Marevania syövät

Kertokaahan mitkä kaikki erilaiset asiat vaikuttavat teidän INR-arvon heilahteluunne.
62613
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hei,

Ikävää ensinnäkin, että olet joutunut alkamaan syömään niitä. Tiedän tunteen.

Mutta vastaukseesi. Minulla vaikutti alkoholin ja tupakan käyttö. Ei niinkään mikään muu. Kumpaakaan ei tietenkään olisi enää saanu nauttia, mutta näin tuli tehtyä ahdistuksissani. Ironista.

Mutta nauti elämästä. Ja varo mm pestokastikkeita.
Aurinkoista syksyä.

Manna

Äänestä
  • Kiitos, Manna. Alaikäisen lapseni vuoksi näitä kyselen. Voiko sinun/muiden mielestä esim. virukset aiheuttaa isoja heittoja INR:ään?

    Äänestä

  • tiedonhaluja kirjoitti:

    Kiitos, Manna. Alaikäisen lapseni vuoksi näitä kyselen. Voiko sinun/muiden mielestä esim. virukset aiheuttaa isoja heittoja INR:ään?

    kohonneen inr arvon takana voi olla esimerkiksi antibiootit, sienilääkkeet ja kaikki maksaan vaikuttavat tai siis siellä metab. lääkkeet.Kipulääkkeitä paljon sellaisia vahvoja ja mietoja (Erään rouvan inr nousi jopa vähän li 6:teen kun aloitettiin iv antibiootti ja mukana oli paljon kipulääkkeitä. k vitamiini on myös yksi tekijä jota on joissain ravintoaineissa paljonkin, googlaa niin varmasti löydät. ja varmaankin maksan toimintahäiriöt.

    Äänestä

No se riippuu siitä, millainen on elämäntapa ennestään. Minulle marevaani ei vaikuttanut oikeastaan yhtään mihinkään mitään. En ole muuttaanut mitään, mutta minulla ei ennestäänkään ole elämäntavoissa ollut sellaista, mikä olisi negatiivisesti lääkitykseen vaikuttanut.

Äänestä
  • Eikö sairastelutkaan, flunssat, mahataudit jne vaikuta?

    Äänestä

  • Tiedonhaluja kirjoitti:

    Eikö sairastelutkaan, flunssat, mahataudit jne vaikuta?

    Hei taas!


    Oksentelun ja ripulin yhteydessä kannattaa ottaa verikokeita useimmin sillä lääkkeet eivät kerkeä imeytymään asianmukaisesti.

    Muista taudeista en nyt millään muista mutta nuo tiedän tosiksi. Ja aina kun alottaa jonkun lääkkeet, oli se sitten mikä tahansa, tulee asiasta mainita omalääkärille, jotta mahdolliset inr heittelyt saadaan kuriin.

    Syksyn jatkoja.
    Manna

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiedonhaluja kirjoitti:

Kertokaahan mitkä kaikki erilaiset asiat vaikuttavat teidän INR-arvon heilahteluunne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu