Minkälaisia näköhäiriöitä?

Hei! Huomasin että Cipralexin näköhäiriöistä oli tuolla aiemmin juttua, ja tuli mieleen että voisin kysäistä omastakin ongelmastani. Aloitin Sepramin vajaat kolme viikkoa sitten paniikkihäiriöön (rinnalla Zopinoxia nukahtamiseen ja Xanoria tarpeen mukaan ahdistukseen, Sepramin annostus voimakkaan väsymyksen vuoksi toistaiseksi 10mg) ja ensimmäisistä aloitusoireista suunnilleen kaikki (pahoinvointi, pääkipu, suun kuivuminen, hermostuneisuus, ahdistuneisuus, jatkuva väsymys) ovat hiljalleen loppuneet, viimeisimpinä väsymys ja hermostuneisuus. Ihan ekoina päivinä oli myös lieviä, väliaikaisia näköhäiriöitä (kaksoiskuvia tms. joka aiheutti tekstin utuisuutta jota kesti ehkä tunnin, pari)

Nyt on jäänyt vaivaamaan, että minkälaisia näköhäiriöitä sitalopraami (Sepram, Citalopram, Cipramil ym.) oikeastaan voi aiheuttaa. Onko kellään kokemuksia?

Vajaa vuosi sitten mulla oli lievä näköhermotulehdus (silmän näkö tuli hiukan pimeämmäksi ja oli silmäntakaista kipua) joka parani mutta näkö jäi vähän hämäräksi ja on sitä vieläkin. Kesäkuussa kävin tuon ja muutaman muun oireen takia MRI-kuvauksissa ja MS-tauti suljettiin pois ainakin toistaiseksi (tosin en tiedä jos se on ihan alkuvaiheessa että näkyisikökään se kuvissa).

Nyt viime viikkoina näköni on ollut taas todella outo. Silmien välinen tasapaino on hukassa, tuntuu kuin toinen olisi sokeampi vaikkei olekaan (tätä oli tosin tulehduksenkin aikaan/jälkeen, joten siksi mietityttää johtuuko tämä lääkkeistä ollenkaan), ja huomaan lukevani kirjoja ja tietokoneen näyttöä paljon lähempää kuin aiemmin. Aivan kuin näkö ei toimisi kauempaa. Sama ongelma telkkarin kanssa. Jos joudun pilkkopimeään huoneeseenn, tulee tunne että oikea silmäni (se oireileva) ei katsokaan suoraan vaan vähän vasemmalle, aivan kuin kieroon, vaikka valojen syttyessä se katsookin suoraan.

Kuulostaako tämä ollenkaan normaalilta sivuoireelta/alkuoireilulta, ja onko muilla ollut samanlaisia oireita? Näköni on aina ollut suht ok, laseja ei ole tarvittu ja näen silmillä erikseen ihan hyvin kauemmaskin. Tulee vain mietittyä että johtuuko nykyinen oireilu uudistuneesta näköhermotulehduksesta (kipu puuttuu, joten siksi epäilen että ei) ja pitääkö alkaa miettiä MS-taudin mahdollisuutta, vai onko kyseessä vain lääkityksestä johtuva väliaikainen ongelma.

Olisi kiva kuulla muiden kokemuksista. :) Etenkin siksi, että tietäisin kannattaako lähteä vaivaamaan silmälääkäriä vai voinko rauhassa odotella vielä parisen viikkoa ja katsoa miten oireet etenevät.
1420
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Optikolle mars, näön tarkistukseen saat pian uudet lasit.

minäkin ajoin autokoulun ilman laseja ja inssiin tarvitsi jo lasit niin se näkö vaan yks kaks muuttuu onneksi vain toisessa silmässä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ginny_80 kirjoitti:

Hei! Huomasin että Cipralexin näköhäiriöistä oli tuolla aiemmin juttua, ja tuli mieleen että voisin kysäistä omastakin ongelmastani. Aloitin Sepramin vajaat kolme viikkoa sitten paniikkihäiriöön (rinnalla Zopinoxia nukahtamiseen ja Xanoria tarpeen mukaan ahdistukseen, Sepramin annostus voimakkaan väsymyksen vuoksi toistaiseksi 10mg) ja ensimmäisistä aloitusoireista suunnilleen kaikki (pahoinvointi, pääkipu, suun kuivuminen, hermostuneisuus, ahdistuneisuus, jatkuva väsymys) ovat hiljalleen loppuneet, viimeisimpinä väsymys ja hermostuneisuus. Ihan ekoina päivinä oli myös lieviä, väliaikaisia näköhäiriöitä (kaksoiskuvia tms. joka aiheutti tekstin utuisuutta jota kesti ehkä tunnin, pari)

Nyt on jäänyt vaivaamaan, että minkälaisia näköhäiriöitä sitalopraami (Sepram, Citalopram, Cipramil ym.) oikeastaan voi aiheuttaa. Onko kellään kokemuksia?

Vajaa vuosi sitten mulla oli lievä näköhermotulehdus (silmän näkö tuli hiukan pimeämmäksi ja oli silmäntakaista kipua) joka parani mutta näkö jäi vähän hämäräksi ja on sitä vieläkin. Kesäkuussa kävin tuon ja muutaman muun oireen takia MRI-kuvauksissa ja MS-tauti suljettiin pois ainakin toistaiseksi (tosin en tiedä jos se on ihan alkuvaiheessa että näkyisikökään se kuvissa).

Nyt viime viikkoina näköni on ollut taas todella outo. Silmien välinen tasapaino on hukassa, tuntuu kuin toinen olisi sokeampi vaikkei olekaan (tätä oli tosin tulehduksenkin aikaan/jälkeen, joten siksi mietityttää johtuuko tämä lääkkeistä ollenkaan), ja huomaan lukevani kirjoja ja tietokoneen näyttöä paljon lähempää kuin aiemmin. Aivan kuin näkö ei toimisi kauempaa. Sama ongelma telkkarin kanssa. Jos joudun pilkkopimeään huoneeseenn, tulee tunne että oikea silmäni (se oireileva) ei katsokaan suoraan vaan vähän vasemmalle, aivan kuin kieroon, vaikka valojen syttyessä se katsookin suoraan.

Kuulostaako tämä ollenkaan normaalilta sivuoireelta/alkuoireilulta, ja onko muilla ollut samanlaisia oireita? Näköni on aina ollut suht ok, laseja ei ole tarvittu ja näen silmillä erikseen ihan hyvin kauemmaskin. Tulee vain mietittyä että johtuuko nykyinen oireilu uudistuneesta näköhermotulehduksesta (kipu puuttuu, joten siksi epäilen että ei) ja pitääkö alkaa miettiä MS-taudin mahdollisuutta, vai onko kyseessä vain lääkityksestä johtuva väliaikainen ongelma.

Olisi kiva kuulla muiden kokemuksista. :) Etenkin siksi, että tietäisin kannattaako lähteä vaivaamaan silmälääkäriä vai voinko rauhassa odotella vielä parisen viikkoa ja katsoa miten oireet etenevät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu