sietämätön kirvely ja haavaumat varsinkin pepun lähellä.Olinko nyt allerginen Gyno-daktarinille vai, onko tulehdus tms levinnyt.Mitä tehdä?
Antibiootit..Gyno-daktarin ja
mira
1310
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Käytätkö Gyno-Daktarinia antibioottihoidon takia?
Jos alkuperäinen vaiva on hiivasienitulehdus ja käytät siihen Gyno-Daktarinia, eivätkä oireet ole helpottuneet vaan päinvastoin, voi kyseessä olla joku muu tulehdus alapäässä -> lääkäriin. Hiiva ja bakteeritulehdus voivat olla myös samaan aikaan. Kauanko olet käyttänyt Gyno-Daktarinia? Hiiva voi levitä ulkosynnyttimiin asti ja silloin kannattaa käyttää voidemaista Gyno-Daktarinia ulkosynnyttimiin emätinpuikon ohessa.
Bakteeritulehduksen erotat lähinnä valkovuodosta, hiivassa se on kokkareista ja hajutonta, muussa tulehduksessa siihen liittyy yleensä epämiellyttävää hajua. Jos olet epävarma, käy näyttämässä vaivaa lääkärissä.
Jos syöt antibioottia ja käytät Gyno-Daktarinia siitä johtuvaan hiivaan, niin kannattaa lääkkeen määränneelle lääkärille mainita hankalasta hiivasta. Hän voi tarvittaessa määrätä tehokkaamman hiivalääkkeen suun kautta otettavaksi.
Toki voihan se olla allergiaakin.