Tuli ostettua golf -00 pariviikkoa takaperin, pestessäni autoa huomasin että vasemman puoleiset ovet on vaihdettu ja maalattu. olisiko myyjän pitänyt kertoa edellä mainituista korjauksista. Onkohan mahdollista vaatia kaupan purkua tai hinnan alennusta. Luusisi että myydessäni sen arvo ei olisi niin hyvä, kuin virheettömän yksilön. Auto on ostettu merkkiliikkeestä ja ajettu 87tkm.
kolariauto
petettykö ?
84117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
"Tavarassa on lain mukaan virhe, jos se ei vastaa niitä tietoja, jotka myyjä on antanut..." (TM 9/05)
Tekniikan maailman numerossa 9/05 on kattava artikkeli autonostajan oikeusturvasta. Eikun kipinkapin kirjastoon.
Moi, taas yksi esimerkki siitä että käytetty auto pitää tutkia TARKASTI ennen ostopäätöksen tekemistä. Pyydä myyjältä selvitys miksi ovet on vaihdettu? Mikäli syynä on esim. toisen auton voimakas kylkeen ajo, koko kori on ollut mutkalla. Myyjän olis pitänyt kertoa kolarikorjauksesta, mikäli auto on ollut puunattavana liikkeessä ko. vika on taatusti huomattu.
Kiillottajat on erikseen, eikä ne tee raporttia joka maalauksesta. Pitää todellakin kaivaa totuus esiin, jos auto on ollut esim ilkivallan kohteena ja naarmutettu niin ei se sen arvoa alenna eikä arvoa. Viisi vuotiasta on todella suuri osa jostain joskus maalattu.
Viimeisen 14 vuoden aikana olen omistanut 4 eri alle viisivuotiasta autoa. Niistä kolmeen eli 75% tuli aikanani peltikorjausta ja maalausta vaatinutta kolaria, joissa yhdessäkään en itse ollut syyssä. Eli tuolla liikkuvissa autoissa useimmissa on jotakin korjattu.
Yhden korjaus oli nimenomaan tuollainen kahden oven korjauksen ja maalauksen vaatinut(nivelbussi veti perällä kyljen sisään). Alkuperäiselle kysyjälle: tarkista erityisesti B-pilari, ettei siinä ole korjaamatta jääneitä ryppyjä tms.
Kannattaa ottaa yhteys kotikunnan kuluttajaneuvojaan. Ei ole mielestäni kaupan purkuperusteet kaukana. Omiin autoihin on vakuutusyhtiön suosittamalla korjaamolla tehty niin surkeaa työtä, että olis ollu oikeusjuttu lähellä jos ei olis varkaat hajottanu koko autoa.
Uus lokasuoja ruostu puhki kahdessa vuodessa, ei ollu massan tippaakaan lokarin sisäpuolella.
TM-lehden kolarikorjaustestien tulokset ei paljon naurata, suurimmat virheet ruostesuojauksessa ja osien sovituksessa. Autokauppa (ja moni muu ala)on usein "mitäs ostit" oikeusturvalla meillä Suomessa.
Jos olisit ostanut autosi saksalaisesta autoliikkeestä, autoliike olisi ilmoittanut peltikorjauksta sinulle kirjallisesti (kauppakirjaan).
Näissä asioissa olemme todella paljon jäljessä. Autoliikkeen (tässä jopa merkkiliike!) asiantuntemuksella ja välineillä tavanomaiset peltikorjaukset ovat helposti todettavissa, joten tietämättömyyteen on turha vedota.
Tämä vaan on suomalaisessa autokaupassa tapa toimia...
Jos 5- vuotta vanhaan kotteroosi on vaihdettu uudet ovat ja ne maalattu, niin vaikeuttaako se auton käyttöäsi? Ajoonhan sinä olet sen ostanut, että näyttelykappaleeksi, vai mitä? Turhaa kitinää, ellei kysessä ole yhteisvarstolla vieraillut auto, jossa kaksikilpisyys pudottaa auton arvoa huomattavasti.
Vakuutusyhtiötkään eivät alenna auton hintaa, vaikkä sitä korjataan ja vaikka olisit itse syytön.
Onko auto kaksikilpinen? Jos on niin siitä olisi pitänyt mainita kauppaa tehtäessä.
Jos autosta on vain vaihdettu ovet ja se on tehty vakuutusyhtiön/maahantuojan hyväksymässä korjaamossa, niin silloin autosi katsotaan olevan yhtä hyvä kuin vastaava alkuperäisillä ovilla.
Myyjä ei monesti tiedä tai tunne auton historiaa, johtuen autojen määrästä ja vaihtuvuudesta. Myyjän näet tulee myydä autoja, eikä ryömiä auton alla tutkimassa mahdollisia virheitä.
Lisäksi joka auton historian kirjoittaminen romaanin muotoon on yllättävän työlästä ja aikaa vievää touhua.