Kreikkalaisten ortodoksisessa kirkossa oli eilisessä elokuvassa penkit ja urut. Vaikutti enemmän katoliselta kirkolta kuin ortodoksiselta. Onko tämä yleistäkin? Miksi ortodoksit perustavat kansallisia kirkkoja esim. Yhdysvalloissa? Katolisella puolella ei olla kiihkonationalisteja, vaan kaikki mahtuvat samaan seurakuntaan. Suomessakin on syntymässä ortodoksisten kirkkojen tilkkutäkki.
Kreikkalainen Naimakauppa
Ouzo Raki
121811
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kiinnitin itsekkin huomiota urkuihin. MITÄ HEMMETTIÄ? ei kirkossa ole urkuja. Elokuvan tekijät ovat vain mokanneet ylikansallisuudessaan. Eivät typerät amerikkalaiset tajua ilman häämarssia, että kyseessä ovat häät.
Kyllä Amerikassa on oikeasti urkuja joissain ortodoksisissa kirkoissa. Olen itsekin katsonut netistä yhtä liturgiaa jostain amerikkalaisesta ortodoksisesta kirkosta, ja sitä säestettiin uruilla. Kyseinen liturgia oli pääasiassa kreikaksi, mutta en muista minkä jurisdiktion alainen kirkko se oli. Minusta uruilla säestäminen kyllä kuulosti lähinnä taustamelulta, koska hidasta kuorolaulua ei pysty säestämään kovin nopeasti, joten soitto oli aika laahaavaa. Toivottavasti sama villitys ei leviä tänne...
Ekumeenisen patriarkaatin alainen Amerikan kreikkalainen arkkipiispakunta käyttää laajalti urkuja. Tästä on keskusteltu paljon ja (harhautunut) perinne lienee alkujaan jostain 1900-luvun alusta.
Näillä sivuilla
http://www.goarch.org/en/Chapel/live.asp
on linkkejä useiden usalaisten kirkkojen live-palveluksiin. Liturgiat tulevat Suomen aikaa jokus 16.00-17.00 maissa sunnuntai-iltaisin ja muistaakseni kaikissa näissä kirkoissa käytetään urkuja, useimmissa ainakin.
Tällaisen käytännön on siis hyväksynyt sama ekumeeninen patriarkaatti, jonka alaisuudessa toimii myös Suomen ortodoksinen arkkipiispakunta.
Ei se minusta ole mitenkään laahaavaa, vaan pikemminkin usein aika dynaamista... Ei vaan kuulu ortodoksisen kirkon jumalanpalveluselämään. Amen.
Jos joku haluaa jo nyt nauttia musasta, niin tältä sivulta löytyy New Yorkin kreikkalaisen katedraalin nauhoitettu liturgia
http://www.thecathedral.goarch.org/body.htm
ja siinä käytetään urkuja. Kannattaa siirtää soittamaan vaikka kohdasta 1h 13 min niin voi suoraan kuunnella.
etta USAssa urkuja loytyy (voisin sanoa ainoastaan) kreikkalaisissa ort. kirkoissa. Penkkeja loytyy missa vaan koska usein kirkko on ostettu muilta uskontoryhmilta. Sitten riippuu seurakunnan rahatilanteesta jos penkit otetaan pois.
Valilla kylla miettii etta pitaisiko Suomessakin olla penkit. Kesalla kun kavin Valamossa niin aina kun sai istua oli fiilis vahan sellainen kun leikkikoulussa leikittiin tuoli leikkia (etta on yksi tuoli vahemman kun on ihmisia ja kun musiikki loppuu niin pitaa nopeasti loytaa tuoli itselleen 'musical chairs' englanniksi).
Elokuvassa oli käännösvirhekin: selvästi sanottiin "Greek Orthodox", mutta kääntäjä puhui kreikkalaiskatolisista.
Kreikkalaiskatolisiakin on olemassa, mutta silloin on kyseessä uniaattikirkko, joka tunnustaa Rooman paavin (ja on siis katolinen), mutta myönnytyksenä on saanut pitää kreikkalaiset jumalanpalvelusmenonsa. Paavi on hyväksynyt tällaisia uniaattikirkkoja 1700-luvulta alkaen.
Myös suomalaisten ortodoksien kutsuminen kreikkalaiskatolisiksi on harhaanjohtavaa. Eivät he ole sen enempää katolisia kuin kreikkalaisiakaan.
Olen nähnyt jonkun vanhan kirjasen, jossa mainittiin Suomen kreikkalais-katolinen kirkko ja vanhemmat ihmiset ovat aina puhuneet kreikkalais-katolilaisesta kirkosta. Johtuneeko sitten siitä, että sana ortodoksinen on koettu liian venäläisenä.
...vaikkei olekaan tai on kenties sittenkin. Suomen kielen perussanakirja antaa kreikkalaiskatoli(lai)selle yksinomaan määritelmän "ortodoksinen". Kaarina Turtian Sivistyssanat sentään tietää myös "uniaatin" vaihtoehtoisena merkityksenä.
Makarios
oli 1950 luvulle asti viralliselta nimeltään Suomen kreikkalaiskatolinen kirkko. Vanhat ihmiset käyttävät siis tätä vanhempaa nimeä puhuessaan Suomen ortodoksisesta kirkosta.
Nimi muutettiin ilmeisesti juuri sen tähden, että greek catholic tarkoittaa englannin kielessä uniaatteja, niin kuin joku täällä jo oikein mainitsikin.
Kreikkalaiskatolisesta luovuttiin ilmeisesti sen takia, että se oli kansainvälisissä yhteyksissä harhaanjohtava. Lisäksi 1950-luvulla ei enää hävetty kirkkomme venäläisiä juuria niin kuin maailmansotien välisenä aikana tai sota-aikana.
Tästäkin aiheesta olemme keskustelleet ennen, mutta keskustellaan uudestaan, mikäpä siinä.
Terminologia on joskus hankalaa, ja sitä koskevia käsityksiä pitää siis oikoa. Suomalaiset ortodoksit muuten ovat, yllätys yllätys, myös katolisia, jo (Nikean-Konstantinopolin) uskontunnustuksemmekin perustella. Sana tarkoittaa yleistä, yhteistä ja kaikenkattavaa.
Olemme "Idän apostolinen, katolinen ja ortodoksinen kirkko". Sen sijaan emme ole kreikkalaiskatolisia (=uniaatit, merkitys selvitetty jo edellä) emmekä tietenkään roomalaiskatolisia. Kun Lännen kirkko ilmaisee olevansa Katolinen kirkko, tähän sisältyy siis suurikin epätarkkuus, koska myös ortodoksit ovat katolisia, mutta eivät paavin alaisuudessa.
Suomessa olemme luopuneet termistä kreikkalaiskatolinen todellakin jo 1950-luvulla. Tässä valossa on omituista, että vielä viime vuosina olen esimerkiksi koulun oppikirjoissa nähnyt meistä käytettävän tuota sanaa. Muuten, ennen Suomen itsenäistymistä meistä käytettiin myös nimitystä "kreikkalais-wenäläinen jalouskoinen kirkko".
>>>Suomalaiset ortodoksit muuten ovat, yllätys yllätys, myös katolisia, jo (Nikean-Konstantinopolin) uskontunnustuksemmekin perustella. Sana tarkoittaa yleistä, yhteistä ja kaikenkattavaa.
Olemme "Idän apostolinen, katolinen ja ortodoksinen kirkko". >Kun Lännen kirkko ilmaisee olevansa Katolinen kirkko, tähän sisältyy siis suurikin epätarkkuus, koska myös ortodoksit ovat katolisia, mutta eivät paavin alaisuudessa.
mukaan puhun mieluummin roomalaiskatolisesta kuin katolisesta kirkosta - synonyymejä ne eivät mielestäni ole. Ja roomalaiskatolinen kirkkohan = Rooman ja Koko Lännen patriarkaatti...
Kreikkalaiskatoliset ovat enemmän tai vähemmän tiiviissä unionissa Rooman piispan kanssa. Roomalaiskatolisina he eivät itseään missään tapauksessa pidä - katolisina kylläkin. Nimitys idän katoliset kirkot tunnetaan myös.
Näillä kirkoilla on muuten muutakin yhteistä ortodoksien kanssa kuin vain liturgiset menot. Kyllä ne katsovat laajemminkin edustavansa idän kirkkojen hengellistä traditiota. Suomessahan oli hyvänä esimerkkinä isä Robert...