Globalisaation tavoite

on tällainen

Riistokapitalismi on globalisaatiota ajavien tavoite. Kapitalistit, jotka jo nyt omistavat suuromaisuuksia, haluavat varmistaa asemansa tulevaisuudessakin niin, että omistuksen turvin voi elää kuten kartanonherra ennenvanhaan. Tämän järjestelyn edellytyksenä on se, että suurin osa väestöstä elää nälkäpalkalla, tuottaen ylellisyystavaroita ja -palveluita niska limassa "kartanonherroille". Riistokapitalismiin, joka käyttää työvälineenään globalisaatiota, kuuluu vauraan keskiluokan häviäminen niin, että jäljelle jää vain äärimmäisen rikkaat ja äärimmäisen köyhät. Se on paluuta oheisen kuvasarjan amerikan arkipäivään ympäri maailman.

http://www.american-pictures.com/roots/chapter-6.htm

3

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täysin oikeassa

      näkemyksesi ja Tarja Halosen kanssa.

      • sitten tekee juuri

        päinvastoin? Hän kannattaa globalisaatiota, eli suurpääoman valtaa maailmassa!! Älkää olko hölmöläisiä ja äänestäkö keisarin uusia vaatteita!


      • sitten tekee juuri kirjoitti:

        päinvastoin? Hän kannattaa globalisaatiota, eli suurpääoman valtaa maailmassa!! Älkää olko hölmöläisiä ja äänestäkö keisarin uusia vaatteita!

        Keisarin Vaatetus Oy:ssä tulosvaroituksen.

        Väkeä lentää mäkeen kuin näinä päivinä.

        Uskon että persaukisten yhdistykseltä (maailman suurin jaosto)
        puuttuu keinot globalisaation pysäyttämiseen.

        Taho, joka ei tsekkaa näitä viestejä voisi tilannetta muuttaa:
        Halkaisijaltaan 100 km jööti Aurinkokunnan asteroidi vyöhykkeeltä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1083
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      847
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      783
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      529
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      525
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      521
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe