Sain kauheaan hammassärkyyn Panacod-reseptin. Aamupäivällä olen joutunut ottamaan 2 x 400mg Ibusalia eikä se tunnu riittävän. Voinko aloittaa Panacodien käytön jo nyt, vaikka Ibusalia lienee vielä elimistössä? Siis onko ibuprofeenin ja parasetamolin samanaikaisesta käytöstä haittaa?
Ibuprofeeni + Panacod
18
25260
Vastaukset
- ihminen
Ei samaan aikaan noita mömmöjä!!!
Niistä ei lue tuoteselosteessa, sais kyllä lukea. - jsdklsigs
Itse syön jatkuvasti kipuihin Panacodia ja Buranaa, lyhytaikaisessa käytössä haittaa ei ole senkään vertaa.
- Anonyymi
Eipä sopisi. Jos olet Panacodia popsinut pitkään. Tekee kofeiini siitä riippuvaiseksi. Ei ole tulehduskipulääke, niin mihin kipuun menee? Parasetamoli kipulääkettä, ibuprofeeni tulehduskipulääke. Panacodissa siis särky ja huumaavaa kofeiinia eli pkv kolmiolääke
- UrbanPuoskari
Ibuprofeenia pitää vetästä 2,5 grammaa, jotta hampaan(hermo)särky tokenee; eli 6 tabua. Ei akuuttiin särkyyn harvoin käytettynä vaikuta munuaisiin, särky kyllä lähtee.
Tulehduslääkkeitä molemmat, sekakäyttö ei ole sen vaarallisempaa kuin yhden aineen käyttö.
Varmin vapaasti saatava lääke olisi tietysti aspiriini; maailman tutkituin tuote.- kylläkään ole
tulehduskipulääke, ainoastaan kipulääke!
- pihalla urbanpuoskari
jos tuohon vielä sotkee aspiriinin niin huonoa tekee. Panacodia ja buranaa voi syödä yhtä aikaa, joista b on tulehduskipulääke ja p on ainakin yhtä tehokas kuin aspirin. Aspirinin nauttimisesta voi seurata mm. ikävät limakalvovauriot ja -verenvuodot tai aivoverenvuoto, eikä sitä saa missään nimessä ottaa buranan kanssa kipulääkkeenä.
- Viikatenainen
Ibuprofeenin suositeltu maksimipäiväannos on 2,4 grammaa... on se hienoa että joku osaa "neuvoa"...
- empä tiedä
Viikatenainen kirjoitti:
Ibuprofeenin suositeltu maksimipäiväannos on 2,4 grammaa... on se hienoa että joku osaa "neuvoa"...
Mulla se Burana menee annoksella 600 mg x5 = 3g
- Viikatenainen
empä tiedä kirjoitti:
Mulla se Burana menee annoksella 600 mg x5 = 3g
Burana 600 on reseptilääke, ja lääkärisi on varmaankin laittanut tuohon reseptiin sen kuuluisan sic! -merkinnän, jolloin maksimiohjeannos ylittyy tietoisesti. Syö miten lääkäri määrää.
- merkintää
Viikatenainen kirjoitti:
Burana 600 on reseptilääke, ja lääkärisi on varmaankin laittanut tuohon reseptiin sen kuuluisan sic! -merkinnän, jolloin maksimiohjeannos ylittyy tietoisesti. Syö miten lääkäri määrää.
se tulee vasta kun lääke menee x6.
- Anonyymi
Viikatenainen kirjoitti:
Burana 600 on reseptilääke, ja lääkärisi on varmaankin laittanut tuohon reseptiin sen kuuluisan sic! -merkinnän, jolloin maksimiohjeannos ylittyy tietoisesti. Syö miten lääkäri määrää.
Juuri niin, eli saat ylittää suositusannoksen. Ellei sitä ole, apteekki soittaa ja pyytää sinulle merkintää. Ilm sinulla alkujaan g.s. d.s.iter ter 30 pv.
- tilapäisesti
Parasetamoli ja ibuprofeeni vaikuttavat eri mekanismeilla ja metaboloituvat eri osissa elimistöä, joten tilapäisesti voi käyttää päällekäin. Esimerkiksi nielurisaleikkauksen jälkihoitona käytetään nimenomaan Panacodin ja jonkun tulehduskipulääkkeen (esim. naprokseeni, ketoprofeeni, ibuprofeeni) yhdistelmää. Pitkäaikaisessa käytössä toki haitatkin ovat suuremmat, mutta tuskin hammassäryn takia lääkkeitä viikkotolkulla tarvitsee nappaillakaan...
- Ovidiu
...Panacod No: XX ja Ibuxin 600 mg No: XXX viisaudenhampaiden poiston jälkeiseen kipuun, särkyyn ja turvotukseen. Eli on aivan normaalia käyttää ibuprofeenia ja kodeiini-parasetamoliyhdistelmävalmistetta yhdessä.
Tosin ihmettelen, miksi niin vähän tunnutaan määräävän Ardinexia (kodeiini ibuprofeeni).- pikkis
Ardinex tuntuu olevan kovin tuntematon lääke, itsekin olen joutunut usein lääkärille selittämään miksi käytän sitä enkä Panacodia (minulla on vammaperäinen iskiaskipu joka ajoittain ärtyy ja siihen ei panacod auta, ardinex kylläkin). Ja juuri hammassärkyyn se on aivan lyömätön.
- lääkee
pikkis kirjoitti:
Ardinex tuntuu olevan kovin tuntematon lääke, itsekin olen joutunut usein lääkärille selittämään miksi käytän sitä enkä Panacodia (minulla on vammaperäinen iskiaskipu joka ajoittain ärtyy ja siihen ei panacod auta, ardinex kylläkin). Ja juuri hammassärkyyn se on aivan lyömätön.
Morfiinijohdannaiset, kuten Indalgin, ovat tuohon kipuun paljon parempia kuin nuo vatsaa syövät höpöhöpö -mukamas kipulääkkeet.
- kurkkaappas
on kyllä siitä oma näkenys voiko panacodia ja ibuprofeeniä käyttää saman aikaisesti,mun mies otti buranaa ja panacoolia hermorata särkyihin. ja oli saada myrkytyksen yhteisvaikutuksen aikaan saannoksesta.onneksi kädet sittemmin leikattiin ja lääkettä ei tarvittu, että siitä voi päätellä mitä se tekee.katso sivu 5 ja niki tipi,hänelläkin on kerrottavaa
- niin yksilöllistä
Joillekin panadol ei yksinkertaisesti sovi, sehän sama juttu jokaisen lääkkeen kohdalla; milloinkaan ei varmaan tuu lääkettä, joka sopisi kaikille. Tiedän vuosien takaa yhden vanhuksen joka ensimmäisestä panadol tabletista meni koomaan eikä herännyt siitä enää, maksa petti. En tiedä mitä muita sairauksia hänellä oli, oliko edes tiedossa että hänellä olisi maksasairaus tai oliko hän joskus käyttänyt paljon paracetamolia. Maksasairautta sairastavat eivät saisi käyttää paracetamolivalmisteita. Alkoholinkäyttäjät muodostavat tässä suhteessa oman erityisen ryhmän. minä en ainakaan uskalla käyttää yhtään alkoholia paracet. käytön vuoksi.
- Anonyymi
Ensinnäkin mistä lekuri sanoi hammassäryn johtuvan?
Toiseksi, miksei asialle tehty mitään. Jos arc eli reikä paikattu, jos tulehtunut niin Ab vaikuttaa 2-3 vrk kuluttua, jos tulehtunut ei
3. Pelkäätkö lekuri, harjaatko hampaasi ja ikäsi
4.läytätkö muita särkylääkkeitä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353