Oksentelu ja ruokahaluttomuus

Hei,
Onko teillä ilmennyt yasmin pillereitä (tai muita e-pillereitä) alunperin aloittaessanne ruokahaluttomuutta? Tai konkreettista oksentelua ja oksentamisen tunnetta kuinkakin pitkän ajan aloittamisesta lähtien?

Muut ns. "normaalit" oireet ovat kyllä myös tulleet samassa paketissa, pään 'sekavuutta', ajoittainen lievä huimaus ja lievä päänsärky.

Kiinnostaisi vaan tietää tuosta oksentelusta ja läpi päivän kestävästä oksennustunteesta ja ruokahaluttomuudesta, että ovatko kuinkakin normaali ilmiö. Yleisesti ottaen olo on muutenkin pillereiden aloituksen jälkeen ollut todella heikko ja melko 'petipotilaana' on täytynyt olla ettei ala oksentelemaan pitkin katuja. :(
3448
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kaksi laattaa mennyt, kolmas menossa. Ruokahaluttomuutta on ja hiukan jonkinlaista "kuvotusta", mutta kertaakaan en ole oksentanut tai muuten voinut huonosti. Maha on muutenkin ollut hiukan kummallinen, tiedä sitten johtuuko pillereistä suoraan vai siitä ettei syö hirveästi.

Mitenkäs muuten kun käsittääkseni Yasmin ei kerää nesteitä elimistöön ainakaan yhtä pahasti kuin muut, niin voiko se itse asiassa poistaa sitä? Kas kun pillereiden aloittamisen jälkeen vessassa ravaaminen on lisääntynyt melko lailla ja jos syystä tai toisesta juominen jää hiukan vähemmälle niin seurauksena on ollut jopa hienoista kirvelyä virtsatessa (mikä siis menee välittömästi ohi kunhan juo lisää)...??? Merkillistä. =D

Äänestä

Se todellakin on mahdollista. Itsellänikin on ollut pahoinvointia, jonka olen luullut johtuvan nälästä, mutta olen myös epäillyt syylliseksi Yasmin-pillereitäni. Kannattaa käydä keskustelemassa lääkärin kanssa ja mahdollisesti vaihtaa merkkiä!

Äänestä

Mulla ruokahaluttomuutta ja oksentelua ilmeni Diane Novan kanssa. Lisäksi tuli älyttömiä migreenikohtauksia ja pää sekosi kirjaimellisesti.

Yasminea olen syönyt nyt 6 kk ja ainakaan vielä ei mitään sivuoireita ole tullut, paitsi ehkä tyhjennysvuodon aikaan ekana päivänä jomottava päänsärky.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yasmin kirjoitti:

Hei,
Onko teillä ilmennyt yasmin pillereitä (tai muita e-pillereitä) alunperin aloittaessanne ruokahaluttomuutta? Tai konkreettista oksentelua ja oksentamisen tunnetta kuinkakin pitkän ajan aloittamisesta lähtien?

Muut ns. "normaalit" oireet ovat kyllä myös tulleet samassa paketissa, pään 'sekavuutta', ajoittainen lievä huimaus ja lievä päänsärky.

Kiinnostaisi vaan tietää tuosta oksentelusta ja läpi päivän kestävästä oksennustunteesta ja ruokahaluttomuudesta, että ovatko kuinkakin normaali ilmiö. Yleisesti ottaen olo on muutenkin pillereiden aloituksen jälkeen ollut todella heikko ja melko 'petipotilaana' on täytynyt olla ettei ala oksentelemaan pitkin katuja. :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu