Koulun katon romahdus

Uutisissa kerrottiin, että erään espoolaisen koulun musiikkiluokan katto romahti eilen iltapäivällä. Kukaan ei loukkaantunut pelkän onnen ansiosta. Näitä suuronnettomuuden vaaran aiheuttavia kattojen romahduksia on alkanut kuitenkin olla turhan usein.

Miksi uutisissa ei kerrota rakennuksen rakentaneen firman nimeä? Kun lentonnettomuus tai edes vaaratilanne tapahtuu, kerrotaan heti koneen valmistajan nimi ja malli. Kun koulun, urheiluhallin tai marketin katto romahtaa, ei kerrota rakentajan nimeä julkisesti, mahdollisesti lakijutun pelossa.

Uskoisin, että ainakin isot rakennusfirmat alkaisivat kiinnittää näihin asioihin huomiota vähän tarkemmin, kun tällaisissa uutisissa tulisi negatiivista julkisuutta.
71919
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Paskamateriaaleja käytetään ja fuskataan työnlaadussa.
Alkaa jäljet näkyä.

Äänestä
  • Näin se on. Nykyään pääurakoitsijat asettavat niin nopean aikataulun rakennuksilla ja se näkyy suoraan laadussa. Pitää tehdä nopeasti ja jos ongelmia tulee, se pitää ratkaista nopeasti. Muuten aikataulu ssa ei pysytä. Ennen tehtiin enemmän ajan kanssa ja se näkyi laadussa. Tänä päivänä uusia rakennuksia joudutaan korjaamaan myöhemmin, koska ratkaisut eivät ole olleet kestäviä.

    Äänestä

valvojat ei edes käy tarkistamassa paikkoja.mut kun on kysessä omakotitalo johan pilkkuja viilataan.turha tulla huutelee tänne että käy ne ja ovat ammattilaisia.olenpahan nähnyt että eivät käy eivät välitä.ja toinen juttu märkiä villoja seinään vaan on käsky.sellaista nykyajan rakentaminen.

Äänestä
  • joku kaunis päivä juhlasalin katto romahtaa kesken kevätjuhlien kun on sali täynnä lapsia ja heidän vanhempiaan.. ruvetaanko vasta sitten välittämään? musta olis oikeudenmukaista kertoa rakentajan/urakoitsijan/tms. tiedot julkisuuteen kun sattuu tämänkaltaisia onnettomuuksia

    Äänestä

joo... ihan hyvin kirjotettu...
mä olin just yhes koulus äikän luokas, ja kuuntelin mun kaverii sen laulu/piano tunnilla, ja katto rätisi inhottavasti...

Äänestä
  • Sun tapauksessa en tiedä johtuko katon rätinä kaverisi lauluäänestä vai mistä mutta tosiasia on se mitä muutkin täällä kirjottelee että mikään ei saa maksaa kun rakennetaan ja kaikella helvetinmoinen kiire.Eikä kukaan ota vastuuta siitä mitä tehdään.Eikä asia koske pelkästään Johtoporrasta vaan niin kirvesmiehet,putkimiehet ym.kerskuu ainoastaan mitä urakoista tienaa.Yritysten voitot pitää olla mahdollisimman suuria.Kellään ei taida alalla olla mitään työmoraalia jäljellä????

    Äänestä

  • rakennetaan kirjoitti:

    Sun tapauksessa en tiedä johtuko katon rätinä kaverisi lauluäänestä vai mistä mutta tosiasia on se mitä muutkin täällä kirjottelee että mikään ei saa maksaa kun rakennetaan ja kaikella helvetinmoinen kiire.Eikä kukaan ota vastuuta siitä mitä tehdään.Eikä asia koske pelkästään Johtoporrasta vaan niin kirvesmiehet,putkimiehet ym.kerskuu ainoastaan mitä urakoista tienaa.Yritysten voitot pitää olla mahdollisimman suuria.Kellään ei taida alalla olla mitään työmoraalia jäljellä????

    ei kai sellaista rakenneta ei en usko.kaikki rakentajat yrittää tehdä kaikkensa että tulee laadukasta tuotetta puhaltavat yhteen hiileen.ammattimaista tekemistä tuntuu olevan johdosta työntekiään asti.minun mielestä firmat tekee laadukkaita asuntoja viimoisen päälle.ei persetti nyt meni imeläksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Arttu kirjoitti:

Uutisissa kerrottiin, että erään espoolaisen koulun musiikkiluokan katto romahti eilen iltapäivällä. Kukaan ei loukkaantunut pelkän onnen ansiosta. Näitä suuronnettomuuden vaaran aiheuttavia kattojen romahduksia on alkanut kuitenkin olla turhan usein.

Miksi uutisissa ei kerrota rakennuksen rakentaneen firman nimeä? Kun lentonnettomuus tai edes vaaratilanne tapahtuu, kerrotaan heti koneen valmistajan nimi ja malli. Kun koulun, urheiluhallin tai marketin katto romahtaa, ei kerrota rakentajan nimeä julkisesti, mahdollisesti lakijutun pelossa.

Uskoisin, että ainakin isot rakennusfirmat alkaisivat kiinnittää näihin asioihin huomiota vähän tarkemmin, kun tällaisissa uutisissa tulisi negatiivista julkisuutta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu