Laittakaapa hakukoneeseen aspartame desease ja lukekaa! Tässä yksi: http://health.groups.yahoo.com/group/aspartame/message/15302?viscount=100
Aspartaamiko hyvää?
fdgdgdg
3175
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sieltä googlesta löytyy myös kirja, jossa on 1200 aspartaamimyrkytyksen (aspartame poisoning) saaneen tarina. Aivot kärsivät näköjään eniten, mutta mihinkäs niitä aivoja muutenkaan tarvii. Lapset ovat suurimmassa vaarassa aspartaamin kanssa! Kevytlimut pois ja sokeroidut tilalle, kohtuudella...
Sokeri aiheuttaa lukuisia sairauksia, joten sitä ei todellakaan kannata käyttää.
Aspartaamista hihhuloi pieni ja innokas piiri, kuten rokotteiden turmiollisuudesta, sähköyliherkkyydestä ja amalgaamioireyhtymästä. Sinäkään tuskin kuulut tähän hihhulilahkoon, mutta sen sijaan kuulut erääseen P:llä alkavaan, sakariinijauhoja markkinoivaan poppooseen, joka on tällä palstalla hyvin aktiivinen paskapuheineen. ;)
Lähes kaikista elintarvikkeista on jo sakariini poistettu ja vaihdettu turvalliseen aspartaamiin. Miksi teidän jauhoissanne tätä vielä käytetään? Ovatko syynä kustannussäästöt? Aspartaami on toki paljon kalliimpaa. Mutta ettekö välitä yhtään asiakaskuntanne terveydestä?
Ei taida olla teille väliä, jos yksi tai kenties useampikin sadasta pitkäaikaiskäyttäjästänne saa sakariinista syövän? Raha on tärkeintä?
Ha ha. Nettiin voi laittaa melkeinpä minkä tahansa ravintoaineen nimen sanoja "cancer", "disease", "poison" jne. niin aina löytyy joku kirjoitus aiheesta. Useimmar täytty fanaattista roskaa.
Kannattaa huomioida vain oikeat, viralliset tutkimustulokset ja -tiedot ja mennä niiden mukaan. Näiden mukaan aspartaamissa ei ole mitään väitettyjä ja liioiteltuja riskejä. Siksi aspartaamia pidetäänkin turvallisimpana makeutusaineena!
Mielenkiintoista sinänsä nähdä mikä HÄTÄ tietyllä kirjoittajilla on nyt löytyy jotain negatiivista aspartaamista. Mikseivät he etsi sakariinin huonoja puolia kumoavia tekstejä? Ai niin, koska sellaisia ei ole!!! Tästä kertoo omaa kieltänsä se FAKTA että sakariinin käyttö on vähentynyt enää 20:een prosentiin siitä mitä se parhaimmillaan on ollut. Syynä tähän uudemmat ja tutkitusti turvallisemmat makeutusaineet.
En keksi kuin yhden syyn miksi käyttää sakariinia, sen täytyy olla aspartaamia halvempaa.