E=tila niminen nimimerkki kertoo teoriastaan tiede.fi keskusteluissa. hänen teoriansa ennustaa mustien aukojen lähelle syntyvän uusia tätiä. Andromedan galaksin keskustassa olevan mustan aukon lähelle on havaittu syntyneen uusia tähtiä. Ne ovat ymmärtääkseni mysteeri nykyiselle fysiikalle. Nykyisen fysiikan mukaan tähtien ei ole mahdolllista syntyä niin lähelle mustia aukkoja. Mitämieltä olet tuosta teoriasta?
Teoria ennusti oikein!
asiaa seurannut
7885
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ne jotka ymmärtävät tuon ajatuksen, eivät ala keskustelmaan siitä täällä. Ja muut jotka eivät ymmärrä sitä eivät ala keskustelemaan siitä tai sitten ne haistattelvat siitä kyseiselle tyypille. Mielenkiintoista seurata miten asia etenee.
Mikä on musta aukko.Ilmiö johtuu tähtien sisäisestä vetovoimasta.Eli tähtien sisäinen vetovoima on niin voimakas että se taittaa valonsäteet takaisin tähden massaan.Näin tähdet sammuvat eivätkä anna valoa.Mustat aukot eivät tarkoita sitä etteikö niiden kohdalla ole tähtiä vaan yksinkertaisesti sitä että tähtien valo on sammunut eikä niitä voida enää havaita.Mustat aukot ovat tähtien hautausmaita.Tietolähteenäni kirjoitukseen on eräs mielenkiintoinen kirja.
jakaantunut persoonallisuus tästä vielä puuttuikin.
Ihan samaa naureskelin
muualle kuopiolaista jouluaan viettämään samppanja
vispilän kera.
Mustien aukkojen läheisyyteen on syntynyt tähtiä, tosin maailmankaikkeus on ehtinyt jo "miehen ikään" ja galaksien keskustan läheisyydessä olevat tähdet myös.
On ihan sama onko galaksilla musta aukko keskustassaan tai jokin tavallisista tähdistä muodostunut painovoima keskittymä, galaksin tähdet voivat kiertää sen ympäri yhtä turvallisesti ja uusia tähtiä voi muodostua kunhan kaasuja tulee sopivalle etäisyydelle.
Usein käy niin että kosmisissa kolareissa galaksien spiraalit ovat ensimmäisenä työntymässä toiseen galaksiin ja imaisevat mahdollisia vapaina "purjehtivia" kaasupilviä toisiltaan "käsivarsiinsa" ja kaasua ei ole enää galaksin keskustan viimein saavuttaessa lähikontaktin.
Tästä johtuen uusia tähtiä syntyy pääsääntöisesti juuri spiraalien uloimmissa lonkeroissa
Mainittakoon että noin 28 miljoonan valovuoden etäisyydellä sijaitsevan Sombrero galaksin keskustassa on n. miljardin Auringon massainen musta aukko.
Nii mutta kun jättimäisen mustan aukon oma vetovoima pitäisi estää niiden uusien tähtien syntyminen aivan mustan aukon tapahtumahorisontin lähelle. Ja näin on kuitenkin käynyt, sillä uusia tähtiä havaitaan andromedan galaksin keskustassa olevan jättimäisen mustan aukon lähellä?