suhde tuntuu kuihtuneen

jere

Olen seurustellut tyttöystäväni kanssa kohta noin kolme vuotta.Alkukesästä lähtien on suhde alkanut tuntunut hyvinkin yksipuoliselta. Itse haluan suhteelta läheisyyttä ja yhdessä oloa, mutta näin tapahtuu ehkä kerran viikossa.
Hän tekee paljon töitä, mikä ei minua haittaa, mutta aina kun on vapaata niin hän pääsäntöisesti lähtee kavereidensa kanssa baariin. Seuraavana päivänä saan kuskata kaupasta ruokaa ym. kun hän makaa sängyssä.
Yhdessä hän ei halua baariin lähteä, tai sitten minun pitäisi olla selvinpäin... kun ei kuulumma jaksa kattella mua kun olen ottanut muutaman (ja tarkoitan muutamalla 6 olutta!)
Seksiä tätä nykyä harrastamme noin 2-3 kertaa kk. Itselläni on kuitenkin ihan normaalit tarpeet ja tuo määrä on mielestäni liian vähän.

Aina kun ottaa puheeksi suhteesta puhumisen ja kerron mitä haluaisin suhteelta niin komennentti on yleensä et: "jätä mut sitten"

Rakastan häntä edelleen, ja hän on "sitä mitä haluan" sen yhden päivän viikosta, mutta viikossa on seitsämän päivää...

kannataako yrittää vielä vai pitäisikö vain luovuttaa?

5

1253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Silja

      Ehkä tuollaisena suhde ei kestä kovin kauan. Jonkinlainen muutos voisi suhteen pelastaa, mutta minkälainen muutos.

      Jos suhde on kuitenkin päättymässä, ei mitään vahinkoa tapahdu, vaikka kävisit vieraissa. Se voisi siirtää suhteen jatkumista.

      Ihmisten seksitarpeet ovat niin erilaisia. Itse haluat sitä joka päivä mutta kumppani vain joka toinen viikko. Miten sellaisen kanssa voisi elää?

    • Nimetön

      Tuntuu siltä että tyttö on kyllä lopettamassa, jos näin jatkuvasti käyttäytyy. Varsinkin jos hän ei edes halua puhua asiasta vaan hyppää suoraan ultimatumiin. Ehkä olisi parempi sitten jättää hänet, jos et tunne itsestäsi välitettävän - ei ole syytä olla saatavilla toiselle jos tämä ei arvosta sitä.

    • Itse olen nainen ja olen seurustellut kolme vuotta ja mieheni rupesi aivan samanlaiseksi kun sinun tyttöystäväsi.Aina kun kysyin mikä mättää kaikki ok ja asioita vain mietin ja pohdin ja aina vetosi raha asioihin.MUTTA NUY SELVISIKIN ETTÄ HÄNELLÄ OLI SAMAN AIKAAN SYNTYNYT 2003 TOINEN LAPSI KUN MEILLEKKIN ELI OLI PETTÄNYT MINUA KOLME VUOTTA..Eli jos vaikka sun tyttöystävälläsi onkin toinen kumppani mutta ei vaan pysty kertomaan..Ole vaan valmiina että joku päivä teidän suhde kaatuu..Kokemusta on paljon ja suruja...

    • se kusettaa sua

      selvä peli. Sillä on joko toinen tai sitte se harkitsee toista.
      sua se vaan käyttää hyväkseen.

      hoida itelles kämppä kaikessa hiljaisuudessa ja kun muuttojutut on valmiit ni kerro.
      sano sille ettet enää rakasta

      • Olen samaa mieltä ota ja jätä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      92
      7200
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7129
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      121
      6765
    4. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      64
      6285
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      97
      5618
    6. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      3
      5564
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5434
    8. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      65
      5275
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      43
      5148
    10. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4656
    Aihe