Tervehdys
Ongelma. Olisi tulossa kaksoset ja nykyinen auto on -01 mallinen sedan ford focus. Ei ole mitään hajua minkälaisen tila-ihme tarvitaan lasten vaunujen kuskaamiseen. Itseä ainakin epäilyttää kaksosten rattaiden mahtuminen takakonttiin..?!
Nyt tarvitaankin kommentteja henkilöiltä joilla on kokemusta. Joutuuko tässä nyt vaihtamaan farmariin? Ei siinä mitään, mutta kun vasta muutama kuukausi sitten tuli hankittua tuo nykyinenkin...ja silloinhan ei ollut perheen lisäyksestä tietoa...
Mielellään sitten faktaa, eikä mutua. kiitos :)
Ongelma. Olisi tulossa kaksoset ja nykyinen auto on -01 mallinen sedan ford focus. Ei ole mitään hajua minkälaisen tila-ihme tarvitaan lasten vaunujen kuskaamiseen. Itseä ainakin epäilyttää kaksosten rattaiden mahtuminen takakonttiin..?!
Nyt tarvitaankin kommentteja henkilöiltä joilla on kokemusta. Joutuuko tässä nyt vaihtamaan farmariin? Ei siinä mitään, mutta kun vasta muutama kuukausi sitten tuli hankittua tuo nykyinenkin...ja silloinhan ei ollut perheen lisäyksestä tietoa...
Mielellään sitten faktaa, eikä mutua. kiitos :)
Vastaukset 13
Vanhimmat
Vanhemmillani oli 70-luvulla Ford Escorteja liuta. (Muistatte varmaan ne pyöreät Escortit.) Vanhemmat sitten löivät kaksi kärpästä yhdellä kertaa - tuli kaksoset. Hyvin sopi kaksosten rattaat, vaatteet, vanhempien vaatteet Escortiin.
Taitaa olla sopiminen ennemminkin siitä kiinni, mitä ottaa mukaan ja miten auton pakkaa?
..Auton jokatapauksessa.
Minä kannatan isoa sedania!
Mikään elämäntapa farkku ei riitä.
Itsellä on käytössä reilu 10 vuotias S-sarjan mersu, johon tuplarattaat mahtuu hyvin. Auto on luonnollisesti sedan. Jos rattaista irrottaa pyörät ne mahtuu kokonaisena ja toinen puoli peräkontista jää tyhjäksi. Ilman pyörien irrotustakin tavaraa mahtuu vielä yllin kyllin lastaamalla rattaat täyteen ja alaosan ritiläosan myös.
Muita sedaneita johin ko. rattaat mahtuu on ainakin Audi100, Peogeot 605, MB W124 (=taximalli). Näihin on kokeiltu.
Farmareita joihin ei mahdu on ainakin: Ford Fokus, Opel Astra, Toyota Corolla..näihin on kokeiltu. Muistaakseni johonkin mahtu, jos otti pyörät pois, alaosan erikseen ja laittoin ne sillei kyljelleen pystyyn, mutta sillon ei mahtunut mitään muuta, eikä tainnut oikein takakonttikaan mennä kiinni.
Eli auton pitää olla pientä perheautoa isompi jokatapauksessa.
Käy liikkeissä toteamassa rattaitten kanssa. Suosittelen kokeilemaan myös käytettyjä isoja ns. kalliimpia sedaneita...ne on hyviä :)) Myös kuskin ajonautinnon takia.
Muuten, meillä voisi olla myynniisä 1,5 vuotta vanhat tuplarattaat. ORA on merkki ja ne on kotimaiset tosi kauniilla kuosilla. Kiinnostaako? Laita vaikka postia
[email protected]
9000, Croma ja Thema kylä mahtuu ja hintaa on vähän. Ajettavuus tutkitusti parempaa kuin pikkunylkyissä. Huono puoli ei saa enää kunnollista kuin Saabi edes rahalla Suomesta, muut jo niin vanhoja ja kilometrivammaisia.
Totta puhuen kokeile vaikka huviksesi niin yllätyt!
"Farmareita joihin ei mahdu on ainakin: Ford Fokus, Opel Astra, Toyota Corolla.." :-) Siinäpä asiantuntija!
Itse sain aikoinaan Oran kaksosten yhdistelmävaunut (huom "vaunut" ei rattaita) mahtumaan vanhaan Escorttiin (3 ov -89 = iso takaluukku mutta pieni auto) ilman, että irrotin pyöriä! Ei pidä osta pitkät raattaat (eli peräkkäin istuttavat). Ne ehkä eivät mahdu takakonttiin.
MEIDÄN KOKEMUS ON, ETTÄ AUTO KUIN AUTO RIITTÄÄ (paitsi Fiesta-luokan auto, missä tavaratilan syvyys ei ole riittävä) KUNHAN TAKALUUKKU ON ISO MUTTA, ETTÄ FARMARI ON KÄYTÄNNÖLLISIN KOSKA SILLOIN SAA MUKAAN MYÖS "TURHAAT" TAVARAT.
Suosittelen Focus STW:n hankkimisen. Itse vaihdoimme farmari-Escorttiin kun lapset syntyivät.
Tuopa on hyvä tietää, että sedaniinkin menee. Pitänee tehdä niin, että vasta sitten kun on vaunut hommannut, niin alkaa sitä autoa vaihtamaan. Etenkin kun kerta farmareissakin on malleja joihin tekee tiukkaa tai ei mahdu.
Kiitos tarjouksesta, mutta rattaiden osto on viela hieman aikaista (vk13 menossa)...kaksosista kun ei aina tiedä miten niiden kanssa käy...ei sitten tarvi kuljettaa yhtä lasta kaksosten rattaassa tai jotain :(
Juu tuo focukset STW malli on kyllä päällimmäisenä ollut mielessä jos vaihtopuuhiin aletaan. Sen verran olen ollut tyytyväinen sedaniini. Tosin rengasmelu häiritsee sen verran, että ei harmita vaikka jonkun toisen mallinkin löytäisi :)
Sen verran mekin oltiin pessimistisiä, että odotettiin että lapset syntyisivät ensin.
Onneksi lapset syntyivät terveinä vikolla 40, kolme päivää ennen laskettu aikaa!
Saatiin odottaa uutta farmariautoa 8 viikkoa ennen kuin saimme sen ja kohtalaisesti pärjättiin 3 ovisella :-) koska alussa lähdettiin harvoin pienten kaksosten kanssa mihinkään. Kaupassa kävin yleensä yksin ja sekä sukulaiset että ystävät kävivät meillä...
Mutta nk aikaisemmin sainoin saatiin tavarat (mukaan lukien kaksosten yhdistelmävaunut!) tungettu 3-oviseen Escorttiin (korimalli 86-90), mutta matksustamo oli myös täynnä tavaraa. Nykyään ajetaan uudella Focus-farmarilla (vuosimalli 2002) ja tilaa löytyy joka lähtöön. Hankittiin vetokoukun tähän uuteen autoon niin, että saadaan myös meidän vanhempien pyörät mukaan kyytiin. Väitän, että pärjäät nykyisellä autollakin mutta farmari on sen verran joustava, että se on järkevä hankinta!
Me asutaan pääkaupunkiseudulla. Jätä sähköpostiosoitetta niin voin otttaa yheyttä. En vitsi jäättää omani koska minulla ei ole yleistä osoitetta.
"Etenkin kun kerta farmareissakin on malleja joihin tekee tiukkaa tai ei mahdu."??? Tuttavapariskunnalla on kaksi pientä poikaa (ei kaksosia, ikäero n. 2,5 v) ja hyvin he pärjävär Polon farmarimallilla... Kyllä kaikki farmarimallit riittävät mikäli et kuljeta pinnasänkyjä mukanasi ;-)
Onnea vaan! Teillä on onnelinen aika mutta unettomia öitä edessänne... Me olemme jo voiton puolella :-) Meidän kaksoset ovat jo yli 4 v.
Eli meillä oli sama tilanne kuin teillä muutama vuosi sitten: Me vaihdettiin silloisen 3 ovisen Escortin farmari-Escorttiin heti kun kaksoset syntyivät terveinä. Sen verran olimme taikauskoisia, että emme vaihtaneet autoa vielä silloin kun lapset olivat sikiöasteella. Kuljetiin vanhalla autolla ekat kolme kuukautta. Saatiin kaksosten yhditelmärattaat tavaratilaan muutama pehmeä kassia. Loput tavarat sijoitimme matkustamoon (esim turvakaukalon alle matkustajan jalkatilaan).
Kun lapset olivat pieniä, saimme kaikki tavarat mahtumaan farmari-Escorttiin: Kaksosten yhdistelmävaunut kaksi sitteriä oli aina mukana. Lisäksi tuli kuskattu melkoinen määrää kasseja kun ajettiin esim. mummolaan. Nykyään meillä on aina kaksi lasten pyörää kyydissä...
Eli suosittelen merkin säilyttämisen mutta vaihto farmariin. Focus STW:ssä on tavaratila enemmän kuin meidän Escortissa. Muista vaan hankkia ”koiraverkon” niin, että korkealla sijoitetut tavarat pysyvät tavaratilassa kun jarrutat!
Meillä oli turvakaukalot matkustajan puolella; toinen edessä ja toinen takana. Farmari-Escortissa kun on vain yksi turvatyyny. Nykyään uudessa Focuksessa on 4 turvatyynyä mikä estää tämän järjetelyn :-( Aikaisemmin oli mahdollista valita pois matkustajan turvatyynyn mutta luulen että tämä mahdollisuus on poistunut kun Focuksessa on nykyään kaksi sivuturvatyynyä?
"Toiselle sijalle kiri Ford Mondeo, jonka lasten turvaistuinten suoja oli poikkeuksellisen hyvä"
Tämä on hyvä ottaa huomioon kun tulee lapsia perheeseen... Mikäli rahat riittävät niin hanki Mondeo STW (pituus n. 4,80 m)!
Juu mondeo ei olisi hassumpi, mutta uusi malli on hieman yli budjetin. Vanha malli, joku -00 voisi tietysti olla hyvä vaihtoehto, vaikkei se oikein silmääni miellytäkkään. Tosin eipä farkkuja ulkonäkösä takia ostetakkaan :)
Kuitenkin vastauksista voisi päätellä, että uskallan nykyisellä focuksella odotella ainakin niin kauan kun nassikat syntyy ja vasta sitten alkaa etsiä isompaa.
Tätä tällä kysymyksellä lähinnä hainkin, että olisiko farkku oltava jos siinä vaiheessa kun lapset syntyy. Kiitoksia vastauksista, epätietoisuutta on saatu vähennettyä :)
niin tilat lastenvaunuille riittävät.
Renault Meganessa on suuri tavaratila ja 1,4 moottorilla suht edullinen.
Miten olisi Saab 9-3? Tavaraa mahtuu sisään ihan hyvin, 494 l (VDA). Vanhempi Saab 9-3 2.0t 5d maksaa nyt 29 000 euroa, uudempi malli maksaa varmaankin yli 30 000 euroa. Käytetyn saa melko edullisesti, esim. Saab 9-3 2.0 SE 5d, vm. 1999 aj. 68 000 km, hp. 21 800 euroa.
No ootko miettyny Audi A6 tai Volvo V40? kummatkin ovat perhe autoja jotenka tilaa löytyy.