pahoinvointia e-pillerien lopettamisesta?

pillerit lopettanut

Onko kenellekään tullut pahoinvointia tai huimausta e-pillerien lopettamisen jälkeen? Itse jätin pillerit pois kaksi ja puoli viikkoa sitten ja nyt olen viikon verran kärsinyt kovasta päänsärystä ja huimauksesta. Kiitos vastauksista!

8

8101

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äkkiä

      se alko ja onko ollut aiemmin?

      • pillerit lopettanut

        Viikko siinä meni kun alkoi päätä jomottamaan ja huimaamaan. Oli siis sellainen olo kuin en pystyisi täysin hallitsemaan tasapainoani. Mutta nyt olo on jo parantunut jonkun verran, päätä ei säre juuri ollenkaan.

        Kiitos kaikille vastauksista! Eipä enää tarvitse pelätä, että mikä ihme minua oikein vaivaa...


    • E-pilsuista

      E-pilleriden lopettamisesta tuli huimausta ja paniikinomaisia kohtauksia. Voi olla, että pelkäsin huimausta ja sain paniikkikohtauksia. Hormonitaso elimistössä ilmeisesti laski tai nousi pillereiden lopettamisen jälkeen. Hormonit olivat kuitenkin ihan sekaisin.

    • adsdsaads

      Lopetin pillerit kesällä. Viikon-parin päästä lopetuksesta tuli älytön pahoinvointi. Tulihan siinä useampikin raskaustesti tehtyä, negatiivisia toki kaikki. Eli pahoinvointi tuli ehdottomasti hormonien heittelystä (eli pillereiden lopetuksesta). Yöllä sai halailla posliinia ja välillä ei tahtonut pysyä pystyssä. Kestin tätä kuukauden päivät (!!) ja sitten aloin syömään kiltisti pillereitä uudellen. Oireet hävisivätkin sitten samalla. Tiedä kuinka kauan pahoinvointi olisi vielä jatkunut muutoin, tuskin enää kovin pitkään...

      • pirita

        Olipa hyvä, että luin viestisi. Lopetin pari viikkoa sitten pillerit, ja olen kärsinyt yhä vain yltyvästä päänsärystä siitä saakka. Ajattelin toki, että voisiko se johtua siitä, mutta en ole ollut varma, sillä olen muutenkin flunssainen nyt. Lopetin vielä kaiken lisäksi kesken laatan... Ei ihme, että hormoonit on sekaisin. Toivoisin tulevani raskaaksi mahdollisimman pian kuitenkin, ettei tarvitsisi miettiä kuukautisten epäsäännöllisyyttä. Olen lukenut monia eri keskustelupalstoja viimeisen kahden viikon aikana, sekä lääkäreiden artikkeleita ihmisten kokemuksista pillereiden lopettamiseen liittyen, ja olen tullut siihen johtopäätökseen, että pillereiden lopettaminen saa hormoonit hetkeksi aikaa niin sekaisin, että oireet voivat olla mitä tahansa, yksilöllisiä kuitenkin. Itseäni siis huimaa ja päänsärky on kova.


    • Riina

      En näköjään ollutkaan yksin pahoinvointini kanssa, tässä on nyt 3 viikkoa takana pillereiden lopettamista vaiko jo 4. Ihmettelin ku koulussa meinas väkisin kaatua, ku päässä vaan sumeni.Mutta se meni kyllä ohitse. Noh sitten tuli pahoivointi aamupalaa ei voi kuvitella syövänsä aamulla tai tulee oksennus bussilla matkalla. Tuli myös vaihe, että ei edes ruoka mennyt alas. Nyt taas sekin menee alas..Mutta silti vielä on lieviä oireita. Söin melkeimpä 8-9 vuotta pillereitä.

    • Ei-ikinä-enää-eetä

      Söin pillereitä yli 10 vuotta (meliane) 3 viikkoo lopettamisesta edelleen pahoinvointia, paino tippunut jo muutaman kilon ku ruoka ällöttää/oksettaa. Välillä huimaa hiukan mutta henkisesti tasapainoisesti ja mukavampi olo.

    • Lkoo

      Lopetin pillerit noin 1 vk sitten huimausta pahoinvointia ja ruokahaluttomuutta. Muuten ihan sairaan hyvä olo mieli tasainen jne. Ja söin pillereitä noin 1 vuoden eka aattelin että on flunssa firus liikkeellä mutta ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      133
      1961
    2. 121
      1395
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1170
    4. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      300
      1111
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      63
      1102
    6. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1069
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      141
      1069
    8. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      937
    9. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      94
      907
    10. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      839
    Aihe