Thunderbird

Nyt kaivataan mielipiteitä Thunderbird vm.89-92.
Käyttökokemuksia?? Millaiset on ylläpitokustannukset? Kaikki versiot kiinnostaa, ei tietenkään vähiten SC...
5769
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

pidä ainakin sc:ssä huolta, että ahtimessa riittää omaa special-öljyänsä, itket jos hajoaa...
orkkisosat oli ainakin tavalliseen versioon vuosi sitten yllättävän halpoja

Äänestä

vuoden -92 thunderbird on romu. kaverilla semmonen. korjattu polttoainepumppu, ohjaustehostin, kannentiivisteet kussu öljyt, vaihelaatikko(automaatti) hajonnu, no okei, se on mitsubishin vaiheloota mut eniwei, sekä kaikkea pikkutuskaa on esiintyny. (lyhyessä ajassa). jos huoltaa osaat niin sitten suosittelen. muuten en.

Äänestä
  • Thunderbirdissä on tasan tarkkaan Fordin oma automaattilaatikko AOD. Chrysler on käyttänyt joissaan malleissaan Mitsun osia ei Ford.
    AOD on hyvä ja kestävä laatikko, mutta öljyt kannattaa vaihtaa viimeistään 100 tkm välein.

    Kannentiivisteet on Ford 3,8 koneen heikko kohta, jos niitä ei ole vaihdettu kannattaa varautua mahdolliseen remonttiin.

    Äänestä

  • Late kirjoitti:

    Thunderbirdissä on tasan tarkkaan Fordin oma automaattilaatikko AOD. Chrysler on käyttänyt joissaan malleissaan Mitsun osia ei Ford.
    AOD on hyvä ja kestävä laatikko, mutta öljyt kannattaa vaihtaa viimeistään 100 tkm välein.

    Kannentiivisteet on Ford 3,8 koneen heikko kohta, jos niitä ei ole vaihdettu kannattaa varautua mahdolliseen remonttiin.

    Ja onpa Mazdankin manuaaleja käytetty. T5 tuli myöhemmin.

    Äänestä

Kaverilla oli just tommonen. Tulppien vaihtoon meni n.8h ja ahtimen korjaajaa ei meinannut löytyä mistään. Ajeli sitten n.1 vuoden ilman ahdinta ja tehot oli sen mukaiset. Ja se ahtimen öljy oli aivan sairaan hintavaa! Mutta silloin kun pelas niin oli aika makee kampe ja varusteita löyty varmasti tarpeeksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SC kirjoitti:

Nyt kaivataan mielipiteitä Thunderbird vm.89-92.
Käyttökokemuksia?? Millaiset on ylläpitokustannukset? Kaikki versiot kiinnostaa, ei tietenkään vähiten SC...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu