Kannattaako hankkia 80-l. lopun Range Rover?
Manuaali vai tomaatti?
Miten on vikojen ja kustannusten laita?
Maastossa ja tiellähän se on todella kova peli.
kertokaa kokeneet.
Manuaali vai tomaatti?
Miten on vikojen ja kustannusten laita?
Maastossa ja tiellähän se on todella kova peli.
kertokaa kokeneet.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Alumiinikori, arvaa voiko hitsailla.
Ja arvaapa tarviiko hitsata? Ei toi Birmabright (lentokonealumiini) hapetu ihan yhtä nopeasti kuin pelti. Itelläni -79 Range kovalla lootalla. Aluosissa ei juuri ole sanomista, huonoin kohta etu sisälokarin (peltiä) ja ulkolokarin (alu) kiinnityskohta. Helppo tarkistaa, näkyy kun avaa konepellin. Peltiosat onkin sitten kauttaaltaan hitsailtu, että niin huono juttu se alukori on. Autojen korihan on yllättävänkin samankaltainen kaikissa classic-malleissa.
Jos ostat Rangen saat auton joka on aikakautensa paras yhdistelmä maasto- ja maantieajo-ominaisuuksia. Auto ei kyllä ole mikään edullinen, ei hankkia eikä varsinkaan pitää. Jos haluat hyvän Rangen osto-oppaan ja osaat Lontoota, niin Haynes on kustantanut semmoiset kirjat kuin; Range Rover Purchase And Restoration Guide, Kirj. Dave Pollard sekä Range Rover Owners Workshop Manual. Ainakin jälkimmäistä tuo maahan Alfamer. Maksavat yhteensä noin 60,-, mutta voivat säästää tuhansia ja jos itse korjaa niin ainakin aikaa ja vaivaa.
Myös Rover friendsien sivuilta voi löytyä hyödyllistä tietoa.
Miksei alumiinia voi muka hitsata. Saatana samanlainen se on hitsata ku kaikki muuki hitsattava materiaali.
Minulta ei todellakaan onnistu, on meinaan aika vaikeeta. Toisin kuin rauta, alumiini ei juuri vaihda väriä. Tuppaa kaasun kanssa meikäläiselle käymään niin että lämmitän ja lämmitän, kunnes yhtäkkiä alumiini on täysin juoksevaa ja todellakin juossut pois sieltä missä sitä piti hitsailla. Enkä omista edes omia pulloja. Puikkohitsillä alumiinin hitsaaminen ei ole mahdollista. Korjatkaa jos olen väärässä.
Kyllä vaan puikolla voi alumiinia hitsata. Katteleppa esim. esabin sivuilta.
Ja koko elämäni olen antanut itselleni uskotella ettei moinen ole mahdollista. Kiitos Jorte, ratkaisit pitkään vaivanneen ongelman. Rangea ei tarvi hitsata, mutta kiväärinperä alumiinista projektini on seissyt pitkään liitos ongelmien takia! Ei kylläkään taida lähikaupan hyllystä löytyä noita alumiininhitsaamiseen tarkoitettuja puikkoja. Mutta kyllä ne jostain löytyy.
Varmahan en voi olla, mutta veikkaisin jopa keskinkertaisesta rautakaupasta löytyvän. Kysyppä ihan piruillessaan myös autotarvikeliikkestä.