Keskestelu kärsii ilmiselvästi verenvähyydestä. Ei herätä ajatuksia ja mikä pahinta, ei mitään tunteita. Ehkä keskustelijoiden tietopohja yksinkertaisesti ei riitä yhtään mihinkään. Kuinka kauan vielä pitää odottaa että tutkimus etenee riittävästi luodakseen pohjan todelliselle keskustelulle?
Kuinka ihmeessä keskustelu voi olla tällä aivan järkyttävän alkeellisella tasolla vaikka aikaa on tuhlattu jo näin paljon? Johtuuko tämä tutkijoiden surkeudesta vai menetelmien tehottomuudesta?
Jos veikkaisin molempia olisin varmasti oikeassa.
Väsähtänyttä keskustelua
13
689
Vastaukset
- ............
mitä enemmän tietää sitä vähemmän sanottavaa.
- mie taas
sanoo....viisaat istuvat vaiti varjossa...
- lähellä
mie taas kirjoitti:
sanoo....viisaat istuvat vaiti varjossa...
Ajoittain vaikuttaa siltä kuin keskustelijat olisivat äskettäin leikkineet vielä hiekkalapioilla
päiväkodin hiekkalaatikolla kurahaalareissaan. - jaina
lähellä kirjoitti:
Ajoittain vaikuttaa siltä kuin keskustelijat olisivat äskettäin leikkineet vielä hiekkalapioilla
päiväkodin hiekkalaatikolla kurahaalareissaan."Ajoittain vaikuttaa siltä kuin keskustelijat olisivat äskettäin leikkineet vielä hiekkalapioilla
päiväkodin hiekkalaatikolla kurahaalareissaan."
Eikös se ole ikäänkuin näiden palstojen funktio? - seppo
mie taas kirjoitti:
sanoo....viisaat istuvat vaiti varjossa...
seppo sanoo...mee sinne missä paskaa taputellaa,nii saatat jotain oppiakki..(ei ollu sulle kohdennettu..ihan niiku yleisesti)
- Strotaapatti
Niin. Tällä tieteen alaisuuteen liittyvällä ateistipalstalla ei näy häivähdystäkään ateistien välittämänä ateismiin liittyvästä tieteellisestä tiedosta.
Nähtävästi se johtuu ateistien mielenkiinnon puutteesta tutkia ateismia yhtenä tieteemme osa-alueena.
Nähtävästi tutkijat eivät pysty tai osaa käyttää oikeita menetelmiä saadakseen tieteelliset perusteensa julkituotua edes ateisteille puhumattakaan muista kansalaisista.
Herää vain kysymys pitäisikö kansalaisten pystyä keskustelemaan olemassaolevista asioista ja ilmiöistä tieteellisin perustein.
Kansalaisilta ei voi vaatiakaan tämänkaltaisia valmiuksia. Eiväthän siihen pysty edes eri alojen tieteentekijät keskenään.
Olisi edistystä jos niin ateistit kuin uskovaisetkin pystyisivät vaihtamaan ajatuksia keskenään olevassaolevan elämän rakenteista ja niiden tuottamista ilmiöistä omilta arvo- ja kokemuspohjiltaan.
Meistä jokainenhan pystyy tarkastelemaan Itse Suurta Elämää omista lähtökohdistaan käsin.
Ja elämän erilaisista ilmiöistä seurauksineen (vaikkapa poliittisesta päätöksenteosta, tieteemme saavutusten käyttöönotosta ymv.)voi vaihtaa ajatuksia keskenään niin Jumalaan uskova kuin uskomatonkin.
Nythän on käynnissä leikki hiekkalaatikolla; toinen rakentaa hiekkalinnan ja toinen tulee ja särkee sen tai yrittää särkeä.
Kun ateistin jatkuvasti vetoavat tieteeseen, joka joutuu myös jatkuvasti tarkistamaan käsityksiään eri aloilla, niin miksei ole perustettuna professuuria ateismille?
Englannissa perustettiin vast`ikään professuuri parapsykologisille eli yliluonnollisille ilmiöille.
Aikansa kutakin.- Kommentti!
Jos kaltaisesi oivaltajia pohtisi täällä enemmän ääneen, ateisteista saattaisi olla jopa haastetta;)
Hyvää Viikonloppua! - .että.
Kommentti! kirjoitti:
Jos kaltaisesi oivaltajia pohtisi täällä enemmän ääneen, ateisteista saattaisi olla jopa haastetta;)
Hyvää Viikonloppua!voisi että ateisteista tulisi puutetta! :-¤
- hihhuli
.että. kirjoitti:
voisi että ateisteista tulisi puutetta! :-¤
Ketä me silloin käännyteltäisiin, poltettaisiin rovioilla, peloteltais helvetillä jne.
Kamala ajatus;)
- Gonzales
tämä väsähtäneisyys. Kaikki aiheet on jo käsitelty. Muutamat niistä jo kaksikin kertaa.
Eikun vanhat keskustelijat vaihtoon ja tuoreet kehiin. Voisi näin aloittaa rundin alusta.- pädämdämdäm
on..................ateismin perusteet
- Kristian Kierrättäjä
..niin kulttuuri rikastuu
http://www.nakokulma.net/keskustelu/index.php?board=1.0 Täällä on kyllä jauhettu kaikki asiat niin moneen kertaan eri tavallla, että uutta on vaikea keksiä. Hyvät aiheet valuvat sivuille 300-2469, eikä niitä jaksa enää kukaan lukea.
Ja kukaan ei jaksa toistaa itseään niissä uudessa 3489092 aiheessa, joihin vastasivat jo kauan sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4346173- 875480
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest514477- 543996
- 803983
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse33616SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933549Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1213274Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713251- 432309