pahoinvointia e-pillerien lopettamisesta?

pillerit lopettanut

Onko kenellekään tullut pahoinvointia tai huimausta e-pillerien lopettamisen jälkeen? Itse jätin pillerit pois kaksi ja puoli viikkoa sitten ja nyt olen viikon verran kärsinyt kovasta päänsärystä ja huimauksesta. Kiitos vastauksista!

8

7446

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äkkiä

      se alko ja onko ollut aiemmin?

      • pillerit lopettanut

        Viikko siinä meni kun alkoi päätä jomottamaan ja huimaamaan. Oli siis sellainen olo kuin en pystyisi täysin hallitsemaan tasapainoani. Mutta nyt olo on jo parantunut jonkun verran, päätä ei säre juuri ollenkaan.

        Kiitos kaikille vastauksista! Eipä enää tarvitse pelätä, että mikä ihme minua oikein vaivaa...


    • E-pilsuista

      E-pilleriden lopettamisesta tuli huimausta ja paniikinomaisia kohtauksia. Voi olla, että pelkäsin huimausta ja sain paniikkikohtauksia. Hormonitaso elimistössä ilmeisesti laski tai nousi pillereiden lopettamisen jälkeen. Hormonit olivat kuitenkin ihan sekaisin.

    • adsdsaads

      Lopetin pillerit kesällä. Viikon-parin päästä lopetuksesta tuli älytön pahoinvointi. Tulihan siinä useampikin raskaustesti tehtyä, negatiivisia toki kaikki. Eli pahoinvointi tuli ehdottomasti hormonien heittelystä (eli pillereiden lopetuksesta). Yöllä sai halailla posliinia ja välillä ei tahtonut pysyä pystyssä. Kestin tätä kuukauden päivät (!!) ja sitten aloin syömään kiltisti pillereitä uudellen. Oireet hävisivätkin sitten samalla. Tiedä kuinka kauan pahoinvointi olisi vielä jatkunut muutoin, tuskin enää kovin pitkään...

      • pirita

        Olipa hyvä, että luin viestisi. Lopetin pari viikkoa sitten pillerit, ja olen kärsinyt yhä vain yltyvästä päänsärystä siitä saakka. Ajattelin toki, että voisiko se johtua siitä, mutta en ole ollut varma, sillä olen muutenkin flunssainen nyt. Lopetin vielä kaiken lisäksi kesken laatan... Ei ihme, että hormoonit on sekaisin. Toivoisin tulevani raskaaksi mahdollisimman pian kuitenkin, ettei tarvitsisi miettiä kuukautisten epäsäännöllisyyttä. Olen lukenut monia eri keskustelupalstoja viimeisen kahden viikon aikana, sekä lääkäreiden artikkeleita ihmisten kokemuksista pillereiden lopettamiseen liittyen, ja olen tullut siihen johtopäätökseen, että pillereiden lopettaminen saa hormoonit hetkeksi aikaa niin sekaisin, että oireet voivat olla mitä tahansa, yksilöllisiä kuitenkin. Itseäni siis huimaa ja päänsärky on kova.


    • Riina

      En näköjään ollutkaan yksin pahoinvointini kanssa, tässä on nyt 3 viikkoa takana pillereiden lopettamista vaiko jo 4. Ihmettelin ku koulussa meinas väkisin kaatua, ku päässä vaan sumeni.Mutta se meni kyllä ohitse. Noh sitten tuli pahoivointi aamupalaa ei voi kuvitella syövänsä aamulla tai tulee oksennus bussilla matkalla. Tuli myös vaihe, että ei edes ruoka mennyt alas. Nyt taas sekin menee alas..Mutta silti vielä on lieviä oireita. Söin melkeimpä 8-9 vuotta pillereitä.

    • Ei-ikinä-enää-eetä

      Söin pillereitä yli 10 vuotta (meliane) 3 viikkoo lopettamisesta edelleen pahoinvointia, paino tippunut jo muutaman kilon ku ruoka ällöttää/oksettaa. Välillä huimaa hiukan mutta henkisesti tasapainoisesti ja mukavampi olo.

    • Lkoo

      Lopetin pillerit noin 1 vk sitten huimausta pahoinvointia ja ruokahaluttomuutta. Muuten ihan sairaan hyvä olo mieli tasainen jne. Ja söin pillereitä noin 1 vuoden eka aattelin että on flunssa firus liikkeellä mutta ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mitä

      Haluisin sanoa?
      Ikävä
      126
      1867
    2. Cheek ei enää aio äänestää kokoomusta

      "Erityisen pitkästi hän kirjoittaa Palestiinan tilanteesta ja purkaa turhautumistaan siitä, miten ”Suomen valtionjohto s
      Maailman menoa
      203
      1369
    3. Näytit hyvältä

      Kävelyäsi oli mukava katsoo. Naiselle
      Ikävä
      84
      1326
    4. Joko alat

      Pääsemään irti?
      Ikävä
      71
      1162
    5. Voikkaalla käynnissä iso poliisioperaatio

      Poliiseja valkoisissa suojapuvuissa ja armeijan väkeä runsaasti paikalla , tyhjentävät omakotitalosta räjähteitä, aseit
      Kouvola
      32
      1049
    6. Kansanedustajien palkkioihin roimat korotukset

      Kansanedustajien palkkiot nousevat lokakuun alussa sadoilla euroilla, kertoo eduskunnan palkkiotoimikunta. Ensimmäisen
      Maailman menoa
      106
      916
    7. Kannattaa aina muistaa että ei yritä

      liian tasokasta jos ei itse ole sellainen. 🤷🏻‍♂️
      Ikävä
      75
      862
    8. Mä tiedän missä sä taas olet

      Kaksoiselämää elävä pskiainen.
      Ikävä
      79
      779
    9. Joko sä olet aivan totaalisen rakastunut

      Tai sitten sulla on joku hätänä. Kaikkeni lähestulkoon yrittänyt että perääntyisit mutta ei 😄
      Ikävä
      60
      767
    10. Miksi ei mennyt kuin romanttisissa elokuvissa

      Odotin enemmän mitä olisi voinut meistä tulla. Pienet mahdollisuudet on enää päätyä yhteen kun välttelet.😔 Odotan viel
      Ikävä
      41
      710
    Aihe