania
http://www.ukintpress.com/engineoftheyear/previous04.html