Miksi paavi käyttää antiikin roomalaisten uskonnon ylipapin virkanimikettä Pontifex Maximus.
Kysehän on pakanauskonnon tittelistä. Mihin kristitty tarvitsee pakanatitteleitä?
Kysehän on pakanauskonnon tittelistä. Mihin kristitty tarvitsee pakanatitteleitä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pontifex Maximus merkitsi Mithra uskonnon ylipappia, joka oli Rooman korkein uskonnollinen auktoriteetti. Perinteisesti Comitia Curiata (kuuria) suoritti ylipapin valinnan, mutta menetti myöhemmin tämän oikeuden.
Nimitys toi mukanaan myös merkittävää vaikutusvaltaa Rooman hallinnossa. Maximus pystyi esimerkiksi kieltämään lähes mitä tahansa virkamiesten toimenpiteitä uskonnollisista tai paremminkin jumalallisista syistä.
Pontifeks Maximus on eräs suoraan mithralaisuudelta kirkkoon siirtynyt traditio, siis yksi monien joukossa. Kristinuskon siirtyminen ei toteutunut keisarin määräyksestä lopulta kovinkaan puhtaasti.
Turust
Juutalaisessa ja silloisessa pakanallisuudessa ja sitä kautta myös kristinuskossa on yhtäläisyyksiä. Esimerkiksi papisto: siinä, missä juutalaisilla oli papisto menoineen, oli myös pakanapappeja. Papeilla tavallaan oli sama tehtävä, olla "sillanrakentajia" tämän ja tuonpuoleisen välillä (sitä tarkoittaa sana pontifex). Moni asia katolisessa kirkossa (kuten vaikka suitsutus ja muu joskus kummasteltu) tulee sellaisenaan juutalaisten temppelitavoista, täysin pakanuudeltakaan periytyvää ei ole voitu välttää ja tähän on useitakin syitä. Yksi on siinä, että Kristus on voittanut pakanapappien vallan ja epäjumalat ja siten "anastanut" itselleen heille käytettyjä arvonimia. Valemessiaat, valekolminaisuudet ja muu on kaikki Kristuksen voittamia.
liene tarpeellistakaan väittää ettei ns. pakanauskoissa olisi ollut ainoatakaan kohtaa joka ei edelleen olisi sellaisenaan hyväksyttävää.
Eikö kristittykin voi esiintyä hyvän asian puolesta olkoon sen alkulähde vaikka ns. pakanallista alkuperää?
Turust
Minä sanoisin, että yhteiskunnalliset uhrit tehtiin tarpeettomiksi Kristuksen uhrin myötä. Voimme toki uhrata omia tyhmyyksiämme ja himojamme luopumalla niistä.
Pakanauskoisssa on sellaisia kohtia, jotka eivät ole hyväksyttäviä kristinuskossa: muun kuin Jumalan palvonta, vallan, rikkauden ja muun menestyksen itseisarvoinen tavoiitelu, noin vain kuin esimerkeiksi, muut voivat luetella lisää.
Miksi paavi käyttää punaisia kenkiä kuten Rooman keisarikin juhlatilaisuuksissa?
Onko se tapa vain perintöä keisareilta?