Milloin te ihmiset opitte, ettei (varsinkaan autoliikkeen) pyyntihinta ole sama kuin auton arvo. Ja kääntäen. Hyvityshinta liikkeessä on lähempänä auton arvoa kuin pyyntihinta. Ei maitolitrakaan ole vähittäismyyntihintansa arvoinen, vaan siinä on kate tukku-, kuljetus- ja myyntiportaalle.
Siis: teidän armas kotteronne ei ole sen netistä löytämänne korkeimman hintapyynnön arvoinen.
Tuntuu kuin jokainen luulisi oman autonsa olevan se kaikkien kokoelmien helmi, jossa on käsinkoskematonta lisäarvoa.
Siis: teidän armas kotteronne ei ole sen netistä löytämänne korkeimman hintapyynnön arvoinen.
Tuntuu kuin jokainen luulisi oman autonsa olevan se kaikkien kokoelmien helmi, jossa on käsinkoskematonta lisäarvoa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
hyvittää useimmiten huonommin vaihdossa kuin mihin hintaan yksityinen ostaa autosi..Varsinki ei ihan uusissa isoissa voimakkaissa Premium-autoissa yksityiselle helpompi myydä hyvä sellainen kuin liikkeelle joka sanoo vaan "että tuon itse halvemmalla sen saksasta",vaikka totuus on että niiden tuontiautot on niitä turkkilaisten loppuunajettuja kusetuksia jotka ne vaan saa halvalla ja sitten myy kalliilla nettiautoissa ja muissa.
Pitäähän liikkeen tehdä voittoa,eli ts.myydä kalliimmalla kuin ostaa,siis loogista on että liikkeiden kanssa toimittaessa ei ainakaan tehdä ns."hyviä"kauppoja.
Taisi Armas olla itse näitä kalapuikkoviiksisiä nahkatakkiauton myyjiä tuusulan alueelta kun moisia juttuja mainost...,ah siis maalailee,vai? ;)
Olet kaukana ammattilaisestä höpinöinesi.
Eivät kaikki Saksasta tuodut autot ole turkkilaisten häkeistä. Sitä paitsi merkkiliikkeiden häkeissä pesii vastaavan vuosimallin autoja, mutta yleensä paljon huonmpia kuin turkkilaisten Saksassa, sillä suolatuilla ja kuoppaisilla teillä ajetut "suomiautot" ovat.
Esim. Suomen suurimman ruosteenestoliikkeeen ammattilaisen mukaan suomiautot ovat alustaltaan PALJON huonomassa kunnossa kuin vastaavanikäiset Saksasta tuodut autot. Juttu tästä oli viime kesänä iltapäivälehdessä, joten sinutkin on joku aivopessyt uskomaan satuihin.
Mikä on nahkatakkiauto? Mistä niitä voi ostaa? Myykö Veho niitä?
Tiedän että saksantuonti auto on suomikollegaa:
-paremmin varusteltu (ei verotussyistä alunperin tarvinnut olla riisuttu versio)
-isompi koneinen (sama pointti vakuutusmaksuissa ei niin suuria portaita saksassa ja autossa oltava voimaa autobaanalla)
-ei ruosteinen (4 vuodenaikaa suolaus=autolle maanpäällinen helwetti)
Siksi toin itsekin autoni Saksasta.Pointti oli se,että liikkeet tuo niitä rähjäsempiä (halvalla kilpiin periaate) ja sitten myyvät ne huippuyksilöinä.Siis jos tuontiautoa Suomesta etsit,suosittelen kääntymään omasta kokemuksesta yksityisen puoleen (eivät tuo omaan käyttöön mitään pommeja,vaan pikemminkin parasta mitä saa.Liikkeillä intressinä vaan myydä se tuontiauto heti ja mahd.kovalla voitolla).
Näitä nahkatakkiautoja ei kyllä Vehossa myydä. Olen kyllä kuullut että nahkapäille on kyllä autoja myyty. Onkohan näillä jotain tekemistä toistensa kanssa ?