Nyt olisi sydämellä kaksi kysymystä:
1. olen joskus kuullut kun riviseurakuntalainen tervehtii pappia. en ollut kovin lähellä, mutta huomasin että aloitussanat olivat jotenkin traditionaalisen kuuloiset (.....korkeasti pyhitetty... tai jotain). mitä papille sanottiin? sanotaanko samoin esim. piispalle. tervehdystä esitettäessä seurakuntalainen otti käsillään kiinni papin molemmista käsistä.
2. miten nimikkopyhä valitaan? minulla on useampi etunimi, voinko valita minkä mukaan hyvänsä? Pyhillä on usein samoja nimiä, kenet on tällöin valittava omaksi nimikkopyhäkseen?
jo etukäteen kiitollisena, utelias999
1. olen joskus kuullut kun riviseurakuntalainen tervehtii pappia. en ollut kovin lähellä, mutta huomasin että aloitussanat olivat jotenkin traditionaalisen kuuloiset (.....korkeasti pyhitetty... tai jotain). mitä papille sanottiin? sanotaanko samoin esim. piispalle. tervehdystä esitettäessä seurakuntalainen otti käsillään kiinni papin molemmista käsistä.
2. miten nimikkopyhä valitaan? minulla on useampi etunimi, voinko valita minkä mukaan hyvänsä? Pyhillä on usein samoja nimiä, kenet on tällöin valittava omaksi nimikkopyhäkseen?
jo etukäteen kiitollisena, utelias999
Vastaukset 21
Vanhimmat
kohtaan 1 - katso
http://www.ortodoksi.net/tietopankki/tietous/kp_ks.htm
kohtaan 2 - katso
http://www.ortodoksi.net/tietopankki/tietous/nimipaiva.htm
Hassua, että ihmiset kyselevät asioita, jotka ovat silmiensä alla, mutta eivät ilmeisesti viitsi hakea tietoa itse. No Marttoja ja Marjoja kyllä riittää.
kiitos hiisu yrityksestä. linkit olivat suht. tuttuja ennestään. vain yksi uusi asia tuli julki. nimittäin nimikkopyhän ajoittaminen nimipäivän ja syntymäpäivän perusteella lähimmälle Pyhälle. onko muuten juhannus johannes kastajan vai apostolin pyhä?
Edelleenkään ei tullut selväksi se, voinko käyttää toista tai kolmatta nimeäni valinnassa?
toinen kysymykseni koski nimenomaan tervehtimistä, ei KP:n merkitystä sinänsä
terv. "ei ihan silmien alla kuitenkaan" utelias999
Pitänee vielä vääntää lankaa. Ortodoksilla yleensä on vain yksi etunimi, pitsi Suomen luterilais-ortodokseilla, mikä tarkoittaa luterilaisessa valtiossa elävää ortodoksia, jonka on pitänyt omaksua naapurikirkon tapoja.
Kirkkoon liittyvällä on yleensä monta nimeä oman taustansa vuoksi. Kutsumanimi on silloin ykkösnimi, josta katsotaan pyhä syntymäajan perusteella. Useamman nimen käyttö hämärtää alkuperäisen nimen käyttötarkoituksen.
Tuo jossain mainittu "ortodoksinen valintamyymälä", josta voi valita mieleisensä ja mahdollisimman hyvän pyhän, ei ole ortodoksisen käytännön mukaista, vaan tuota muualta tullutta hapatusta.
Syntymä tietyyn aikaan ohjaa nimen oikeaan valintaan, ei henkilökohtaiset mieltymykset ja inhimilliset halut.
Juhannuksena on Johannes Edelläkävijän juhla, kannatta muuten ostaa ortodoksinen kalenteri.
P.S. Tuttuja tai ei nuo linkit, mutta siellä se metropoliittakin on selitetty, olisi siis selvinnyt.
syntymäpäivä. Hänen kuolinpäivänsä on 29.8. Vain Jeesuksella, Hänen puhtaimmalla äidillään ja heidän sukulaisellaan Johannes Kastajalla on syntymäpäivät kirkkokalenterissa. Muiden pyhien ihmisten muistopäivänä vietetään yleensä heidän kuolinpäiväänsä. Neitsyt Marian syntymäpäivä on 8.9.
Jos joku on syntynyt 29.8, ja saa nimen Johannes, niin onko hänen nimikkopyhänsä juhla juhannuksena vai 29.8?
löytyykö netistä ortodoksista kalenteria, itse en onnistunut sitä löytämään.
ja kiitos hiisu, voimakkaista viesteistäsi, väännetäänhän lankaa toistekin.
yst. utelias999
joiltain ulkolaisilta sivuilta. Yritä esim Amerikan ortodoksisen kirkon sivuilta. Suomalaista kalenteria ei kyllä löydy netistä.
Päivä on tosin paastopäivä, mutta sitä suurempi ilo on rikkoa paasto nimipäivänsä kunniaksi. Johanneksille on paljon vaihtoehtoisia nimipäiviä tarjolla, sillä kirkkokalenterissa on 24 Johannes-nimistä pyhää miestä.
kuulostaa helpolta, tosin johannes ei ole ensimmäinen nimeni. kun saan ort.kalenterin jostain käsiini, selviää voinko aloittaa valinnan tämän pohjalta.
utelias999
Kommenttina vain, että tosiaan ortodoksilla tulisi olla vain yksi etunimi. Ikävä kyllä esim. Ortodoksiviestin kastettujen palstaa lukiessa ei voi kuin ihmetellä, miksi ihmeessä tätä yhden nimen käytäntöä noudatetaan todella harvoin. Pahasti on nimeäminen tässä suhteessa Suomessa hakusessa. Soisi pappien olevan aggressiivisempia tämän asian suhteen, kun nimistä keskustellaan ennen nimenantoa.
Nimikkopyhän valitseminen voi olla joskus vaikeaa, jos itsellä on monta etunimeä tai jos omat etunimet eivät ole kristillisperöisiä.
Periaatteessa kenet tahansa kanonisoidun ortodoksisen pyhän voi valita omaksi nimikkopyhäkseen. Helppoa lienee pohtia oman nimen mukaista tai syntymäpäivän lähelle sijoittuvaa pyhää. Mutta tämä ei tosiaan ole mikään pakko - luovuutta voi ja saa käyttää. Ajattelun avuksi voi ottaa Kirkkovuoden pyhät I-II, erilaiset hagiografiat jne. Jos "samannimisiä" pyhiä on monta (esimerkiksi Paraskeva ja Paraskeva Uusi), pitää ehkä vähän miettiä, kumman valitsee.
Itselläni ei ole ainuttakaan kristillistä etunimeä. Valitsin omaksi nimikkopyhäkseni Maria Egyptiläisen, koska tietyt asiat hänen elämäkerrassaan tuntuivat niin rohkaisevalta.
kiitos paraskeva!
maria egyptiläisestä tuli mieleen että saatamme olla hyviä tuttuja erään toisen foorumin puolelta ;-)
Kovin on mahdollista, että jollain toisellakin foorumilla olemme keskustelleet... :)
otetaan tavallisesti häneltä siunaus. Tällöin siunauksen pyytäjä panee kädet kämmenet ylöspäin eteensä ja oikean kämmenensä vasemman päälle. Piispa tai pappi siunaa henkilön ristinmerkillä ja laskee sitten kätensä siunausta pyytävän käsiin. Siunatun kuuluu nyt suudella piispan tai papin kättä.
Arkkipiispaa tai metropoliittaa puhutellaan korkeasti pyhitetyksi (isä) esipaimeneksi, piispaa korkeasti siunatuksi (isä) esipaimeneksi ja pappia kunnianarvoisaksi isäksi.
Suojeluspyhä eli taivallinen esirukoilija valitaan yleensä siinä yhteydessä kun nimikin lapselle. Yleensä ensimmäisenä tai ainoana etunimenä on sitten tämän pyhän nimi.
Aikuisena kirkkoon liittyvä valitsee myöskin nimikkopyhänsä ensimmäisen etunimensä mukaan, mikäli tämä nimi löytyy ortodoksisesta kalenterista. Jos taas ensimmäinen etunimi on vaikka joku luonnosta otettu nimi esim Virpi, Kaisla tai Pihla yms eikä sitä löydy ortodoksisesta kalenterista, niin sitten toisen nimen mukaan jne.
Jos henkilöllä ei ole mitään ortodoksista etunimeä, hän voi ottaa itselleen uuden ortodoksisen etunimen tai muuten vain valita itselleen mieleisensä taivaallisen esirukoilijan.
kiitti m-ls selkeästä viestistäsi. yksi kysymys vielä: mitä eroa on piispalla ja metropoliitalla? eikös esim. Panteleimon ole molempia?( "korkeasti pyhitetty ja siunattu esipaimen..."????)
yst. utelias999
Kysyt jo vaikeita. Tietysti metropoliittakin on piispa. Metropoliitta tarkoittaa suuren kaupungin piispaa. Arkkipiispa on taas jonkun paikalliskirkon johtaja. Näitä "korkeasti pyhitetty"- ja "korkeasti siunattu"- titteleitä käytetään lähinnä virallisessa kielenkäytössä esim virallisissa teksteissä.
Yleensä puhuttelemme piispaa kuin piispaa, oli hän sitten arkkipiispa tai apulaispiispa, vain isä esipaimeneksi ja pappia taas etunimeltä esim isä-Matti.
Metropoliitta on hiippakunnan piispa. Henkilö voidaan vihkiä myös "hiippakunnattomaksi" piispaksi, kuten meillä korkeasti siunattu Joensuun piispa.
kun noudatetaan Konstantinopolin tapaa kutsua kaikkia hiippakuntapiispoja metropoliitoiksi. Alunperin meillä kuitenkin oli arkkipiispa ja piispa. Esim piispa Aleksanteri oli ensin Viipurin hiippakunnan piispa ja sodan jälkeen Helsingin. Hän kuoli 1969, joten ilmeisesti tämä hiippakuntiemme korottaminen metropoliittkunniksi tuli 70-luvulla. En kuitenkaan enää muista minä vuonna. Oulun metropoliittakunta perustettiin 1980-luvulla.
menee vaikeaksi tämmöiselle yksinkertaiselle kaverille. jos tapaan esim. panteleimonin, tervehdinkö siis "korkeasti pyhitetty.. vai ...korkeasti siunattu..."??? vai "korkeasti pyhitetty ja siunattu ..."???
utelias999
Korkeasti pyhitetty.
Fraasia käytetään kuitenkin vain virallisissa tilanteissa kuten esimerkiksi puhetta pidettäessä tai kirjeissä. Tavatessa voi piispaa puhutella kutsumalla Isä Esipaimeneksi.
kiitokset, johannes!