Sentenced

thegodofallmortal

L.V.R

(lepää vittu rauhassa)

Kiitos Sentenced mahtavasta musiikista. Tänä iltana nähdään viimeistä kertaa. Kuopiossa.

"why don´t you just put thy head to the noose?"

22

3275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miss_Dark

      aika kova keikka.

    • saatan

      Eikö se viimeinen keikka olekaan Oulussa?

      • ..............

        viimeistä kertaa KUOPIOSSA


      • sun won't shine on me
        .............. kirjoitti:

        viimeistä kertaa KUOPIOSSA

        juu.. 7 vuotta aika lailla paljon bändiä kuunnelleena ajattelin että eiköhän sitä olisi nyt aika, ensimmäistä ja viimeistä kertaa käydä sentenced katsomassa. varsinkin kun lähes koti-oven tuntumassa keikkapaikka. sinne siis, kalliit liput ja kaikki hommattuna.
        ensinnäkin keikka alkoi myöhässä. no ei siinä, hyväähän täytyy aina odottaa(?!) ja hyvältähän se musiikki tietysti kuulosti. mutta sitten se tauko.. tottakai sen ymmärtää että ääni ei aina kestä, mutta mikä pakko oli iskeä noin paljon keikkoja noin lyhyelle aikavälille??? mahtava olisi ajatella että se oli pelkästään fanien takia mutta taidan olla turhan realistinen siihen. kaikesta huolimatta, sentenced, rest in peace ja bändin tyypeille hyvää jatkoa!


      • thegodofallmortal

        Kuten hyvin olisit voinut ymmärtää. Tarkoitin että minä näen heidät viimeistä kertaa..


    • lopettaa...bändi saanutku mielestäni kaksi hyvää levyä ja niitäkään nämä "tosifanit" eivät edes ole kuulleet eli Shadows of the Past ja North From Here.

      • Uusin "The Funeral Album" ei iskenyt ainakaan minuun samalla tavalla kun bändin aikaisemmat levyt. North From Here ja "Shadows Of The Past" on muuten todellakin Sentencedin parhaat albumit, siitä huolimatta nämä eivät vaan ole silti niin kovassa suosiossa näiden nykyisten fanien keskuudessa.

        Yksi Sentencedin parhaista levyistä on myös "Story" Greatest Kills, tässä albumilla oli bändin vanhaa tuotantoa. Tässä levyllä oli myös cover-biisinä Iron Maidenin "The Trooper" joka on mielestäni yksi parhaita cover-versioita.


      • DarkFear kirjoitti:

        Uusin "The Funeral Album" ei iskenyt ainakaan minuun samalla tavalla kun bändin aikaisemmat levyt. North From Here ja "Shadows Of The Past" on muuten todellakin Sentencedin parhaat albumit, siitä huolimatta nämä eivät vaan ole silti niin kovassa suosiossa näiden nykyisten fanien keskuudessa.

        Yksi Sentencedin parhaista levyistä on myös "Story" Greatest Kills, tässä albumilla oli bändin vanhaa tuotantoa. Tässä levyllä oli myös cover-biisinä Iron Maidenin "The Trooper" joka on mielestäni yksi parhaita cover-versioita.

        Lainaus edellisestä "Yksi Sentencedin parhaista levyistä on myös "Story" Greatest Kills, tässä albumilla oli bändin vanhaa tuotantoa. Tässä levyllä oli myös cover-biisinä Iron Maidenin "The Trooper" joka on mielestäni yksi parhaita cover-versioita."


        Tuohan on kokoelmalevy ja The Trooper löytyy samannimiseltä miniCD:ltä vuodelta 1993 eli Shadows of the Pastin ja North From Heren välistä.


      • tosifanittaja

        Mikä helvetti siinä on että ne kaksi ensimmäistä/ensimmäinen, joissa paskimmat soundit on aina niitä PARHAITA? Mitä vikaa uudessa on?? Siis kyllä vanhoista pidän minäkin mutta miten muka ne vanhoja kuuntelevat olisivat muka enemmän tr0000000faneja??


    • thegodofallmortal

      Olen sitä mieltä että on ollut kaksi Sentencediä. Villen ja Tanelin. Eka Sentenced vietti hautajaisensa jo aikoja sitten ja itse puhunkin nyt tämän toisen Sentencedin lopettamisesta.

      Enkä oikein osaa vertailla että kaks ekaa oli parasta ja loput paskaa. Jarvan aikaset levyt olivat helvetin kovia, mutta ihan eri musatyyliä kuin Villen aikaiset. joten niitä on ihan turha vertailla...

      • Sdae

        Alustavien tietojen mukaan molemmat miehet nousisivat lauteille tänään Oulussa.


      • afasd
        Sdae kirjoitti:

        Alustavien tietojen mukaan molemmat miehet nousisivat lauteille tänään Oulussa.

        Tunnin setti tanelin vetämänä
        tunnin setti jarvan vetämänä
        vielä tunti tanelia...


      • VRaaaa
        afasd kirjoitti:

        Tunnin setti tanelin vetämänä
        tunnin setti jarvan vetämänä
        vielä tunti tanelia...

        tainnu mennä puurot ja vellit, taneli jarva ja ville laihiala sekaisin?


    • Demonium

      Harvapa bändi osaa laskeutua hautaan yhtä arvokkaasti kuin Sentenced. Ikävä tulee, sille ei maha mitään ja tyytyväinen olen että ehin näkemään ne pari kertaa, Sauna Openissa ja Pakkahuoneella pari viikkoa sitten.
      Ei voi muuta kun arvostaa tuota päätöstä, sillä mitä suotta jatkamaan jos ei hommaa enää jakseta hoitaa täysillä eikä intoa ole. Sillon ei tule muuta kun paskaa. Ja kunnioitusta herättää sekin ettei sorruta jatkamaan pelkän rahan takia, niinkun monen bändin kohdalla on käynyt.

      RIP Sentenced

      • KaamosMaster

        Onneksi ehin kerran nähä Sentencedin. Empä kyllä humalan takia juuri mitään muista, mutta tulipahan nähtyä. Viime vuoden Qstockissa siis.

        Hieno bändi ja tyylikäs lopetus.


    • witheringsilence

      Oli kyllä viisas päätös vihdoin lopettaa, ajoissa . Vaikka sentencedin suurkuluttaja olen ollukin pitkän aikaa (kaikki levyt löytyy) niin loppua kohden kokoajan kaupallisempaan suuntaan menivät.

      • thegodofallmortal

        mie oon kuitenki edelleen sitä mieltä, että jos bändi tekee just sitä musiikkia mitä itse haluaa tehdä niin ei se ole kaupallista. kaupallista musiikki on sitten kun mietitään että mikä myis parhaiten ja mitä ihmiset haluais bändiltä kuulla..

        Sentenced on mielestäni aito ja rehellinen ja teki joka levyn niinku itse halusivat.


    • Anonyymi

      Uskallampas nyt sitten sanoa että senarit tulee takaisin.

      • Tuskin sentään. Vaikkakin yksi kaikkien aikojen tärkeimpiä bändejä itselleni, mutta silti en toivo mitään ylösnousemusta eri miehityksellä...


      • Anonyymi

        Ei tee paluuta, Miika on aivan korvaamaton.


    • Anonyymi

      Senkkareiden paras biisi on 'romostelua Oulussa".

    • Anonyymi

      Vittukön ne tietää sen jo, RÖÖ!

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      202
      4218
    2. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      146
      3778
    3. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      95
      3152
    4. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      43
      1589
    5. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      19
      1438
    6. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      25
      1375
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      33
      1367
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      27
      1341
    9. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      116
      1130
    10. Martina haluaa Marbellaan

      Martinan tekisi mieli ottaa lennot Marbellaan, jossa näkisisi kauniita ja hyväntuulisia ihmisiä. No sitten pitää matkust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      1053
    Aihe