Leena Luhtanen jää historiaan yhtenä kaikkien aikojen huonoimmista liikenneministereistä. Hänen kaudellaan maantiet ovat rapistuneet ja mm. rautatieverkosto on lähes katastrofaalisessa kunnossa.
Luhtanen ei ole ymmärtänyt edes oman hallintoalansa käsitteitä. Hänellä on ollut joku ihmeellinen yritys vetää omalle kotiseudulleen liikennemäärärahoja, mutta jopa siinä hän on epäonnistunut.
Ihmetyttää tosissaan miksi ihmeessä Eero Heinäluoma säilytti Leena Luhtasen hallituksessa. Todella omituinen päätös on se, että Luhtasesta tehtiin oikeusministeri. Samalla vieläpä syrjäytettiin yksi Vanhasen hallituksen harvoista onnistuneista ministereistä eli oikeusministeri Johannes Koskinen.
Leena Luhtanen heikko liikenneministeri
3
194
Vastaukset 3
- sotasonni
Ei yksi mies sotaa tee. Teiden kunto on koko hallitusen asia. Kyllä Luhtanen on kova tyyppi. Turhaan haukut.
- MattiLehtonen
muutoin olis heiteetyy riviedustajaksi.
- oikeusministeri mitätön
Olenko nyt ymmärtänyt oikein, koska oikeusministeriö on jotain "saamatonta" vähemmän tärkeää, sinne joutaa laittaa nainen odottamaan hyvää eläkettään. Miksi hän ei saanut odottaa liikenneministerinä? Kertokaapa se.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 100822
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.361780Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38589- 65575
- 71571
- 47568
- 30556
En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä
Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.25530Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48527Jos se onkin niin
Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se27522