Haluaisin ihan mielenkiinnosta kuulla salaliittoon uskovien ihmisten mietteitä seuraavasta asiasta (erityisen mukava olisi kuulla esim. 11syyskuu.orgin pääjehuilta).
Tämä "salaliiton paljastus" näyttää etenevän kovin hitaasti. Nyt iskuista on kulunut jo yli neljä vuotta. Ihmettelenkin, että vaikka moinen asia saataisiin "todistettua", mikä sen välitön hyöty olisi? Alettaisiinko terrorisminvastaisia lakeja yms kumoamaan ympäri maailmaa? Ei. Koska terrorismi (tässä ei valtio-) on uhka, vaikka se ei olisikaan aiheuttanut syyskuun 11. iskuja. Lontoon, Madridin, Turkin, Saudi-Arabian, Balin yms iskut vahvistavat tämän. Olen täysin varma, että arabimaailmassa (ja muiden maiden muslimiväestössä) on tuhansia ihmisiä, jotka ovat valmiit uhraamaan henkensä itsemurhaiskuissa. Vai ettekö te ole samaa mieltä? Eikä terroristien tarvitse olla muslimeja (he vain vaikuttavat olevan valmiimpia tekemään itsemurhaiskuja). Syyskuun 11. jälkeen on siis vain herätty siihen todellisuuteen, joka on vallinnut jo vuosia.
Bush on enää presidenttinä reilut kolme vuotta. Useat muutkin johtohenkilöt tulevat vaihtumaan lähivuosina. Mitkä ovat siis niitä konkreettisia asioita, joita näillä salaliittospekulaatioilla voidaan saavuttaa? Toki ymmärrän sen, että vastuulliset olisi saatava kiinni, mutta miksi juuri tämä rikos olisi niin erilainen muihin verrattuna, että pelkästään tämän syyllisten löytämisen takia asia halutaan paljastaa ympäri maailmaa? Mikä on esimerkiksi se perimmäinen syy 11syyskuu.orgin ylläpitäjillä jahdata tätä "totuuden paljastamista" niin voimakkaasti?
Tämä "salaliiton paljastus" näyttää etenevän kovin hitaasti. Nyt iskuista on kulunut jo yli neljä vuotta. Ihmettelenkin, että vaikka moinen asia saataisiin "todistettua", mikä sen välitön hyöty olisi? Alettaisiinko terrorisminvastaisia lakeja yms kumoamaan ympäri maailmaa? Ei. Koska terrorismi (tässä ei valtio-) on uhka, vaikka se ei olisikaan aiheuttanut syyskuun 11. iskuja. Lontoon, Madridin, Turkin, Saudi-Arabian, Balin yms iskut vahvistavat tämän. Olen täysin varma, että arabimaailmassa (ja muiden maiden muslimiväestössä) on tuhansia ihmisiä, jotka ovat valmiit uhraamaan henkensä itsemurhaiskuissa. Vai ettekö te ole samaa mieltä? Eikä terroristien tarvitse olla muslimeja (he vain vaikuttavat olevan valmiimpia tekemään itsemurhaiskuja). Syyskuun 11. jälkeen on siis vain herätty siihen todellisuuteen, joka on vallinnut jo vuosia.
Bush on enää presidenttinä reilut kolme vuotta. Useat muutkin johtohenkilöt tulevat vaihtumaan lähivuosina. Mitkä ovat siis niitä konkreettisia asioita, joita näillä salaliittospekulaatioilla voidaan saavuttaa? Toki ymmärrän sen, että vastuulliset olisi saatava kiinni, mutta miksi juuri tämä rikos olisi niin erilainen muihin verrattuna, että pelkästään tämän syyllisten löytämisen takia asia halutaan paljastaa ympäri maailmaa? Mikä on esimerkiksi se perimmäinen syy 11syyskuu.orgin ylläpitäjillä jahdata tätä "totuuden paljastamista" niin voimakkaasti?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Miksi Bodomin murhaajaa yritetään yhä selvittää, mikä sen välitön hyöty on? Miksi murhia yritetään yleensäkään selvittää, uhrihan pysyy kuitenkin kuolleena? Yhtä typerä kysymys kuin tuo sinun esittämäsi.
Terrorismin uhasta nyt voi olla montaa mieltä. Minusta se on aika pieni uhka kaikkiin muihin verrattuna. Tiedotusvälineet vaan mässäilee sillä ja lietsoo täysin suhteetonta pelkoa. Ihan arkipäiväiset uhat ihmisten hengelle ovat moninverroin suuremmat, ne vaan ei pelota samalla lailla. Lontoon iskuissa kuoli 56 ihmistä, ja koko maailma meni taas sekaisin. Samaan aikaan Englannin tieliikentessä kuolee saman verran ihmisiä alle viikossa, koko ajan, eikä se liikuta ketään. Koko euroopassa kuolee 120.000 ja vammautuu 2.5 miljoonaa ihmistä liikenteessä vuodessa. Malaria tappaa pari miljoonaa joka vuosi. Koko maailman kattava, pandeeminen lintuinfluessa on vain ajan kysymys. AIDS, huumeet, rikollisuus, nälänhätä, luonnonkatastrofit, sodat, luetteloa voisi jatkaa vaikka miten pitkään. Niin ja amerikkalaisetkin tappaa ihan toisiaan 30.000 joka vuosi, yleensä ampumalla.
Kyllä se terrorismi on lopultakin aika mitätön ongelma, sen psykologista vaikutusta vaan voi tietyt tahot hyödyntää omien tarkoitusperiensä ajamiseen. Pelolla ja kauhulla on niin helppo hallita.
Onhan se tosiaan ihan kummallista hysteriaa, joo. Muistatteko mikä haloo Suomessa nousi muutama vuosi sitten, kun löytyi se ensimmäinen ja ainoaksi jäänyt hullun lehmän tauti tapaus?
Kukaan ei ole Suomessa vielä koskaan meinannutkaan kuolla hullunlehmän lihaan, mutta tupakkaan ja viinaan kuolee joka vuosi tuhansia. Tupakkaa ja viinaa saa kuitenkin tietyin edellytyksin myydä maassamme melko vapaasti, mutta saako myydä lihaa, jonka voitaisiin edes epäillä olevan peräisin samasta navetasta, jossa on hoippunut hullu lehmä?
Niin että ei se näennäisen looginen ajattelukaan taida olla aina se järkevin ajattelun muoto, vai mitä?
>Miksi Bodomin murhaajaa yritetään yhä selvittää,
>mikä sen välitön hyöty on? Miksi murhia yritetään
>yleensäkään selvittää, uhrihan pysyy kuitenkin
>kuolleena? Yhtä typerä kysymys kuin tuo sinun
>esittämäsi.
Sanoinhan, että syyllisten löytäminen on itsestään selvä syy ratkaista mahdollinen rikos. Mutta miksi esim. Bodomjärven rikosta ei "tutkita" tavallisten ihmisten toimesta ympäri maailmaa? Jos tämä syyllisten löytäminen on ainoa peruste tälle Suomessakin toimivalle totuus-porukalle, niin mikä tekee tästä kyseisestä rikoksesta niin erityisen kaikkiin muihin verrattuna? En oikein jaksa uskoa, että tämä motivoi esim. juuri 11syyskuu.orgin ihmisiä. Varsinkin kun "rikos" tapahtui toisella mantereella, eikä se edes vaatinut suomalaisuhreja.
>Minusta se on aika pieni uhka kaikkiin muihin
>verrattuna.
Onko tuo mielestäsi perustelu sille, että terrorismia vastaan ei pitäisi/tarvitse varautua? Jos on, niin miksi? Miksi siis tällä tavalla "aiheuttaa" yksikin ylimääräinen ihmishengen menetys, kun se olisi voitu vastatoimilla välttää?
>Samaan aikaan Englannin tieliikentessä kuolee
>saman verran ihmisiä alle viikossa, koko ajan,
>eikä se liikuta ketään. Koko euroopassa kuolee
>120.000 ja vammautuu 2.5 miljoonaa ihmistä
>liikenteessä vuodessa
...jne jne jne.....
Onko filosofiasi se, että ainoastaan maksimaalisen uhrimäärän aiheuttamiin asioihin tulisi puuttua? Ts. hoidetaaan aina listan kärkiasia pois ja unohdetaan muut. Tuolla logiikalla ei kyllä päästä kovin pitkälle.
>Kyllä se terrorismi on lopultakin aika mitätön
>ongelma, sen psykologista vaikutusta vaan voi
>tietyt tahot hyödyntää omien tarkoitusperiensä
>ajamiseen.
Eiköhän tämä psykologinen syy ole juuri se, miksi esim. muslimiterroristit haluavat iskeä Länteen (joukkotuhoaseet asia erikseen). Tuskin he uskovat, että Lontoon metron pommittamisella he valloittavat koko Englannin... Mutta miksi vastatoimia ei voitaisi tehdä, kun niihin kyetään?
" Tuskin he uskovat, että Lontoon metron pommittamisella he valloittavat koko Englannin."
En sen enempää viitsi tätä koko viestiketjua kommentoida, mutta haluaisin esittää kysymyksen jokaisen mietittäväksi. Miksi terroristit lontoossa käkyttivät niin mitättömiä pommeja ettei syntynyt kuin 56 uhria? Eikö terroristien tarkoitus ole aiheuttaa mahdollisimman suurta tuhoa.
Ja kuinka ollakaan, myös Lontoossa oli käynnissä laaja terrorisminvastainen harjoitus juuri silloin kuin oikeatkin pommit räjähtivät, täsmälleen samoilla asemilla joilla oikeatkin pommit räjähtivät, ja vieläpä samalla tavalla jolla oikeatkin pommit räjähtivät (samanaikaisesti)!
Seuraavassa haastattelussa Peter Power, kriisinhallintayritys Visor Consultantsin toimitusjohtaja, kertoo asiasta (olen katsonut haastattelun videoltakin):
POWER: At half past nine this morning we were actually running an exercise for a company of over a thousand people in London based on simultaneous bombs going off precisely at the railway stations where it happened this morning, so I still have the hairs on the back of my neck standing up right now.
HOST: To get this quite straight, you were running an exercise to see how you would cope with this and it happened while you were running the exercise?
POWER: Precisely, and it was about half past nine this morning, we planned this for a company and for obvious reasons I don't want to reveal their name but they're listening and they'll know it. And we had a room full of crisis managers for the first time they'd met and so within five minutes we made a pretty rapid decision that this is the real one and so we went through the correct drills of activating crisis management procedures to jump from slow time to quick time thinking and so on.
www.prisonplanet.com/articles/ july2005/090705bombingexercises.htm
Mielenkiintoista on myös, että Lontoon iskujen pääsuunnittelijana pidettiin ensin Haroon Rashid Aswatia. Muuttuiko selitys sittemmin siksi, että hän oli toiminut MI6:n agenttina yli 6 vuotta?
http://www.infowars.net/Pages/Aug05/020805Aswat.html
JERRICK: On 7/7 and 7/21, this is the guy we think.
LOFTUS: This is the guy, and what's really embarrassing is that the entire British police are out chasing him, and one wing of the British government, MI6 or the British Secret Service, has been hiding him. And this has been a real source of contention between the CIA, the Justice Department, and Britain.
JERRICK: MI6 has been hiding him. Are you saying that he has been working for them?
LOFTUS: Oh I'm not saying it. This is what the Muslim sheik said in an interview in a British newspaper back in 2001.
JERRICK: So he's a double agent, or was?
LOFTUS: He's a double agent.
"Mutta miksi esim. Bodomjärven rikosta ei 'tutkita' tavallisten ihmisten toimesta ympäri maailmaa?"
Jaahas. Miksi Matti Nykäsen toilailuja ei seurata ympäri maailmaa?
Vihje: sanoilla "mittakaava" ja "tunnettuus" on ehkä jotain tekemistä vastauksen kanssa.
"mikä tekee tästä kyseisestä rikoksesta niin erityisen kaikkiin muihin verrattuna?"
Ei ehkä nyt kaikkiin muihin verrattuna. Se vaan saattaa kuulua samaan valtioterrorin sarjaan kuin esim. Venäjän kerrostaloräjäytykset, jotka tarjosivat syyn Tsetsenian sotaan (vielä räjähtämättömän pommin myötä käynnistetty terroristijahti johti Moskovan salaiseen palveluun, josta sitten kerrottiin kyseessä olleen vain terrorisminvastaisen "harjoituksen"), ja operaatio Gladio Euroopassa:
http://www.isn.ethz.ch/php/documents/collection_gladio/newspapers/EIR_Interview_Gladio_911.pdf
Sivulla haastatellaan Daniele Ganseria, joka on tänä vuonna julkaissut väitöskirjaansa perustuvan teoksen "Operation Gladio and Terrorism in Western Europe".
"The bombing in Bolognia was part of a CIA operation code named Gladio, where the US government would pay right-wing terrorists to carry out bombings to be blamed on leftists in Europe. All of this was blown wide open when two of the Bolognia bombers were convited in an Italian court, forcing them to spill their guts admitting that they were neo-fascists contracted by the CIA. Operation Gladio documents have since been declassified."
http://www.prisonplanet.com/articles/july2005/090705bombingexercises.htm
Jollei tällaiseen puututa, kehitys voi mennä ainoastaan huonompaan suuntaan.
>Vihje: sanoilla "mittakaava" ja "tunnettuus" on
>ehkä jotain tekemistä vastauksen kanssa.
No joo, Suomesta ei oikein löytynyt hyviä (maailmanlaajuisia) esimerkkejä. Mutta miksi joillekin suomalaisille tämän yhden yksittäisen rikoksen selvittäminen (toisella mantereella) on niin tärkeää?
>Jollei tällaiseen puututa, kehitys voi mennä
>ainoastaan huonompaan suuntaan.
Minun on vaikea uskoa, että tämä olisi kaikkien näiden salaliittoihmisten motiivi (yleinen hyvä). Taustalla on pakko olla jotain syvällisempää. Olisin halukas kuulemaan näistä. Miksi esim. sinä, truthseeker, jaksat tuhlata aikaasi asian pohtimiseen? Mitä uskot/haluat saavuttaa tällä?
Esim. Hesarin artikkelissa 18.9. käsiteltiin syitä, miksi ihmiset uskovat salaliittoihin. Artikkelista voidaan olla montaa mieltä, mutta totta on kuitenkin se, että uskominen yhteen salaliittoon altistaa uskomaan useampiin. Mistähän tämä johtuu?
Itse näkisin ainakin yhden merkittävän syyn. Kenties heillä ei ollut räjähdysaineita saatavilla rajattomasti (toisin kuin esim. Irakissa). Tällöin pommien koko jäisi melko pieneksi, mutta psykologinen vaikutus olisi melkein yhtä merkittävä.
Kannattavampaa oli siis jakaa räjähteet neljään pienempään pommiin, kuin räjäyttää yksi suuri.
Maan alla, ahtaissa tiloissa, pienikin räjähdemäärä aiheuttaa suurta tuhoa.
Tiedä sitten, olisiko kyseessä voinut olla myös esim. paljastumisen riskin pienentäminen etc. Varsinkin, kun tosiaan haettiin tätä psykologista efektiä.
Räjähteet ovat usein melko kevyitä. Esim. TNT:llä 1.65 g/cm3. Tällöin siis 4,5 kg kuutio trotyyliä olisi 14x14x14 cm. Suurien määrien piilottaminen reppuihin olisi voinut olla riskialtista.
... voisi sanoa, että kritiikitön yhteen viralliseen selitykseen uskominen altistaa uskomaan useampiinkin?
Selitäpä, mistä muuten johtuu, että silloin kun on meneillään terrorisminvastaisia harjoituksia, paukkuu usein ihan oikeastikin? Edellisessä viestissänihän mainitsin kolme tällaista tapausta (Venäjällä, Britanniassa ja USA:ssa). Onko sinusta uskottavaa, että Lontoossa oli käynnissä pommiterrorinvastainen harjoitus juuri samoilla maanalaisen asemilla, joilla pommit oikeasti räjähtivät, ja juuri samaan aikaan? Eikö tällainen herätä sinussa lainkaan epäluuloa?
Ganserin tutkimus operaatio Gladiosta (ja Italian oikeudenkäynti) osoittaa, että salaiset palvelut osallistuivat false flag -iskujen järjestämiseen eräissä Euroopan maissa. Toteuttamatta jäänyt operaatio Northwoords on historiallinen fakta, samoin Tonkinin lahden fiktiivinen "attentaatti", jolla perusteltiin Vietnamin sotaa. Joidenkin historioitsijoiden mukaan Pearl Harborinkin annettiin tapahtua, jotta amerikkalaiset saatiin myötämielisiksi USA:n liittymiselle maailmansotaan.
Kun ihmisten meinigin luonteen ottaa huomioon, minusta olisi pikemminkin omituista, jollei maailmasta löytyisi riittämiin onnistuneita, epäonnistuneita ja osittain (epä)onnistuneita salaliittoja.
Eri salaliittoihmisillä on varmaan eri motiiveja. Toiset nauttivat älyllisestä haasteesta (vrt. Sunnuntaisuomalaisen hyvä kirjoitus -- linkki siihen ja muihin aiheesta Suomessa äskettäin julkaistuihin lukuisiin kirjoituksiin löytyy 11syyskuu-sivulta), toiset pitävät totuuden selvittämistä itseisarvona, jotkut haluavat olettamansa syylliset vastuuseen, osa haluaa tehdä maailmasta paremman paikan, jne. Useimmilla on varmaan useita motiiveja.
"Miksi esim. sinä, truthseeker, jaksat tuhlata aikaasi asian pohtimiseen? Mitä uskot/haluat saavuttaa tällä?"
Kysymyksesi muotoilu tuhlata-sanoineen jo osoittaa, että siihen lienee ihan turha vastata mitään.
Totuus? haluaa tietysti tietää miksi muut käyttävät niin paljon aikaansa, sillä Totuus? itse tuhlaa kaiken aikansa pahuuden palvonnalle, ja virallisen pahuusteorian kannattamiselle.
Hieman kärjistetysti suunnilleen näin. :)
Ehkäpä kysymykseni uudelleen muotoilu hieman leppyyttelisi salaliittoihmisiä..
Mitä uskotte (eri puolilla maailmaa) tapahtuvan, jos mahdollinen salaliitto paljastuisi?
Jos tämä paljastuminen vielä muutaman vuoden lykkääntyy, saattaa vaikutukset olla (omasta mielestäni) melko pienet, kun suurin osa syyllisistä on jo poistunut kuvioista.
yhdessä huoneessa tapahtunut harjoitus laaja? Miten yksi huone voi sijaita neljässä paikassa?
porukka hurahtaa milloin mistäkin, ei siinä sen kummemmasta ole kysymys. Vinkuminen siitä etteivät muut suostu myötäepäilijöiksi on sensijaan outoa.
Miksi Syyskuun 11 päivästä pitäisi saada totuus?
Miksi ihmisten olisi hyvä herätä, ja huomata että uutisten kertoma maailmankuva, ei ole _totuus_ vaan ainoastaan rikkaiden rikastuttamiseen tähtäävää propagandaa?
Ei miksikään.