Optiot ajoivat

"...ylimitoitetut optio-ohjelmat alkoivat ohjata koko liiketoimintaa..."

Optiot nollattava ja johdon puuhailut tutkittava.

Eiköhän valtion energiayhtiöillä ole muukin tehtävä kuin pelkän osakekurssin hinaaminen mahdollisimman korkealle johdon optioiden vuoksi.
5243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tässä sitten oli varsinainen mielipidepeelo!
Aivan aluksi. Olit lainannut jostain tekstiä. Mistä? Kuka oli sen lauseen takana?
Eli jo se oli aivan perseestä kirjoituksessasi.
Optiot nollattava??? Miksi? Kerro nyt edes yksi syy.
Valtion energiayhtiöllä on aivan sama tehtävä, kuin muillakin yhtiöillä, tuottaa rahaa omistajilleen, kaikilla rehellisillä keinoilla.
Fortumin henkilöstö on solminut sopimuksen omistajan edustajan kanssa ja toiminut siinä yhteydessä aivan asiallisesti. Toimiva johto on hoitanut yritystä hyvin ja saanut sen osakekurssin nousemaan. Myös maailman tapahtumat ovat vaikuttaneet kurssikehitykseen suotuisasti, mutta sekään ei ole toimivan johdon vika.
Joten miksi optiot olisi nollattava.
Toinen osapuoli on noudattanut solmimaansa sopimusta.
Kyllä meidän omistajienkin pitää tehdä niin.

Äänestä
  • tajuamaan sitä että jos johdon ohjenuoraksi tulee pelkästään osakkeen kurssin maksimointi niin ollaan väärällä tiellä.

    Juttusi on täysin hanurista, taisit nuolaista ennenkuin tipahtaa.

    Äänestä

fortum hilaa jalostus marginaaleja ja sähkön hintoja ylös päin ja helppoa sehän on koska on suurin toimia kummallakin alueella suomessa.

kuluttajat maksavat ylihinnoitelluista tuotteista,joiden markkina arvo on itse säädelty ja omassa hallinnassa.

Mutta eihän fortumin hallinnon puolen miljardin euron optiot vaikuta yhtiön talouden/henkisen tasapainoon koska me kuluttajat paikkaamme sen tarvittaessa,hinnan nousun johdosta.

Äänestä
  • Sinun olisi syytä opiskella hieman enemmän energialiiketoiminnan lainalaisuuksia.
    Ja tutkia uudelleen esim. optioihin liittyvät asiat.
    Sinä vetelet aivan MUTU:lla noita juttujasi. Kenties mukana on myös tietämättömän kateutta.
    Se on muutenkin yleistä tällä palstalla. jutusta riippumatta.

    Äänestä

  • nostettiin sähkön hintaa koska ei ollut satanut. Nyt kuulema on taas nostettava sähkön hintaa koska on satanut...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ahneuteen kirjoitti:

"...ylimitoitetut optio-ohjelmat alkoivat ohjata koko liiketoimintaa..."

Optiot nollattava ja johdon puuhailut tutkittava.

Eiköhän valtion energiayhtiöillä ole muukin tehtävä kuin pelkän osakekurssin hinaaminen mahdollisimman korkealle johdon optioiden vuoksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu