Kaltaiseni luuserit eivät voi kaikessa surkeudessaan muuta tehdä kuin turvata Jumalaan ja toivoa hänen johdatustaan. Toisaalta silloin voi edes olla vapaa maailman tyhjyydestä.
Ateismi on vahvojen tie
9
588
Vastaukset
- Ifrit
Riittävän vahvaksi tulemiseen ei tarvita muutakuin yritystä. Ota mielummin joku harrastus joka kiinnostaa ja mene siihen mukaan täysillä, saat varmasti enemmän sisältöä kuin jumalista. Vaikutat mielestäni jotenkin masentuneelta, ehkä kannattaisi puhua jonkun auttajan, esim. kuraattorin kanssa?
- Julistaja
Näin haen itselleni sääliä ja huomiota.
Henkisesti heikkoja on myös ateisteissa. Se ei tee ketään vahvaksi, ettei usko johonkin olentoon, johon toinen uskoo. Mutta jos uskoo siksi, että päässä naksuu tai siksi, että se vaan tuntuu hyvältä, niin sitten on heikko. Ja se ei ole kehäpäätelmä.
- ateisti pelkuri
Kaltaiseni luuserit eivät voi kaikessa surkeudessaan muuta tehdä kuin turvata ateismiin ja toivoa saavansa siltä lohdutusta. Toisaalta silloin voi edes olla vapaa elämän tarkoituksesta.
Olen niin onneton, elämäni on täysin tyhjä, turha ja tarkoitukseton. Elämäni on Itsemurha.- Atte Ateismi
Uskikset ovat mielikuvituksettomia. Kaikista maailman suunnista ja mahdollisuuksista he tuijottavat vain yhteen kuin aasi joka kulkee porkkanan perässä. Tavoittelee, tavoittelee, mutta kiinni ei saa. Ja haukkuu kaikkia muita, jotka väittävät maailmassa olevan muutakin kuin se yksi porkkana.
- @teisti
Atte Ateismi kirjoitti:
Uskikset ovat mielikuvituksettomia. Kaikista maailman suunnista ja mahdollisuuksista he tuijottavat vain yhteen kuin aasi joka kulkee porkkanan perässä. Tavoittelee, tavoittelee, mutta kiinni ei saa. Ja haukkuu kaikkia muita, jotka väittävät maailmassa olevan muutakin kuin se yksi porkkana.
Hyvin sanottu :)
- Apostoli34
Olen luuseri, epäonnistuin ja turvasin Jumalaan.
Olet oikeassa. Mutta mitä on vahvuus? Ulkoista vai sisäistä?- uskmtn hlö
machoilua. Peritty jostain paimentolaiskulttuurista?
Minä en kuritta kasvanut enkä aio kunniatta kuolla, sanoi entinen itsemurhapommittaja. - Apostoli34
uskmtn hlö kirjoitti:
machoilua. Peritty jostain paimentolaiskulttuurista?
Minä en kuritta kasvanut enkä aio kunniatta kuolla, sanoi entinen itsemurhapommittaja.hieman eri mieltä kuin moni muu uskovista. Mielikuvat ovat kaukana machoilusta. Tuntemani uskovat mummot ovatkin todella machoja tai ne tytöt, jotka eivät levittele seksikokemuksiaan joka palstalla tai pojat, jotka mieluummin ottavat turpiinsa kuin lyövät takaisin (taitaa olla harvassa uskovienkin joukossa).
"Ylpeyttä Jumala vihaa, nöyryyttä hän rakastaa.", miten tuo vastaa machoilua? P.s kristinuskoon ei kuulu itsemurhapommittaminen. Vaan lähimmäisenrakkauden julistaminen ja ko. pommittajille saattoi olla hieman karvas pala niellä ajatus:"Rakastakaa vihollistanne ja rukoilkaa niiden puolesta, jotka teitä vainoavat." -Jeesus-.... Eli älä sotke uskonnollisuutta ja Jeesuksen opetuksia.
Olet oikeassa, uskonto/uskonnollisuus voi mainitsemiasi asioita painottaakin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?893794- 252136
- 2002062
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell871604PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3501516Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale901181Varoitus kyläläisille Suomussalmella
Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo161163- 931120
Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.32995Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72926