Eräs suomalainen mies kaatui parikymppisenä 19.8.1919 sodassa.
mikähän sota mahtoi olla tuolloin kyseessä?
Onko kellään tarkempaa tietoa taistelusta?
Itse epäilen Aunuksen retkeä. jos se oli se, niin mikä kahakka/taistelu käytiin tuona päivänä?
mikähän sota mahtoi olla tuolloin kyseessä?
Onko kellään tarkempaa tietoa taistelusta?
Itse epäilen Aunuksen retkeä. jos se oli se, niin mikä kahakka/taistelu käytiin tuona päivänä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Käytiin ajanjaksolla 1918-20. Mukana oli myös suomalaisia auttamassa virolaisia.
Kyllä kyseessä on todennäköisesti Aunuksen retki, koska kyseiselle retkelle osallistui myös Viron vapaussotaan osallistuneita suomalaisia.
Viron vapaussota toki jatkui vuoden 1919 loppuun asti, mutta suomalaiset lähtivät Virosta jo aiemmin.
Se taistelu, missä Karjalan suomalaiset löivät maanmiehensä perinpohjin ja pysäyttivät retken. Siinä niitä kuoli sen verran, että olisiko ollut se taistelu?
jo takaisin omille rajoille. Venäjän puolella oltiin vain Rajakonnun seudulla, jossa käytiin pienin voimin asemasotaa. Tiedustelu- ja taistelupartioita harrastettiin Rajakonnun-Kaivannon rintamalla molemmin puolin, tappioita tuli, joskaan ei kovin runsaasti. Tämä oli tilanne ns. Aunuksen retken osalta elokuussa 1919. Mainittakoon, että myös viholliset olivat suurimmaksi osaksi suomalaisia, Venäjälle paenneita punaisia.
Vaihtoehtoja on kolme, se voi olla Viron vapaussota, Aunuksen retki eli Karjalan vapaussota tai sitten Petsamon retki jota johti Wallenius ja joka toi Suomelle Petsamon.
Itseasiassa olisi tuonut koko Kuolan niemimaan jos Hallituksen herroilla ei olisi mennyt kusi housuun ...