Saatana vain houkuttelija?

Lueskelin tuossa pitkät tovit raamattua ja huomasin erään itselleni omituisen asian. Saatana ei oikeastaan tee muuta kuin houkuttelee synteihin ja tuhoon, mutta ei kuitenkaan tee mitään. Sen sijaan Jumala näyttäisi tekevän vaikka ja kuinka paljon kärsimystä ja tuskaa ympärilleen. Kun saatana piinaa ihmistä siihen on kysytty erikseen lupa Jumalalta.
Mikään raamatun asiantuntija en ole, siksi tänne kirjotinkin.
Eikö saatana olekaan niin vaarallinen kuin on opetettu?
9286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Vaara on omassa heikkoudessa. Saatanan voi voittaa, jos voittaa ensin itsensä, koska saatana kuolee, kun voitat itsesi. Jos olet täysin puhdas, ei ole saatanaa sinussa ja olet Kristuksen veroinen.

Saatana on epätäydellisyyden symboli. Kaiken turhan ja pahan vertauskuva.

Äänestä
  • Saatana = Sinun omat heikkoutesi

    Äänestä

Jumala on luonut ihmisen, ja myös Saatanan, mutta ihminen voi itse valita hyvän ja pahan välillä.

Äänestä
  • Totta, Jumala loi ilmeisestikkin myös saatanan.

    Kuitenkin Jumala oli antanut myös enkeleilleen vapaan valinnnan ja vapaan tahdon. Jos ei olisi antanut, olisi ollut ehkä "epäoikeudenmukaista" enkeleitä kohtaan jos heidän olisi pakko totella Jumalaa ilman omaa tahtoaan.

    Saatana kuitenkin tuli ylpeäksi. Mistä niin "paha ajatus" tuli häneen jos Jumala oli luonut vain hyvää?

    Itse olen ajatellut näin, että Jumala määritteli kaiken mikä on hyvää ja kaikki asiat jotka jäivät sen määritelmän ulkopuolelle, olivat pahaa.

    Ylpeyden Jumala oli määritellyt ilmeisesti pahaksi. Miksi? Varmaankin siksi että ylpeys sokaisee monesti ylpeän ihmisen (ja enkelinkin). Nähdään vain oma paremmuus ja unohdetaan ne, keillä menee huonommin ja korostetaan omaa paremmuuttaan. Se taas on heikompiosaisille ikävä asia.

    Ja näinhän kävi Luciferille, hän tuli ylpeäksi omasta kauneudestaan ja hyvyydestään. Hän halusi korottaa itsensä korkeammalle kuin olikaan.

    Jesaja 14:
    12 Kuinka olet taivaalta pudonnut, sinä kointähti, aamuruskon poika! Kuinka olet maahan syösty, sinä kansojen kukistaja!
    13 Sinä sanoit sydämessäsi: 'Minä nousen taivaaseen, korkeammalle Jumalan tähtiä minä istuimeni korotan ja istun ilmestysvuorelle, pohjimmaiseen Pohjolaan.
    14 Minä nousen pilvien kukkuloille, teen itseni Korkeimman vertaiseksi.'

    Siksi Lucifer lankesi - Hän halusi korottaa itsensä korkeammalle Jumalan tähtiäkin.

    Lopputulos oli sota taivaassa ja sen seurauksena Lucifer ja kannattajansa viskattiin alas taivaasta.

    Johanneksen Ilmestys, 12:
    7 Ja syttyi sota taivaassa: Miikael ja hänen enkelinsä sotivat lohikäärmettä vastaan; ja lohikäärme ja hänen enkelinsä sotivat,
    8 mutta eivät voittaneet, eikä heillä enää ollut sijaa taivaassa.
    9 Ja suuri lohikäärme, se vanha käärme, jota perkeleeksi ja saatanaksi kutsutaan, koko maanpiirin villitsijä, heitettiin maan päälle, ja hänen enkelinsä heitettiin hänen kanssansa.
    10 Ja minä kuulin suuren äänen taivaassa sanovan: "Nyt on tullut pelastus ja voima ja meidän Jumalamme valtakunta ja hänen Voideltunsa valta, sillä meidän veljiemme syyttäjä, joka yöt ja päivät syytti heitä meidän Jumalamme edessä, on heitetty ulos.

    Äänestä

Saatana teki Raamatussa vaikka mitä pahaa. Esimerkiksi:

Job 2:7 Niin saatana meni pois Herran edestä ja löi Jobiin pahoja paiseita, kantapäästä kiireeseen asti.

Yllä olevassa saatana teki ne pahat paiseet Jobille. Ennen tuota kohtaa Jumala oli antanut kuitenkin saatanalle siihen mahdollisuuden.

Tästä päästään kysymykseen, että MIKSI Jumala salli pahan Jobille? Se selviää vain lukemalla koko Jobin kirja, mutta lyhesti sen voisi ehkä sanoa näin:

On helppoa uskoa, jos kaikki on hyvin. Jos tulee vastoinkäymisiä, niin vasta sitten se paljastuu onko usko oikeaa uskoa vai vain opittua tapaa joka heti vastoinkäymisten alkaessa kuolee pois (=Rakkauskin kestää vastoinkäymiset, mutta "rakkaus" kuolee vastoinkäymisten alkaessa).

Saatana kyllä houkuttelee synteihin ja tuhoihin, se on sitten ihmisestä kiinni itsestään, että kumpaa hän noudattaa - Jumalan tahtoa vai saatanan tahtoa.

Äänestä
  • Olet löytänyt todella päteviä vastauksia Hermanni.

    Monet liian kevyin perustein syyttävät Jumalaa, joka kuitenkin on PYHÄ. Ei Hän syyttä tee. jos mitä sitten tekeekin.

    Ei kaikki ole Raamatun sanassakaan sitä, miltä ensi silmäyksellä näyttää. Taustat ovat perusteina historian kulussa.

    Jumalattomuus on Jumalan silmissä paha, syvimmässä merkityksessään: Kuinka ihminen voi uhitella Luojaansa vastaan. Kaikkivaltiasta vastaan, joka on ilmoittanut itsestään niin paljon. Kunhan pysähtyisimme tutkimaan Sanaansa,
    niin moni asia selvenisi...ja on selvennytkin..

    Tsempiä tutkisteluun, tutkisteluumme....

    Äänestä

  • Pelle Hermanni

    "Totta, Jumala loi ilmeisestikkin myös saatanan."
    - Raamatussa ei näin sanota, eikä mielestäni edes anneta ymmärtää, että saatana olisi luotu. Saatanan alkuperää ei tiedetä.


    "Saatana kuitenkin tuli ylpeäksi. Mistä niin "paha ajatus" tuli häneen jos Jumala oli luonut vain hyvää? "
    - Eikö saatana ole ollut aina paha eli pahuus ei häneen tullut vaan se on ollut koko ajan.


    "Saatana teki Raamatussa vaikka mitä pahaa. Esimerkiksi:
    Job 2:7"
    - Kyllä, kyllä saatan pahojaan tekee, mutta tuossakin Jumala nimenomaan antoi saatanalle luvan kiusata Jobia.
    Tämä on hieman eri asia kuin mitä ajoin takaa.

    En löydä raamatusta yhtään kohtaa missä saatana tekisi ihmiselle kogkreettisesti pahaa vaan kaikki on pelkkää houkuttelua.

    Äänestä

ei ole vastapoolia, siis 100% tasavertaista. Saatana on enkeli Mikaelin vastapooli.

Jumala tuo onnen ja onnettomuuden.
Jumala on Kaikkivaltias, jokainen hiuksesikin on laskettu ja yksikään niistä ei putoa ilman Jumalan tietoa asiasta.

Paha on hyvän istuin, sillä Jumala on Hyvä ja Kaikkivaltias.
Saatana on kyllä paha, mutta hänkään ei ole Jumalan vertainen vaan jää aina kapinoivaksi alamaiseksi. Jos voitat Saatanan, niin kasvat uskossasi, ja se on siinä oleva hyvä.

Saatana ei voi vahingoittaa sinua suoraan, se voi vain saada sinut lankeamaan ja siten tuhoamaan itsesi.
Sen ainoa tapa kostaa Jumalalle on se että se pyrkii tuhoamaan Jumalan rakkauden kohteen eli ihmisen, sillä ihminen on luotu vain rakkaudesta ja rakkauteen. Mutta ei ole rakkautta ilman vapaata tahtoa.

Äänestä

Se voi vaikuttaa ainostaan ihmisen tahdon välityksellä.
Mitään muuta voimavaikutusta sillä ei ole.
Jumala vaikuttaa vastakkaiseen suuntaan ihmisen tahdon välityksellä sen määrän mukaan kuin Hänelle itseämme annamme.
Sen lisäksi Jumala hallitsee koko maailmankaikkeutta
ja sen toimintoja säätämiensä luonnonlakien avulla.
Näihin luonnonlakeihin kuuluvat myös ihmisille annetut opetukset ja ohjeet.
Jumala oikeastaan ei rankaise vaan antaa seuraamuksia säädöstensä mukaisesti.
Meidän kannalta epämiellyttävät seuraamukset mielissämme kääntyvät rangaistuksiksi.

Ja "rangaistukset" aiheuttavat Jumalan syyttämistä epäoikeudenmukaiseksi.
Totuus on kuitenkin toisenlainen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


musklebil kirjoitti:

Lueskelin tuossa pitkät tovit raamattua ja huomasin erään itselleni omituisen asian. Saatana ei oikeastaan tee muuta kuin houkuttelee synteihin ja tuhoon, mutta ei kuitenkaan tee mitään. Sen sijaan Jumala näyttäisi tekevän vaikka ja kuinka paljon kärsimystä ja tuskaa ympärilleen. Kun saatana piinaa ihmistä siihen on kysytty erikseen lupa Jumalalta.
Mikään raamatun asiantuntija en ole, siksi tänne kirjotinkin.
Eikö saatana olekaan niin vaarallinen kuin on opetettu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu